Rozmaz mikrobiologiczny z pochwy - badanie czystości pochwy

Rozmaz mikrobiologiczny z pochwy czyli badanie czystości pochwy wykonuje się w celu ustalenia rodzaju flory mikrobiologicznej znajdującej się w pochwie. Jego wynik informuje o ewentualnym istnieniu stanu zapalnego pochwy i rodzaju zapalenia (np. grzybiczym, bakteryjnym, rzęsistkowym itd.).

Rozmaz mikrobiologiczny z pochwy - badanie czystości pochwy
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Rozmaz mikrobiologiczny z pochwy: przygotowanie do badania
  2. Badanie czystości pochwy pochwy: przebieg badania
  3. Rozmaz mikrobiologiczny z pochwy: wynik i interpretacja

Rozmaz mikrobiologiczny z pochwy czyli badanie czystości pochwy jest zlecane, gdy masz objawy procesu zapalnego pochwy (świąd, upławy) lub dróg moczowych, a także w celu kontroli rezultatów leczenia zapalenia pochwy.

Rozmaz mikrobiologiczny z pochwy: przygotowanie do badania

Kilka dni przed badaniem nie możesz stosować leków dopochwowych ani irygacji pochwy. Jeśli masz miesiączkę, musisz zaczekać, aż ustanie krwawienie.

Badanie czystości pochwy pochwy: przebieg badania

Do badania kładziesz się na fotelu ginekologicznym. Lekarz pobiera ci wydzielinę z pochwy za pomocą cienkiego drucika o końcu zagiętym w kształcie pętelki (tzw. ezy) lub wacika (tupfera). Wydzielinę z pochwy pobiera się w kilku miejscach: z przedsionka pochwy i znajdujących się na nich gruczołów, cewki moczowej, sklepienia pochwy. Uzyskany w ten sposób rozmaz bada się pod mikroskopem. Badanie trwa kilkanaście sekund. Wynik otrzymasz w formie opisu wraz z numerem wg skali.

Rozmaz mikrobiologiczny z pochwy: wynik i interpretacja

Wydzielinę pobraną z pochwy poddaje się ocenie mikroskopowej. Dla ujednolicenia rozpoznań stosuje się odpowiednią skalę oceny flory mikrobiologicznej. Najczęściej jest to sześciostopniowa skala (według Jiroveca, Petera i Maleka) w postaci liczb rzymskich od I do VI. Oznaczają one odpowiednio:

  • I i II - stan prawidłowy,
  • III - zapalenie bakteryjne,
  • IV - zapalenie rzeżączkowe,
  • VI - zapalenie grzybicze.