Kim jest alergolog? Choroby, którymi zajmuje się alergologia

2017-11-28 10:52

Alergolog to lekarz zajmujący się chorobami wywoływanymi przez alergeny, czyli rozprzestrzenione w środowisku antygeny wywołujące reakcję alergiczną. Alergolog przeprowadza wywiad, zleca konieczne badania i na tej podstawie ustala rodzaj występującej u pacjenta alergii oraz proponuje leczenie.

Kim jest alergolog? Choroby, którymi zajmuje się alergologia
Autor: thinkstockphotos.com Alergolog zajmuje się leczeniem uczuleń wywoływanych m.in. przez pyłki roślin.

Spis treści

  1. Kiedy udać się do alergologa?
  2. Jakie choroby leczy alergolog?
  3. Jak wygląda wizyta u alergologa? Wywiad alergologiczny
  4. Jakie badania może zlecić alergolog?
  5. Jakie leczenie może zlecić alergolog?

Alergolog to lekarz specjalizujący się w alergologii - dziedzinie medycyny, która zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób wywoływanych przez alergeny. Alergeny to substancje powszechnie występujące w środowisku, takie jak pyłki, roztocza, pleśń, niektóre składniki pokarmowe, metale, konserwanty, sierść zwierząt itd., które mogą wywołać reakcję uczuleniową. Zachodzi ona na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na kontakt z obcą substancją. Zadaniem alergologa jest, poprzez wywiad z pacjentem i zlecenie odpowiednich badań, ustalenie przyczyny alergii oraz wdrożenie odpowiedniego schematu leczenia.

Alergia może być wywołana przez:

  • alergeny wziewne - substancje, które wdychamy razem z powietrzem, np. kurz i wszystko co wchodzi w jego skład (pyłki, szczątki roślin, zwierząt, pleśń, roztocze), ziarna pyłków roślin, zarodniki grzybów pleśniowych;
  • alergeny pokarmowe - występujące w produktach spożywczych substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego substancje, które po spożyciu wywołują reakcję alergiczną, np. mleko krowie, jaja, orzechy, soja, pszenica itd.
  • alergeny kontaktowe - wywołują reakcję uczuleniową po zetknięciu ze skórą, np. metale (chrom, nikiel), tworzywa sztuczne, barwniki, substancje zapachowe, konserwanty;
  • leki - najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, ketonal), antybiotyki, leki stosowane do anestezji (znieczulenia).

Kiedy udać się do alergologa?

Do lekarza alergologa należy się zapisać, gdy o określonych porach roku dokuczają nam następujące objawy:

Specjalista może pomóc również sytuacji, gdy odczuwamy niepokojące objawy po spożyciu określonego produktu albo zetknięciu się z daną substancją. Wówczas może pojawić się:

Jakie choroby leczy alergolog?

Są to wszystkie choroby o podłożu alergicznym, m.in.

Jak wygląda wizyta u alergologa? Wywiad alergologiczny

Alergolog jest w stanie ustalić przyczyny występowania alergii na podstawie badań, a także na podstawie wywiadu z pacjentem. Podczas wizyty pyta się on o występowanie dotychczasowych objawów w kontakcie z podejrzanym alergenem, ich częstotliwość, a także inne ewentualne choroby towarzyszące. Specjalista może zadać także pytanie o występowanie chorób alergicznych w rodzinie pacjenta.

Jakie badania może zlecić alergolog?

Alergolog w celu wykrycia przyczyn alergii zleca testy alergiczne, które dzielą się na:

  • testy skórne - alergen przystawia się do skóry i po 15-20 min sprawdza, czy wystąpiła reakcja uczuleniowa;
  • testy z krwi - polegają na oznaczeniu przeciwciał IgE dla poszczególnych alergenów (pyłkowych, roztoczowych, pleśniowych i zwierzęcych);
  • testy (próby) prowokacyjne - jak sama nazwa wskazuje, polegają na sprowokowaniu reakcji alergicznej poprzez bezpośrednie wystawienie pacjenta na działanie alergenu, np. poprzez podanie donosowe, dooskrzelowe (pacjent wdycha alergen w aerozolu), podanie określonego rodzaju pokarmu.

Jakie leczenie może zlecić alergolog?

W przypadku, gdy objawy alergii występują sezonowo i ograniczają się do kataru czy kichania na ogół alergolog zleca przyjmowanie leków antyhistaminowych hamujących reakcję uczuleniową. Może zapisać też preparaty do oczu i nosa o działaniu miejscowym hamującym nieżyt, łzawienie.

W uzasadnionych przypadkach alergolog zaleca przeprowadzenie odczulania, czyli inaczej immunoterapii alergenowej. Polega ona na podawaniu pacjentowi przez pewien okres, co 7-14 dni, stopniowo zwiększanych dawek alergenu w formie szczepionki. Z czasem układ odpornościowy osoby uczulonej przyzwyczaja się do obcej substancji i przestaje produkować przeciwdziała skierowane przeciwko alergenowi.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: