Jak dbać o aparat słuchowy?
Zgodnie z procedurą refundacyjną oraz przewidywaniami producentów aparat słuchowy powinien nam służyć 5-6 lat. Aby tak się stało, musi być nie tylko właściwie używany, ale także konserwowany. Jak czyścić aparat słuchowy?
Spis treści
Niektóre osoby niedosłyszące uważają, że aparat słuchowy rozleniwia zmysł słuchu. To nieprawda. Urządzenie wzmacnia dźwięki, a przez to stymuluje komórki narządu słuchu do lepszej pracy. Nowoczesne aparaty same dostrajają się do potrzeb osoby niedosłyszącej. Pozwalają korzystać z telefonów komórkowych, zestawów głośnomówiących, bywać na koncertach, porozumiewać się w gwarze ulicy itp. Eliminują z ogólnego hałasu dźwięki, które słyszymy, a wzmacniają te, których nie odbieramy. Dobrze dostrojony aparat sprawia, że nie pojawiają się trzaski, piski, szum, a jakość dźwięku jest naturalna. Konieczne jest jednak dobranie go do rodzaju ubytku słuchu, a gdy jest on większy niż 40 decybeli, przysługują nam dwa aparaty – do lewego i prawego ucha.
Mycie i osuszanie
Najczęściej spotyka się aparaty zauszne z wkładką umieszczaną w zewnętrznym kanale słuchowym lub takie, które w całości umieszcza się w zewnętrznym kanale słuchowym. Niezależnie od rodzaju urządzenie jest narażone na działanie wilgoci, ponieważ takie środowisko panuje w uchu. Zawilgocenie pacjent odbiera jako zniekształcenie dźwięku lub trzaski. Aby aparat mógł pracować w jak najlepszych warunkach, należy systematycznie oczyszczać ucho z woskowiny. Ale uwaga: nie czyśćmy uszu patyczkami kosmetycznymi – najlepiej, gdy zrobi to laryngolog. Jak często? Czasem nawet raz w miesiącu. Wszystko zależy od osobniczej skłonności do gromadzenia się woskowiny i złuszczonego naskórka oraz od szerokości przewodu słuchowego. Im jest on węższy, tym częściej trzeba usuwać woskowinę.
Dwa kanały
Każdy aparat słuchowy ma dwa kanały – wentylacyjny i dźwiękowy. Gdy zostaną one zanieczyszczone, np. woskowiną, pacjent słyszy trzaski, co utrudnia rozumienie mowy. Dlatego raz, dwa razy w tygodniu należy aparat umyć – w specjalnym płynie, albo w wodzie z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Następnie trzeba umieścić go w kapsule higroskopijnej (najlepiej na całą noc), która wchłonie wilgoć z aparatu. Kapsułę otrzymuje się przy kupnie aparatu. Dostępne są też elektroniczne urządzenia do suszenia aparatów słuchowych, ale za te trzeba zapłacić ok. 300 zł. Kapsuła higroskopijna to wydatek zaledwie 20 zł. Osoby noszące pamiętać, że przed myciem i suszeniem części wkładanej do ucha należy ją odłączyć od reszty urządzenia.
miesięcznik "Zdrowie"Porady eksperta