Morfologia krwi kobiet w ciąży może odbiegać od normy

2011-09-21 14:40

Jesteś w ciąży, odebrałaś wynik badania krwi i martwisz się, że odbiegają nieco od norm podanych na wydruku? Nie denerwuj się! U kobiet w ciąży wiele parametrów morfologii krwi ulega zmianom i nie jest to sytuacja wyjątkowa. Pokaż wynik badania lekarzowi, który zaordynuje odpowiednią suplementację.

Morfologia krwi kobiet w ciąży może odbiegać od normy
Autor: thinkstockphotos.com Morfologia krwi kobiet w ciąży może odbiegać od normy

Spis treści

  1. Jak się przygotować do badania krwi? [#TOWIDEO]

Najczęściej u kobiet w ciąży zwiększa się liczba leukocytów (białe ciałka krwi), a także z powodu niedoboru żelaza zmniejsza się poziom hemoglobiny – nie jest to powód do niepokoju. Tylko lekarz prowadzący ciążę może odpowiednio zinterpretować twoją morfologię krwi i w razie potrzeby zaordynować odpowiednią suplementację. Krew składa się z: erytrocytów (krwinki czerwone, czerwone ciałka krwi), które mają barwę uzależnioną od zawartej w nich hemoglobiny – substancji, która wiąże i oddaje tlen, leukocytów (krwinki białe, białe ciałka krwi), które bronią organizm przed bakteriami, wirusami, pierwotniakami, płytek krwi (trombocyty) – komórek, które potrafią łączyć się ze sobą i tworzyć skrzep uniemożliwiający wypływ krwi z uszkodzonego naczynia.

Jak się przygotować do badania krwi? [#TOWIDEO]

Jak przygotować się do badania krwi?

Morfologia krwi w ciąży

» Czerwone ciałka krwi (E, RBC)

  • Norma dla kobiet: 4,2–5,4 mln/mikrolitr
  • w ciąży: 3,5–4,5 mln/mikrolitr

Zwiększenie liczby erytrocytów zdarza się rzadko (występuje np. u osób przebywających wysoko w górach), zaś wynik poniżej normy może być spowodowany utratą krwi, niedoborem witaminy B12, kwasu foliowego albo żelaza.Uwaga: obniżenie liczby czerwonych krwinek w czasie ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym.» Hemoglobina (HB, HGB)

  • Norma dla kobiet: 11,5–15,5 g/dl
  • w ciąży: 11,5–13,5 g/dl

Hemoglobina jest składnikiem krwinek czerwonych. Jej zadaniem jest transport tlenu oraz dwutlenku węgla od i do poszczególnych komórek organizmu. To podstawowy parametr, który służy do rozpoznawania niedokrwistości. Wartości powyżej normy mogą świadczyć o odwodnieniu albo niedotlenieniu organizmu, a wynik poniżej normy zwykle wskazuje na niedokrwistość (anemię), spowodowaną zbyt małą ilością żelaza. W ciąży niska wartość HGB zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym.» Leukocyty, krwinki białe (L, WBC)

  • Norma dla kobiet: 4–10 tys./mikrolitr
  • w ciąży: 10–15 tys./mikrolitr

Leukocyty to komórki, które powstają w szpiku kostnym i w tkance limfatycznej. Występuje pięć rodzajów tych komórek. Są to: neutrofile, eozynofile, bazocyty, monocyty i limfocyty. Główną funkcją leukocytów jest obrona organizmu przed mikroorganizmami chorobotwórczymi. W ciąży następuje fizjologiczny wzrost wartości leukocytów. Podobnie jest podczas porodu, w stresie, po posiłku oraz wysiłku fizycznym. Patologiczny wzrost leukocytów występuje w procesach zapalnych, zakażeniach, przy uszkodzeniach tkanek, w chorobach nowotworowych. Wartości poniżej normy mogą świadczyć o chorobach hematologicznych.» Płytki krwi, trombocyty (PLT)

  • Norma dla kobiet: 140–440 tys./mikrolitr
  • w ciąży: 100–300 tys./mikrolitr (są też znacznie większe spadki!)

Płytki krwi powstają w szpiku i tkance limfatycznej – odgrywają podstawową rolę w krzepliwości krwi. Ich liczba powinna być kontrolowana przez całą ciążę. Wartości powyżej normy mogą oznaczać infekcję, chorobę nowotworową, regenerację po krwotoku. Małopłytkowość zaś (PLT poniżej normy) może być skutkiem choroby (chłoniak, ostra białaczka szpikowa). W ciąży jest najczęściej związana z fizjologiczną niedokrwistością z niedoboru żelaza.» Hematokryt (HCT)

  • Norma dla kobiet: 37–47%
  • w ciąży: spadek o 4–7%

Hematokryt (HCT) to stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości osocza. Wartość hematokrytu zależy od liczby krwinek czerwonych, objętości erytrocytów, objętości krwi krążącej w organizmie, płci i wieku. Powyżej normy: wartości takie mogą być wywołane niedotlenieniem tkanek, przewlekłymi chorobami płuc, wadami serca, nowotworami. Podwyższony wskaźnik hematokrytu może być również spowodowany pobytem w górach lub na skutek leczenia sterydami. Wartości poniżej normy odnotowuje się przy niedokrwistości i w sytuacjach przewodnienia ustroju.

miesięcznik "M jak mama"