Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT)
Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT) pozwala określić, jak bardzo czujny jest pacjent podczas pobytu w relaksującym miejscu. Test MWT jest wskazany m.in. u osób, które wykonują pracę wymagającą utrzymania czujności, np. u kierowców autobusu. Sprawdź, na czym polega Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT)?
Spis treści
- Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT) - wskazania
- Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT) - jak się przygotować
- Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT) - na czym polega?
Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT – maintenance wakefulness test) pozwala określić, jak bardzo czujny jest pacjent podczas pobytu w relaksującym miejscu.
Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT) - wskazania
Test utrzymania czuwania jest wskazany:
- u osób skarżących się na nadmierną senność
- u osób, które wykonują pracę wymagającą utrzymania czujności, np. kierowca autobusu
Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT) - jak się przygotować
W dniu badania należy zrezygnować z kofeiny (np. kawy, herbaty, coca-coli) i innych środków pobudzających, a także z nikotyny. Poza tym pacjent powinien być wygodnie ubrany.
Polecany artykuł:
Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT) - na czym polega?
Badanie składa się z czterech 40-minutowych testów, które wykonuje się co 2 godziny. W czasie ich trwania pacjent siedzi w wygodnym fotelu, w przyciemnionym i cichym pomieszczeniu, w którym panuje umiarkowana temperatura. Pacjent nie może robić nic poza siedzeniem - czytać, słuchać muzyki itp.
Podczas każdego testu do głowy, brody i wokół oczu pacjenta podłączone są elektrody, które rejestrują czynność bioelektryczną mózgu i ruchy gałek ocznych. Jeśli w czasie testu pacjent zaśnie, zostaje wybudzony po 90- sekundach od zapadnięcia w sen i badanie dobiegnie końca.
Po zakończeniu testu zaczyna się 2-godzinna przerwa, podczas której pacjent może oglądać telewizję, czytać, słuchać muzyki itp., ale nie może się zdrzemnąć. Nie może także wychodzić na zewnątrz kliniki, w której odbywa się badanie.
Pierwszy z czterech testów można zacząć ok. 2 -3 godziny od wstania z łóżka. Lekkie śniadanie zaleca się zjeść na ok. godzinę przed rozpoczęciem pierwszego testu. Obiad można zjeść po zakończeniu drugiego testu.
Polecany artykuł:
Porady eksperta