Przeciwciała przeciwtarczycowe TRAb - normy i wyniki badania

2016-06-28 12:42

Przeciwciała TRAb to przeciwciała skierowane przeciwko receptorowi TSH w tarczycy. Pomiar TRAb wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu choroby Gravesa-Basedowa. Badanie powinno się wykonać także u ciężarnych z przebytą lub obecną autoimmunologiczną chorobą tarczycy. Jakie są jeszcze wskazania do badania pomiaru przeciwciał TRAb? Jakie są normy? Jak interpretować wyniki?

Przeciwciała przeciwtarczycowe TRAb
Autor: Thinkstockphotos.com Przeciwciała przeciwtarczycowe TRAb

Spis treści

  1. Przeciwciała TRAb - wskazania do badania
  2. Przeciwciała TRAb a ciąża
  3. Przeciwciała TRAb - na czym polega badanie?
  4. Przeciwciała TRAb - wyniki badania. Interpretacja

Przeciwciała TRAb to przeciwciała przeciwko receptorowi TSH (tyrotropiny) - hormonu, który reguluje funkcje tarczycy, stymuluje wytwarzanie i wydzielanie podstawowych hormonów tarczycy: tyroksyny i trijodotyroniny. Przeciwciała przeciw receptorowi TSH  (TRAb) mają różne działanie – niektóre wykazują działanie zbliżone do TSH i stymulują receptor dla TSH, powodując nadczynność tarczycy, inne natomiast wywierają wpływ przeciwny do TSH, prowadząc do blokowania receptora i niedoczynności tarczycy.

Przeciwciała TRAb - wskazania do badania

Oznaczenie poziomu przeciwciał TRAb we krwi wykonuje się w przypadku podejrzenia autoimmunologicznych chorób tarczycy, zwłaszcza choroby Gravesa-Basedowa. Przeciwciała TRAb są charakterystyczne także dla odmiany choroby Hashimoto (zanikowe AIT), w której zablokowanie receptora prowadzi do niedoczynności gruczołu. Badanie na obecności przeciwciał TRAb pomaga także odróżnić chorobę Gravesa- Basedowa od jatrogennej nadczynności tarczycy czy innych stanów przebiegających z nadczynnością tarczycy, takich jak podostre czy popołogowe zapalenie tarczycy i wole guzkowe nadczynne.

Przeciwciała TRAb a ciąża

Jeśli ciężarna w przeszłości przebyła lub obecnie zmaga się z autoimmunologiczną chorobą tarczycy, istnieje ryzyko rozwoju niedoczynności lub nadczynności tarczycy u płodu i noworodka. Przeciwciała przeciwtarczycowe mogą bowiem przeniknąć przez łożysko. Badanie przeciwciał TRAb może pomóc ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia tych schorzeń tarczycy u potomstwa. Badanie krwi matki wykonywane jest we wczesnej ciąży i trzecim trymestrze.

Przeciwciała TRAb - na czym polega badanie?

Badanie polega na pobraniu krwi i przekazaniu jej do laboratorium.

Ważne

Przeciwciała TRAb - normy

Za normę przyjmuje się wartości mniejsze niż 1IU/l. Należy jednak zaznaczyć, że wartości te zależą od wielu czynników takich, jak: wiek, płeć czy metoda oznaczania, a wyniki przedstawione jako wartości liczbowe mogą mieć różne znaczenia w różnych laboratoriach. Dlatego ostateczna interpretacja zawsze należy do lekarza.

Przeciwciała TRAb - wyniki badania. Interpretacja

Podwyższony poziom przeciwciał TRAb występuje niemal u wszystkich pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa. Jeśli wysoki poziom przeciwciał TRAb wykrywa się po zaprzestaniu leczenia choroby Gravesa-Basedowa, sugeruje to szybki jej nawrót.

Wysoki poziom przeciwciał TRAb u kobiety we wczesnej ciąży i w trzecim trymestrze wykazuje na ryzyko zaburzeń czynności gruczołu tarczowego u ich dziecka. W takim przypadku badania wykonuje się także u noworodka - bezpośrednio po porodzie (badanie krwi pępowinowej) i w 4. -7. dniu życia.

Czy wiesz wszystko o tarczycy?

Pytanie 1 z 10
Objętość zdrowej tarczycy u dorosłej osoby wynosi: