Skala Papanicolau - wyniki cytologii w skali Papanicolau
Skala Papanicolau wciąż jest wykorzystywana przez część lekarzy do podawania wyników cytologii. Na ich podstawie można ocenić stan szyjki macicy i wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnej fazie rozwoju. Sprawdź, jak interpretować wyniki badania cytologicznego wg Papanicolaou.
Spis treści
Skala Papanicolau to skala, którą wciąż się wykorzystuje, by podać wyniki cytologii, czyli wymazu z szyjki macicy. Warto jednak wiedzieć, że na świecie klasyfikacja Papanicolau jest obecnie uważana za niewystarczającą w przekazywaniu istotnych z klinicznego punktu widzenia informacji pomiędzy cytologiem a ginekologiem.
Dzieje się tak dlatego, że nie odzwierciedla ona współczesnych poglądów na nowotwory szyjki macicy, a także nie uwzględnia licznych zmian nienowotworowych tego narządu. Dlatego też w miejsce klasyfikacji Papanicolau Narodowy Instytut Onkologii USA w Bethesda zaproponował klasyfikacje, którą określa jako system Bethesda. Jednak mimo to w Polsce wciąż można otrzymać wyniki badania cytologicznego wg Papanicolaou, dlatego warto wiedzieć, jak je interpretować.
Cytologia - wyniki w skali Papanicolau
- 1. grupa – w rozmazie występują wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego. Gdy dostaniesz taki wynik, następną cytologię wykonaj za 2-3 lata.
- 2. grupa jest najczęściej spotykana, zwłaszcza u kobiet, które prowadzą życie seksualne. Taki rozmaz uznaje się za &niepodejrzany&. Obok komórek obecnych w grupie I są tu także komórki zapalne. Nie widać jednak komórek nieprawidłowych, charakterystycznych dla stanu przedrakowego. Taki wynik często mają kobiety, u których pojawiła się nadżerka. Nadżerkę musisz wyleczyć i powtórzyć cytologię. Jeśli lekarz podejrzewa stan zapalny, przepisze ci środki przeciwzapalne i ginekologiczną kontrolę po leczeniu. Cytologię powtórz za 1–2 lata.
Jeśli masz I–II grupę, wystarczy powtarzać badanie co 2–3 lata (chyba że twój lekarz zaleci częściej). Jest także konieczne np. po leczeniu nadżerki
- 3. grupa - to już wynik zaliczany do “podejrzanych”. W rozmazie widać komórki nieprawidłowe (tzw. dysplastyczne, które mogą się przekształcić w nowotworowe). Cytolog określa stopień dysplazji jako: mały, średni lub duży. To ważne m.in. dlatego, że zmiany małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć po leczeniu. Przy średniej lub dużej dysplazji lekarz zleca zwykle dodatkowe badania, np. kolposkopię (oglądanie szyjki macicy przez specjalny przyrząd) lub biopsję (pobranie wycinków z szyjki macicy do badania histopatologicznego, pod mikroskopem).
- 4. grupa informuje o obecności tzw. komórek atypowych. Mogą one świadczyć o istnieniu raka przedinwazyjnego, czyli takiego, którego komórki występują na razie tylko w nabłonku. Ten nowotwór wcześnie wykryty jest w 100 proc. wyleczalny.
- 5. grupa świadczy o wykryciu zmian złośliwych (jest to tzw. rak inwazyjny). Jeśli atypowe komórki nie są liczne i szybko zdecydujesz się na leczenie, masz spore szanse na uratowanie życia.