Kinaza kreatynowa (CK) - normy w badaniu krwi

Kinaza kreatynowa (CK), inaczej kinaza fosfokreatynowa to enzym, którego poziom może być związany z intensywnym wysiłkiem fizycznym, ale też z chorobą stawów czy serca. Sprawdź, jakie są normy kinazy kreatynowej (CK) i o czym świadczy jej zbyt niski lub zbyt wysoki poziom.

Kinaza kreatynowa (CK) - normy w badaniu krwi
Autor: Thinkstockphotos.com

Kinaza kreatynowa (CK), inaczej kinaza fosfokreatynowa występuje w mięśniach prążkowanych, mięśniu sercowym i mózgu. Badanie biochemiczne stężenia CK w surowicy krwi zleca się przy podejrzeniu  uszkodzenia komórek mięśnia sercowego (zawału, zapalenia), zatrucia lekami uszkadzającymi mięśnie, zatrucia tlenkiem węgla oraz przy dolegliwościach bólowych w klatce piersiowej i w celu monitorowania leczenia hipercholesterolemii statynami.

Kinaza kreatynowa (CK): normy

W przypadku kinazy kreatynowej (CK) norma dla kobiet wynosi 40-285 U/l a dla mężczyzn 55-370 U/l.

Kinaza kreatynowa (CK) powyżej normy

Gdy wartości kinazy kreatynowej (CK) wzrastają do poziomu 2850-9250 U/l, to najczęściej oznacza to, że doszło do zawału serca. Wzrost obserwuje się już w 6 godzin od wystąpienia zawału, a maksymalne wartości pojawiają się  po 18-30 godzinach. Po trzech dobach (około 72 godzinach) poziom CK wraca do normy. Utrzymywanie się wysokich wartości po 3 dobach stanowi złą prognozę dla pacjenta. Inne przyczyny wzrostu tego parametru to:

Wzrost poziomu kinazy kreatynowej (CK) do wartości 1850 U/l obserwuje się:

  • po zabiegach chirurgicznych
  • w urazach mięśni szkieletowych
  • w przypadku zapalenia mięśni
  • po urazach głowy
  • w przypadku krwawień podpajęczynówkowych mózgu
  • w niedoczynności tarczycy
  • przy ataku padaczki

Zdarza się, że przyczyną wzrostu poziomu tego enzymu jest intensywna radioterapia lub leki obniżające cholesterol.

Niskie CK: przyczyny

Spadek kinazy kreatynowej najczęściej pojawia się przy alkoholowej chorobie wątroby oraz reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Najważniejsze badania. Co należy o nich wiedzieć?