USG piersi - badanie wykrywające raka piersi. Jak przebiega i jak się przygotować?
USG piersi czyli badanie ultrasonograficzne piersi to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki raka piersi. W odróżnieniu od mammografii badanie USG piersi jest bezbolesne. Pozwala wykryć zmiany w piersiach na wczesnym etapie ich rozwoju. Jakie są wskazania do wykonania USG piersi? Jak często należy wykonywać to badanie i w jaki sposób się do niego przygotować?
USG piersi w odczuciu wielu kobiet jest badaniem szybkim, prostym i bezbolesnym. To prawda, warto jednak pamiętać, że to także jedno z tych badań, w których umiejętności i staranność badającego mają olbrzymi wpływ na jakość badania, a więc i na jego wynik. USG piersi jest badaniem bezpiecznym - można je wykonywać (i jest to wskazane) również w ciąży.
Każda kobieta po trzydziestce powinna przeprowadzać je regularnie, najlepiej raz do roku. To ważne - badanie to jest bowiem jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. USG piersi przeprowadzone umiejętnie i na dobrym sprzęcie pozwala wykryć nawet niewielkie guzki w piersiach (zmiany wielkości od pięciu milimetrów) i skierować pacjentkę na dalszą diagnostykę i leczenie, jeśli okaże się konieczne.
To kluczowe badanie u młodych kobiet, których budowa piersi sprawia, że mammografia ma mniejszą przydatność w diagnostyce. U starszych kobiet nie zastępuje zaś mammografii, lecz ją uzupełnia.
Jakie są wskazania do USG piersi? W którym dniu cyklu najlepiej je wykonać i jak przebiega to badanie?
Spis treści
Wskazania do USG piersi
Na USG piersi można i warto zgłaszać się profilaktycznie, gdy nic nie dolega. Jednak do tego badania są również konkretne wskazania lekarskie.
Wskazania do wykonania USG piersi to:
- ból piersi
- zmiana w piersi wyczuwalna podczas dotyku
- wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej
- badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych
- występowanie raka sutka w wywiadzie rodzinnym
- ciąża
- kwalifikacja i kontrola w czasie stosowania hormonalnej terapii menopauzy.
USG piersi - wywiad lekarski przed badaniem
Kiedy robić USG piersi? Na USG piersi można zgłosić się w każdym dniu cyklu miesiączkowego, jednak najlepiej jest je przeprowadzać między 1, a 10 dniem cyklu, kiedy piersi nie są tkliwe ani obrzęknięte (tak jak ma to miejsce przed okresem).
Zawartość wody w tkance piersiowej również jest wtedy mniejsza, dzięki czemu lekarz łatwiej może zinterpretować widziany na monitorze obraz. Na badanie przynieś ze sobą wyniki poprzednich badań USG a także mammografii (jeśli miałaś ją wykonywaną).
USG piersi powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim.
Przed badaniem USG piersi powiedz lekarzowi:
- ile masz lat
- kiedy miałaś ostatnią miesiączkę
- czy rodziłaś
- czy karmiłaś piersią
- czy przyjmujesz leki (zwłaszcza hormonalne)
- czy przeszłaś operacje piersi (blizny po zabiegu mogą zaciemniać obraz)
- czy ktoś w rodzinie chorował na raka piersi, jajnika lub prostaty.
Jak wykryć raka piersi? Zobacz!
USG piersi - przebieg badania
USG piersi to badanie szybkie i bezbolesne. Po wywiadzie lekarskim należy zdjąć górną część odzieży, również biustonosz, i położyć się na leżance. Lekarz posmaruje ci piersi specjalnym żelem, a następnie po każdej z nich przesuwa głowicę z dołu do góry, z góry na dół i na boki. Bada również doły pachowe, by ocenić, czy węzły chłonne nie są powiększone.
Warto wiedzieć, że to, czy wynik badania będzie wiarygodny, zależy zarówno od jakości aparatu, jak i od kwalifikacji lekarza oceniającego obraz. Ważne więc, by lekarz miał certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, a pracownia - akredytację tego towarzystwa.
Polecany artykuł:
Porady eksperta