Rentgen

Rentgen to złoty standard diagnostyki obrazowej, który do prześwietlenia ludzkiego ciała został wykorzystany w pierwszej połowie lat 30. ubiegłego wieku, choć wynaleziono go jeszcze w XIX w.. Obecnie rentgen jest powszechnie stosowany do wykrywania urazów natury ortopedycznej.

Arteriografia to badanie radiologiczne (RTG z użyciem kontrastu) polegające na obrazowaniu tętnic (np. aorty, tętnic nerkowych, tętnic mózgu) niewidocznych na zwykłym zdjęciu rentgenowskim. Jak przebiega badanie? Czy do arteriografii trzeba się specjalnie przygotować?
Rentgen (RTG, prześwietlenie) klatki piersiowej to badanie radiologiczne. Badanie rtg służy do oglądania płuc i dróg oddechowych. Sprawdź, jak wygląda przygotowanie do badania RTG klatki piersiowej i na czym ono polega.
Fistulografia jest to badanie radiologiczne, polegające na ocenie w promieniach rentgenowskich (RTG) przebiegu przetoki (fistuły) po podaniu do niej środka kontrastującego. Jakie są wskazania do fistulografii? Jak się przygotować do tego badania i jak ono przebiega?
Zdjęcie rentgenowskie zębów i kości służy do uwidocznienia tkanki kostnej żuchwy i szczęki, oceny stawu skroniowo-żuchwowego, a także określenia stanu kości całej twarzoczaszki i poszczególnych zębów i tkanek kostnych otaczających ząb
RTG kręgosłupa (badanie rentgenowskie kręgosłupa, prześwietlenie kręgosłupa) - lędźwiowego, szyjnego, piersiowego i krzyżowego - pozwala ocenić zniekształcenia kręgów oraz obecność zmian chorobowych w obrębie kręgosłupa. Jak wygląda RTG kręgosłupa? Jak przygotować się do badania?
Rentgen kości i stawów wykonuje się w celu rozpoznawania zmian pourazowych w kościach i stawach (złamań czy zwichnięć), a także zaburzeń struktury kości w chorobach reumatycznych. Sprawdź, na czym polega rentgen kości i stawów i jak się przygotować do badania.
Cystografia to radiologiczne badanie pęcherza moczowego, wykonywane z użyciem kontrastu. RTG pęcherza moczowego pozwala wykryć nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu i ewentualne zmiany w jego budowie. Jakie są wskazania do cystografii? Jak się do niej przygotować? Jak przebiega badanie?
Pantomogram (zdjęcie pantomograficzne) to panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić stanu zdrowia wszystkich zębów i przyzębia. Jego wykonanie jest niezbędne m.in. przed założeniem aparatu ortodontycznego. Sprawdź, jak się wykonuje zdjęcie pantomograficzne.
Histerosalpingografia (HSG) to badanie rentgenowskie macicy i jajowodów, które służy ocenie budowy i kształtu jamy macicy, drożności jajowodów oraz stanu  błony śluzowej macicy. Jak przebiega HSG? Czy histerosalpingografia boli?

Oddziaływanie promieniowania rentgenowskiego jest całkowicie bezbolesne. Badania nie należy wykonywać jednak zbyt często, ponieważ może powodować uszkodzenie DNA prześwietlanych komórek. Koszt rentgenu jest uzależniony od ilości wykonanych zdjęć oraz części ciała, która jest prześwietlana.

Zasada działania rentgena bazuje na tzw. promieniowaniu X, czyli jednym z rodzajów promieniowania elektromagnetycznego. Rentgen cechuje się bardzo dużą przenikliwością, dlatego przechodzi przez ciało pacjenta i jest zapisywany na specjalnej błonie fotograficznej. Fragmenty tkanek, które zatrzymały promieniowanie, np. kości, będą widoczne na zdjęciu w jasnym kolorze. Im więcej promieniowania dotarło do kliszy, tym będzie ona ciemniejsza.

Prześwietlenia rentgenowskiego dokonuje się w pozycji stojącej lub leżącej, w zależności od zaleceń lekarza i rodzaju urazu. Obecnie coraz rzadziej stosuje się już fartuchy ochronne dla pacjentów. Wynika to z faktu, że standardowe rentgeny są wypierane przez nowoczesne, niskoemisyjne urządzenia, które nie stanowią już tak dużego zagrożenia dla zdrowia.

Rentgen może być przeprowadzany w dwóch wariantach – zwykłym oraz z kontrastem. W tym drugim przypadku wykonanie zdjęcia poprzedza przyjęcie środka cieniującego, który pozwala uzyskać dokładniejsze wyniki diagnostyczne.

Typowe zastosowania rentgena obejmują przede wszystkim urazy w obrębie układu ruchu jak złamania, zwichnięcia, pęknięcia, ale też osteoporoza, czy wady postawy (np. skolioza). Tej metody diagnostycznej używa się również do oceny stanu płuc chorego.

Przeciwwskazaniami do stosowania rentgena są m.in. ciąża oraz bardzo młody wiek. W tych przypadkach rentgen nigdy nie powinien być podstawową metodą diagnostyczną, chyba że od tego zależy życie pacjenta.