Medycyna rodzinna - czym się zajmuje lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej)?

2019-12-18 11:33

Medycyna rodzinna to dział medycyny, który zajmuje się profilaktyką zdrowotną, diagnozowaniem i leczeniem wszystkich członków rodziny. Lekarz rodzinny (lekarz medycyny rodzinnej) obejmuje kompleksową opieką medyczną zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jakie badania zleca lekarz rodzinny? Jakie choroby leczy? Lekarz rodzinny a internista i pediatra - jaka jest różnica?

Medycyna rodzinna - czym się zajmuje lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej)?
Autor: Thinkstockphotos.com Medycyna rodzinna - czym się zajmuje lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej)?

Spis treści

  1. Medycyna rodzinna - czym się zajmuje lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej)?
  2. Medycyna rodzinna - jakie choroby leczy lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej)?
  3. Medycyna rodzinna - jakie badania może zlecić lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej)?
  4. Medycyna rodzinna - jak się przygotować do wizyty u lekarza rodzinnego (medycyny rodzinnej)?

Medycyna rodzinna to dział medycyny, który zajmuje się zdrowiem wszystkich członków rodziny. Lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej), pod opieką którego znajdują się wszyscy członkowie rodziny, na co dzień może sam stawiać diagnozę, w bardziej skomplikowanych przypadkach kieruje pacjenta do specjalisty.

Medycyna rodzinna - czym się zajmuje lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej)?

      • koordynowaniem opieki zdrowotnej pacjenta - uporządkowuje i organizuje drogę leczenia i profilaktyki
      • procesem konsultacji (szerokim) - udzielanie rad, wystawianie opinii na temat ogólnego stanu zdrowia, kierowanie do specjalistów
      • rozwijaniem personalnego podejścia do pacjenta, uwzględniając jego rodzinę i środowisko
      • stawianiem diagnozy i podejmowaniem decyzji z nią związanych
      • długotrwałą opieką pacjenta
      • prowadzeniem pacjentów z ostrymi i przewlekłymi chorobami
      • promowaniem zdrowego stylu życia
      • zdrowiem lokalnej społeczności

Medycyna rodzinna - jakie choroby leczy lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej)?

Nie zawsze wysokie ciśnienie wymaga wizyty u hipertensjologa, nie każdy ból głowy wymaga konsultacji u neurologa - czasami wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego. Jego głównym zadaniem jest zajmowanie się chorobami, które statystycznie występują najczęściej i nie wymagają konsultacji i wizyt specjalistycznych.

Lekarz rodzinny dba, aby tylko skomplikowane przypadki, wymagające odpowiednich narzędzi diagnostycznych lub terapeutycznych, trafiały do lekarzy specjalistów lub szpitali. Kolejnym bardzo ważnym zadaniem lekarza rodzinnego jest profilaktyka i promowanie zdrowego trybu życia.

Warto wiedzieć

Lekarz rodzinny a internista i pediatra

Pacjenci często nie wiedzą, że lekarz rodzinny, internista i pediatra to lekarze odmiennych specjalizacji. Zakres medycyny rodzinnej jest nieco szerszy niż internisty czy pediatry. Lekarz rodzinny może udzielać świadczeń i porad zdrowotnych zarówno dorosłym, jak i dzieciom - leczy wszystkich członków rodziny. Pediatra może zajmować się tylko dziećmi, a internista - tylko osobami dorosłymi.

Należy także dodać, że zadaniem lekarza rodzinnego jest zajmowanie się statystycznie najczęstszymi jednostkami chorobowymi w zakresie, który nie wymaga konsultacji specjalistycznej.

Medycyna rodzinna - jakie badania może zlecić lekarz rodzinny (medycyny rodzinnej)?

Lekarz rodzinny może wypisać skierowania na różne badania, które są konieczne do postawienia diagnozy. Lekarz medycyny rodzinnej może skierować pacjenta na podstawowe badania, np. laboratoryjne badanie krwi, badanie kału, badanie moczu. Może również zlecić niektóre badania RTG, np. klatki piersiowej. Od lekarza rodzinnego można także uzyskać skierowanie na badanie USG jamy brzusznej. Jeśli jakiś przypadek jest bardziej skomplikowany, lekarz rodzinny wypisuje skierowanie do odpowiedniego specjalisty.

Medycyna rodzinna - jak się przygotować do wizyty u lekarza rodzinnego (medycyny rodzinnej)?

Przez wizytą u lekarza rodzinnego nie zapomnij o przygotowaniu dokumentacji. Wyniki badań, wypisy ze szpitali, zdjęcia RTG i wszystkie inne dokumenty związane z leczeniem ułatwią lekarzowi pracę. Przygotuj się dobrze do rozmowy z lekarzem - ważna jest wiedza na temat chorób występujących w rodzinie. Niektóre choroby są dziedziczone - poinformowanie o nich lekarza, ułatwi postawienie diagnozy. Staraj się także precyzyjnie opisać wszelkie niepokojące objawy.

Warto wiedzieć

Lekarz rodzinny to specjalista, do którego można się udać nie tylko wtedy, gdy chorujemy, lub zauważamy niepokojące objawy, ale także wtedy, gdy chcemy skonsultować z nim wszystko, co dotyczy zdrowego trybu życia.