Niezbędnik pacjenta

Rozstrzygnięć należy się spodziewać dosłownie na dniach. Po zmianie politycznej apetyty i nadzieje są spore, a potrzeby pacjentów ogromne. Wielu już spisało te środki na straty, ale, trzeba wierzyć, że przedwcześnie. Jest szansa, że będzie solidny zastrzyk finansowy, który może pacjenta nie uzdrowi, ale da mu szansę na przetrwanie.
Ta sprawa musi być dogłębnie wyjaśniona. Domniemany horror, do którego miało dojść 17 kwietnia, może kosztować ludzkie życie. Rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego Mariusz Gierej zasłania się ochroną danych wrażliwych, dotyczących stanu zdrowia pacjenta, ale przepisy RODO nie powstały po to, by tuszować skandale.
Mało kto wie, że mamy prawo do zwolnienia chorobowego z powodu tymczasowej utraty zdolności do pracy spowodowanej nadużywaniem alkoholu. Tak zwane kacowe rządzi się innymi zasadami niż zwykłe L4. Uważaj, bo możesz słono za to zapłacić. Sprawdź szczegóły!
18 kwietnia obchodziliśmy Dzień Praw Pacjenta. Praw nader istotnych, bo chodzi o poszanowanie osoby, która znajduje się trudnej sytuacji, jaką jest choroba. Z tej okazji zwróciłyśmy się do Rzecznika Praw Pacjenta z pytaniami, jak zmienia się w ostatnim czasie respektowanie praw pacjenta w polskich szpitalach. Na co pacjenci najczęściej narzekają?
Niby to logiczne, że leki stanowią element pierwszej pomocy, ale w Polsce wiele rzeczy jest na bakier z logiką. Ratownik medyczny Adrian Zadorecki tłumaczy nam, co realnie zmieni planowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja przepisów, według której dziecko w przedszkolu czy szkole będzie mogło liczyć na ratunek ze strony opiekuna.
Zdrowy sen jest inwestycją w nasze zdrowie i szczęście. Niesie za sobą naprawdę wiele korzyści - pomaga zachować formę, wspiera odporność, poprawia nastrój i pamięć oraz ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Okazuje się, że kluczowe znaczenie dla jakości nocnego wypoczynku ma również pora, o której kładziemy się spać. Naukowcy wskazali „złotą” godzinę na sen, aby być zdrowym i wypoczętym.
Nie ma się co oszukiwać: starzejemy się, a przewidywana długość życia jest coraz dłuższa, chociaż wyraźnie skróciła ją pandemia. Tego nie udźwignie żaden system emerytalny, jeśli nie zmienimy zasad. Zwłaszcza że na koncie mamy sporo błędów. Sprawiły, że w kasie pusto i będzie tylko gorzej.
Życie seksualne owadów jest niezwykle interesujące - w przypadku niektórych gatunków to po prostu odlot. Niestety, jeśli gody odbywają się w naszym najbliższym otoczeniu, miewamy problemy do zmartwień. Właśnie ruszyła rójka i potrwa do października. Czy mamy powody do obaw?
Niedługo kończy ci się zasiłek chorobowy, a twój stan zdrowia uniemożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych? Po wykorzystaniu całego limitu zwolnienia lekarskiego możesz ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne na maksymalnie rok. Średnia wypłata wynosi 2381,68 złotych. Sprawdź, jak złożyć wniosek w placówce ZUS.
Wojna, pożar, powódź, zdarzenie losowe - tak, musimy być na to przygotowani. Nie jesteśmy. Nawet plecak ewakuacyjny wyposażony zgodnie z listą Rządowego Centrum Bezpieczeństwa może nie wystarczyć, gdy brak wyobraźni. Poprosiliśmy 4 ratowników o konkretne rady, by zwiększyć szanse na przetrwanie. Ładowarkę na korbkę już masz? Od czegoś trzeba zacząć.
Prywatna opieka medyczna zyskała w ostatnich latach na popularności. Opierając się na sondażach[1] można powiedzieć, że to najbardziej pożądany benefit pracowniczy, który sprawia, że pracodawca ma szansę wyróżnić się na rynku i przyciągnąć najlepszych. Sektory prywatnej opieki medycznej wciąż się rozwija, a według GUS w samym 2022 roku Polacy z własnej kieszeni wydali na leczenie średnio 51,6 mld zł. Co sprawia, że aż tak chętnie korzystamy z tego rodzaju usług?

Materiał sponsorowany

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec od dłuższego czasu podejmował temat stosowania w Polsce niezgodnej z obowiązującą wiedzą naukową metody ILADS oraz eksperymentalnej metody SOT między innymi u pacjentów onkologicznych. Teraz zapowiada zdecydowane działania, w tym konkretne kary dla podmiotów leczniczych.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Zdrowie – niezbędnik pacjenta – kompendium wiedzy o rynku aptecznym, receptach, o prawach pacjenta. Przewodnik po lekach refundowanych. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona recepta? Co to jest opieka farmaceutyczna? Co to są prawa pacjenta? Opieka medyczna – prawa i przywileje pacjenta. Jak formalności potrzebne są do tego, by otrzymać skierowanie do specjalisty? A jakie, by otrzymać skierowanie do sanatorium? Co to są suplementy diety? Jak je stosować? Jakie ulgi przysługują pacjentom niepełnosprawnym? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytana dotyczące opieki medycznej i farmaceutycznej.