Tomografia komputerowa jamy brzusznej - badanie narządów w jamie brzusznej

Tomografia komputerowa jamy brzusznej to nowoczesna metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie bardzo dokładnych obrazów przekrojów narządów i tkanek za pomocą komputerowej obróbki obrazów radiologicznych. Jakie są wskazania do tomografii komputerowej jamy brzusznej? Jak przebiega badanie?

Tomografia komputerowa jamy brzusznej - badanie narządów w jamie brzusznej
Autor: Thinkstockphotos.com Tomografia komputerowa jamy brzusznej - badanie narządów w jamie brzusznej

Spis treści

  1. Tomografia komputerowa jamy brzusznej (brzucha) - wskazania
  2. Tomografia komputerowa jamy brzusznej (brzucha) - jak się przygotować?
  3. Tomografia komputerowa jamy brzusznej (brzucha) - na czym polega? Jak przebiega?
  4. Tomografia komputerowa jamy brzusznej (brzucha) - powikłania

Tomografia komputerowa jamy brzusznej (brzucha) to badanie radiologiczne, które pozwala uzyskać obrazy poprzecznych przekrojów organów znajdujących się w jamie brzusznej.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa jamy brzusznej (brzucha) - wskazania

Wskazaniem do tomografii komputerowej jamy brzusznej są:

Przeciwwskazaniem do tomografii komputerowej może być klaustrofobia i reakcje uczuleniowe na leki lub środki kontrastowe, skłonność do krwawień (skaza krwotoczna) i ciąża. Kobiety, które podejrzewają, że mogło dojść do zapłodnienia, także powinny unikać tego badania.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej (brzucha) - jak się przygotować?

Na tomografię należy się zgłosić na czczo (co najmniej 6 godzin wcześniej nie wolno przyjmować pokarmów stałych). Można pić wodę niegazowaną.

Przed wykonaniem badania należy pokazać lekarzowi aktualny (ważny max. 2 tygodnie) wynik oznaczenia stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Jeżeli wynik odbiega od normy, nie można wykonać badania.

1,5 godziny przed badaniem należy wypić pół litra wody niegazowanej i pozostać z pełnym pęcherzem.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej (brzucha) - na czym polega? Jak przebiega?

Pacjentowi dostaje do wypicia wodny roztwór środka kontrastowego. Aby wyeliminować powstanie zaburzeń obrazu spowodowanych ruchami jelit, lekarz może przedtem podać środki hamujące perystaltykę jelit. Małym dzieciom dodatkowo podaje się środki uspokajające lub stosuje znieczulenie ogólne.

Badanie trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole. Następnie jest przesuwana do wnętrza aparatu. Na specjalnej ramie, dookoła ciała porusza się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Dawka promieniowania jest stosunkowo duża, dlatego też badania nie powinno się powtarzać dowolną ilość razy.

Podczas badania trzeba leżeć nieruchomo. Lekarz informuje, co należy w danym momencie robić. Większość tomografów wyposażona jest w tzw. intercom, służący do komunikacji głosowej pomiędzy pacjentem a lekarzem czy technikami.

Aparat posiada także diody zapalające się podczas wysyłania promieniowania rentgenowskiego - w chwili zapalenia się lampki nie wolno oddychać.

Po badaniu wskazane jest spożycie większej niż zwykle ilości płynów, aby wypłukać kontrast.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej (brzucha) - powikłania

Czasem po badaniu mogą się pojawić powikłania związane z podaniem środka kontrastowego. Wszelkie niepożądane objawy należy natychmiast zgłosić lekarzowi.

Czytaj też: