Polisomnografia (badanie snu) - na czym polega? Jakie są wskazania?
Polisomnografia to badanie, które pozwala na wykrycie zaburzeń snu. Chodzi przede wszystkim o zaburzenia oddychania podczas snu, głównie bezdech senny, które mogą mieć bardzo poważne skutki zdrowotne. Na czym polega polisomnografia? Jakie są wskazania do jej wykonania?
Spis treści
- Polisomnografia (badanie snu) - wskazania
- Sposoby na dobry sen
- Polisomnografia (badanie snu) - jak się przygotować?
- Polisomnografia (badanie snu) - na czym polega?
Polisomnografia to badanie, które pozwala na wykrycie zaburzeń snu. Polisomnografia pozwala ocenić stadia snu, wzorzec oddychania (bezdechy), pozom tlenu we krwi, czynność serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu na bezdechy.
Polisomnografia (badanie snu) - wskazania
Polisomnografię najczęściej wykonuje się u osób z zaburzeniami oddychania w czasie snu, najczęściej z chrapaniem. Poza osobami chrapiącymi, na badanie powinny się zgłosić także te, które w nocy mają problem z:
- wybudzeniem
- niespokojnym snem - "rzucaniem się" w nocy
- bezsennością
Z kolei w dzień mają problem z:
- porannymi bólami głowy
- sennością z w ciągu dnia
- zmęczeniem, mimo przespanej nocy
Badania polisomnograficzne wykonuje się niekiedy u osób chorujących na padaczkę.
Sposoby na dobry sen
Polisomnografia (badanie snu) - jak się przygotować?
Polisomnografia odbywa się całą noc w szpitalu lub innym ośrodku przystosowanym do badania, w związku z tym należy wziąć ze sobą piżamę (najlepiej rozpinaną od przodu a nie zakładaną przez głowę, aby ułatwić przyklejanie elektrod i czujników) i inne rzeczy osobiste. Można wziąć ze sobą także własną poduszkę, a nawet kołdrę, jeśli komuś będzie się pod nią lepiej spało. Poza tym w dniu badania należy zrezygnować ze spożywania kawy, mocnej herbaty oraz innych napojów zawierających kofeinę, teinę, alkohol lub inne substancje pobudzające, gdyż może utrudnić to zaśnięcie w nowym miejscu. Mimo, że badanie rozpoczyna się wieczorem, pacjent może zostać poproszony o zgłoszenie się do lekarza już późnym południem, ponieważ przygotowania do polisomnografii (wywiad lekarski, wypełnianie ankiet, zamontowanie wszystkich czujników) trochę trwają.
Polisomnografia (badanie snu) - na czym polega?
Na badanie polisomnograficzne składają się cztery podstawowe badania, takie jak:
- elektroencefalografia (EEG) - na głowie pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu oceny bioelektrycznej czynności mózgu
- elektrokardiografia (EKG) - na klatce piersiowej pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu oceny aktywności elektryczną serca
- elektrookulografia (EOG) - przy oczach pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu zbadania zmian prądów czynnościowych powstających podczas ruchów gałki ocznej i po działaniu błysków świetlnych
- elektromiografia (EMG) - na ciele pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu oceny funkcji mięśni i nerwów
Aby badanie polisomnograficzne było wiarygodne, powinno trwać przynajmniej 6 godzin.
Poza tym w okolicy ust umieszcza się mikrofon, czujnik temperatury i przepływu powietrza. Na kostce umieszcza się czujnik ruchów kończyn, na palcu ręki pulsoksymetr, a na brzuchu i klatce piersiowej tzw. pasy oddechowe, które rejestrują ruchy tych części ciała. Poza tym konieczny jest także czujnik położenia ciała. Zarówno czujniki, jak i elektrody zostaną zamontowane w taki sposób, że nie krępują zbytnio ruchów. Jeśli pacjent będzie musiał pójść w nocy do toalety, nie będzie miał z tym problemu - wystarczy odłączyć elektrody od aparatury.
W rogu pokoju znajduje się kamera, która całą noc rejestruje sen pacjenta. Wszystkie dane przesyłane są do komputera. W sąsiednim pokoju przez całą noc siedzi osoba przeszkolona w zakresie medycyny snu, która czuwa nad przebiegiem badania i ewentualnie poprawia położenia czujników czy elektrod, jeśli te się przemieszczą w czasie badania.
Polisomnografia (badanie snu) w domu
Obecnie badanie polisomnograficzne jest coraz rzadziej wykonywane (chyba że pacjent ubiega się o refundację maski CPAP - wtedy jest niezbędne). Lekarz najczęściej zleca uproszczoną wersję polisomnografii, czyli poligrafię snu, którą wykonuje się w domu. Nie obejmuje ona elektroencefalografii (EEG), elektrookulogramu i napięcia mięśni, w związku z tym nie jest tak dokładna, jak polisomnografia, jednak wyniki badania poligraficznego snu wystarczą do postawienia właściwej diagnozy.
Porady eksperta
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: