Kalendarz badań USG w ciąży: pierwsze badanie USG jest poza standardem opieki okołoporodowej
Ultrasonografię wykonuje się rutynowo co najmniej 3 razy podczas ciąży. Pierwsze USG w 10 tygodniu ciąży, choć nie ma go oficjalnie w standardzie opieki okołoporodowej, jest zalecane przez Sekcję Ultrasonografii PTG. Dzięki niemu zyskujesz pewność, że jesteś w ciąży i że jest ona umiejscowiona prawidłowo.
Spis treści
USG w ciąży powinno być wykonane co najmniej trzy razy. Zakres każdego z nich jest różny. Oprócz tego przeprowadza się badania dodatkowe, w zależności od sytuacji położniczej kobiety, ale też praktyki przyjętej przez lekarza prowadzącego ciążę. W chwili obecnej nie istnieją żadne badania, których wyniki sugerowałyby, że USG wpływa niekorzystnie na rozwój płodu.
USG przed 10. tygodniem ciąży
Nie ma go w standardzie opieki okołoporodowej, ale jest niemal standardem w wielu gabinetach, zwłaszcza prywatnych. Rekomenduje je również Sekcja Ultrasonografii PTG. Jest to pierwsze badanie USG, wykonywane podczas jednej z pierwszych wizyt u ginekologa po dodatnim wyniku testu ciążowego. Powinno być wykonywane sondą dopochwową (wcześniej należy opróżnić pęcherz).
Badanie nie jest refundowane, zwykle wchodzi w koszt wizyty u lekarza prowadzącego prywatną praktykę.
Czytaj też: Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je wykonać?
Cel badania: potwierdzenie ciąży oraz jej lokalizacji – czy jest prawidłowa (wewnątrzmaciczna), czy nie.Co dokładnie jest oceniane?
- uwidocznienie i lokalizacja jaja płodowego – na tej podstawie stwierdza się ciążę wewnątrzmaciczną i wyklucza ciążę pozamaciczną
- pęcherzyk ciążowy – jego obecność (pomiar), położenie w jamie macicy, liczba pęcherzyków ciążowych i ich kształt
- zarodek – jego obecność, pomiar długości, obecność czynności serca
- liczba zarodków, kosmówek i owodni
- pęcherzyk żółtkowy – obecność (tak/nie),
- opis ewentualnych nieprawidłowości
- narząd rodny – macica wraz z szyjką (kształt, budowa, wady, mięśniaki itp.), wielkość (prawidłowa, powiększona), lokalizacja i budowa przydatków.
Co mówią wyniki?Badanie ocenia, czy doszło do ciąży i czy jest ona prawidłowo umiejscowiona (ciąża pozamaciczna musi zostać usunięta, bo stanowi zagrożenie dla życia).
Jak obliczać tygodnie i miesiące ciąży [WIDEO]
USG w ciąży: słowniczek skrótów
CR L – długość ciemieniowo-siedzeniowaFHR – częstość bicia serca płoduNT – przezierność fałdu karkowegoNB – kość nosowaDV – przepływ w przewodzie żylnymBPD – wymiar poprzeczny główkiHC – obwód główkiAC – obwód brzuszkaFL – długość kości udowejEFW – szacowana masa płodu
miesięcznik "M jak mama"
Porady eksperta