Płynna biopsja wykrywa nowotwór zanim pojawią się objawy

Płynna biopsja to opracowana w USA rewolucyjna metoda diagnozowania nowotworów. Pozwala na wykrycie przynajmniej 10 rodzajów raka na długo zanim pojawią się objawy choroby. Badanie m.in. z 90-procentową skutecznością rozpoznaje raka jajnika, a raka trzustki z 80-procentową. Metoda umożliwia odnalezienie we krwi nawet niewielkich fragmentów DNA komórek rakowych. Na czym polega płynna biopsja i jakiego rodzaju nowotwory wykrywa?

PŁYNNA BIOPSJA
Autor: Thinkstockphotos.com PŁYNNA BIOPSJA

Spis treści

  1. Płynna biopsja - na czym polega?

Płynna biopsja to prosty, szybki oraz, czego dowiodły badania, skuteczny sposób diagnozowania nowotworów wymyślony przez naukowców z Taussig Cancer Institute w Cleveland Clinic w Ohio (USA). Badanie wykrywa krążące we krwi komórki nowotworowe, a konkretnie ich niewielkie fragmenty DNA zwane wolnym, wolnokrążącym lub wolnocyrkulującym DNA (ctDNA, ang. cell-free circulating tumor DNA)

Do tej pory płynną biopsję wykorzystywano do monitorowania przebiegu już rozpoznanej choroby nowotworowej, aby dobrać odpowiedni sposób jej leczenia, ocenić skuteczność i przewidzieć rozwój choroby. Obecna, udoskonalona metoda płynnej biopsji pozwala wykryć nowotwór na długo przed tym zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. Daje więc szansę na wcześniejsze zastosowanie terapii. Metoda ta jest skuteczniejsza niż testy genetyczne, które jedynie określają ryzyko wystąpienia nowotworu u konkretnego pacjenta.

W dniach od 1 do 5 czerwca 2018r. w Chicago (USA) odbyła się konferencja American Society of Clinical Oncologist, na której ogłoszono najnowsze wyniki badań nad metodą ciekłej biopsji przeprowadzone na grupie 1600 osób.

Płynna biopsja - na czym polega?

Tradycyjna biopsja, na postawie której stawia się ostateczne rozpoznanie nowotworu, polega na pobraniu próbki tkanki już objętej procesem chorobowym. Biopsję można wykonać w czasie operacji lub metodą małoinwazyjną, tzw. biopsją cienkoigłową (taka jest używana np. w raku piersi).

Płynna biopsja zaczyna się od pobrania od pacjenta próbki krwi. Pierwszy etap badania, to określenia składu DNA krwi. W drugim rozpoznaje się potencjalnie niebezpieczne mutacje genetyczne. Ostatni, trzeci etap polega na przeanalizowaniu konkretnych fragmentów DNA, aby ocenić czy występują w nich śladowe obecności zmian nowotworowych.

Eric Klein, lider badania z Cleveland Clinic) nazywa ciekłą biopsję "Świętym Graalem badań nad rakiem", który daje możliwość wykrycia ciężkich nowotworów we wczesnym łatwym do leczenia stadium.

Ważne

Test ciekłej biopsji umożliwia rozpoznanie co najmniej 10 nowotworów:- rak jajnika – skuteczność badania to ok. 90% - rak trzustki – 80% skuteczności - rak przełyku – 77% skuteczności - rak żołądka – 77% skuteczności - rak macicy – 77% skuteczności - rak jelita grubego – 73% skuteczności - rak płuc - 59% skuteczności - rak szyi i głowy - 56% skuteczności

Warto wiedzieć

Pierwsze informacje o płynnej biopsji pojawiły się w 2015r. I choć doniesienia nie były przełomowe, a badanie kosztowne, to w 2017r. Wielka Brytania i Polska zdecydowały się na jej wprowadzenie w niektórych swoich laboratoriach. Zdaniem naukowców płynna biopsja jako metoda diagnostyczna ma być powszechnie stosowana za 10-15 lat. Powinna byś obowiązkowym badaniem osób przekraczających określony wiek, w którym ryzyko zachorowania na nowotwory zwiększa się.