OB czyli odczyn Biernackiego - jakie są normy OB?

OB, czyli odczyn Biernackiego, jest jednym ze wskaźników zdrowia organizmu. Oznacza się go w badaniu krwi w badaniach profilaktycznych. Podwyższone OB najczęściej wskazuje na obecność stanu zapalnego, ale nie tylko. Dowiedz się, jakie są normy OB dla dorosłych, kobiet w ciąży i dzieci. Jak interpretować wynik OB?

OB
Autor: Getty Images OB, czyli odczyn Biernackiego oznacza się w badaniu krwi w badaniach profilaktycznych.

Spis treści

  1. Normy OB
  2. O czym świadczy podwyższone OB?
  3. Badanie krwi - o czym świadczy obniżone OB
  4. Badania krwi - OB czy CRP

OB, odczyn Biernackiego, to tempo opadania krwinek czerwonych w czasie. Rutynowo bada się OB w badaniu krwi w każdych badaniach profilaktycznych. Norma OB zależy od wieku i płci. Najniższa jest u noworodków (2 mm na godzinę), najwyższa u kobiet po sześćdziesiątce - nawet 30 mm na godzinę. Każdy powinien sprawdzić swoje OB raz w roku w badaniu krwi, bo podwyższone OB może sygnalizować chorobę.

Normy OB

Wskaźnik OB bywa również nazywany z angielska ESR - erythrocyte sedimentation rate i z takim oznaczeniem możemy się spotkać w wynikach badań krwi z niektórych laboratoriów analitycznych. Normy OB w badaniu krwi:

  • Noworodki: 0 - 2 mm na godzinę
  • Niemowlaki (od 6 miesiąca życia): 12 - 17 mm na godzinę
  • Kobiety poniżej 50 roku życia: 6 - 11 mm na godzinę
  • Kobiety powyżej 50 roku życia: do 30 mm na godzinę
  • Mężczyźni poniżej 50 roku życia: 3 - 8 mm na godzinę
  • Mężczyźni powyżej 50 roku życia: do 20 mm na godzinę

Czytaj też:

    Ile czasu przed badaniem nie pić alkoholu oraz inne zasady przy morfologii krwi

    O czym świadczy podwyższone OB?

    Wskaźnik OB powyżej normy jest fizjologiczny w ciąży i w połogu (do 6 tygodni po porodzie). Podwyższone OB może także występować u kobiet tuż przed miesiączką i podczas menstruacji, a także pod wpływem hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Wtedy nie powinno budzić niepokoju. W innych przypadkach podwyższone OB w badaniach krwi wymaga dalszej diagnostyki. Podwyższone OB może świadczyć o:

    Badanie krwi - o czym świadczy obniżone OB

    Taki stan nie zdarza się często, ale są schorzenia, które objawiają się obniżonym OB. Należą do nich:

    • nadkrwistość czyli czerwienica - choroba polegająca na podwyższeniu ponad normę ilości czerwonych ciałek krwi, a także zwiększeniu białych ciałek i płytek krwi;
    • przewlekła niewydolność krążenia;
    • choroby alergiczne;
    • hipofibrynogemia ( obniżenie poziomu fibrynogenu - białka osocza uczestniczącego w procesie krzepnięcia);
    • żółtaczka.

    Badania krwi - OB czy CRP

    CRP czyli poziom białka reaktywnego C (białka C-reaktywnego, C Reactive Protein) jest drugim, obok OB markerem stanu zapalnego. CRP jest jednym z białek biorących udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Poziom CRP rośnie szybciej w przypadku rozwijającej się infekcji czy stanu zapalnego niż poziom OB, szybciej również spada, gdy infekcja lub stan zapalny cofają się. Dlatego dzisiaj, obok oznaczenia wskaźnika OB wykonuje się podczas badań krwi oznaczenie poziomu CRP. W stanach zapalnych jest to znacznie bardziej precyzyjny wskaźnik niż OB.