Neurolog: czym się zajmuje? Co leczy neurolog?

2021-07-19 12:04

Neurolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego i nerwów obwodowych. W tym celu neurolog bada czynności układu nerwowego, obserwuje reakcje ciała na konkretne bodźce (np. odruch kolanowy), a także posiłkuje się wynikami badań obrazowych takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Neurolog
Autor: Getty Images W celu dokładniejszej diagnostyki neurolog może zlecić badania, m.in. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny.

Spis treści

  1. Neurolog: czym się zajmuje? 
  2. Od czego jest neurolog? 
  3. Co leczy neurolog?
  4. Jak wygląda wizyta u neurologa? Przebieg badania neurologicznego
  5. Na jakie badania może skierować neurolog? 

Neurolog: czym się zajmuje? 

Neurolog to specjalista z zakresu neurologii, czyli dziedziny medycyny, która zajmuje się chorobami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) to nic innego jak mózg i rdzeń kręgowy. Neurolog jest więc pomocny w badaniu przyczyn oraz leczeniu bólów głowy, oraz nieprawidłowości, których źródło tkwi w mózgu, np.:

Dlatego też neurologia wiąże się z psychiatrią, a niektóre choroby są domeną obu tych dziedzin. Niekiedy neurolog może pomóc także w diagnozie bólów kręgosłupa z uwagi na fakt, że ich przyczyną jest ucisk na nerwy.

Neurolog zajmuje się też schorzeniami obwodowego układu nerwowego, czyli połączeniami między OUN a poszczególnymi narządami i mięśniami.

Od czego jest neurolog? 

Repertuar objawów neurologicznych jest naprawdę szeroki. Neurolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem następujących z nich:

Ich przyczyny mogą być różnorodne. Najczęściej objawy neurologiczne są następstwem przebytych urazów, infekcji, zatruć. Mogą być też wywołane przez rozwijające się guzy, wrodzone wady genetyczne, a także stanowić objaw takich chorób jak cukrzyca, alkoholizm, zwyrodnienia kręgosłupa, niedobór witaminy B12 itd.

Najnowsze trendy w fizjoterapii neurologicznej

Co leczy neurolog?

Wśród chorób, których leczeniem zajmuje się neurolog, można wymienić:

Przeczytaj także: Choroby neurodegradacyjne: przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Jak wygląda wizyta u neurologa? Przebieg badania neurologicznego

Podczas pierwszej wizyty neurolog przeprowadza wywiad lekarski oraz wykonuje proste badania odruchów fizjologicznych. Podstawowe to stukanie w kolano młoteczkiem (tzw. odruch kolanowy). W ten sposób neurolog sprawdza, czy u pacjenta impuls nerwowy przebywa prawidłowo drogę od receptora, poprzez rdzeń kręgowy aż do efektora, czyli mięśnia. Oprócz tego badania neurolog może sprawdzać także:

Neurolog często bada też sposób chodzenia, prawidłowość mowy, czucie powierzchowne. W trakcie badania może poprosić np. o dotknięcie palcem czubka nosa z zamkniętymi oczami.

Już na podstawie badania jednego lub kilku z wymienionych odruchów lekarz może podejrzewać, jaki rodzaj zaburzenia neurologicznego wystąpił u pacjenta. Jeśli np. drażnienie skóry boczno-dolnej powierzchni stopy wywołuje odruch Babińskiego, prawdopodobnie mamy do czynienia z uszkodzeniem drogi korowo-rdzeniowej. Nieprawidłowy odruch Rossolimo może świadczyć o stwardnieniu rozsianym. Zwykle jednak, aby potwierdzić swoje podejrzenia, neurolog zleca dodatkowe badania.

Przeczytaj także: Powikłania po boreliozie - neurologiczne, stawowe, sercowe

Na jakie badania może skierować neurolog? 

W celu dokładniejszej diagnostyki neurolog może zlecić następujące badania:

  • tomografia komputerowa (TK) - to bardzo dokładne badanie radiologiczne, które wykorzystuje promienie rentgena. Najczęściej przeprowadza się TK głowy, kręgosłupa, ale tak naprawdę można zbadać w ten sposób każdą część ciała. Pozwala wykryć nieprawidłowości w obrębie mózgu, zmiany zwyrodnieniowe, zmiany nowotworowe;
  • rezonans magnetyczny (MRI) - podobnie jak TK, to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej o dużej dokładności. Wykorzystuje się ją do badania mniejszych zmian patologicznych;
  • elektroencefalografia (EEG) - bada bioelektryczną czynność mózgu, pozwala rozpoznać szereg chorób neurologicznych, np. padaczkę, guz mózgu, zapalenie mózgu, bezsenność;
  • tomografia emisyjna PET-CT - bardzo nowoczesne badanie, które wykorzystuje się w medycynie nuklearnej. Stanowi połączenie klasycznej tomografii komputerowej (CT) oraz pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Dzięki tej ostatniej metodzie można przeanalizować metabolizm zmian chorobowych, który różni się od metabolizmu zdrowych komórek.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: