Histerosalpingografia (HSG): badanie rentgenowskie macicy i jajowodów
Histerosalpingografia (HSG) to badanie rentgenowskie macicy i jajowodów, które służy ocenie budowy i kształtu jamy macicy, drożności jajowodów oraz stanu błony śluzowej macicy. Jak przebiega HSG? Czy histerosalpingografia boli?
Spis treści
- Histerosalpingografia: przygotowanie do badania
- Histerosalpingografia: przeciwwskazania
- Histerosalpingografia: przebieg badania
- Czy histerosalpingografia boli?
- Możliwe powikłania
Histerosalpingografia to badanie rentgenowskie macicy i jajowodów, polegające na robieniu zdjęć po podaniu kontrastu. Dzięki HSG lekarz może ocenić kształt jamy macicy, stan błony śluzowej macicy, drożność jajowodów oraz ich kształt a także ocenić stan przydatków. HSG umożliwia także wykrycie zmian rozwojowych macicy, polipów, niedorozwoju macicy, guzów lub macicy, niewydolności szyjki macicy, niedrożności jajowodów czy gruźlicy narządu rodnego.
Histerosalpingografia: przygotowanie do badania
- przed badaniem konieczne jest usg narządu rodnego i zrobienie wymazu z pochwy
- dzień przed badaniem można zjeść lekką kolację, a rano lekkie śniadanie
- rano w dniu badania konieczna jest lewatywa
- 20 minut przed badaniem przyjmuje się środek rozkurczowy w czopku
- lekarz pyta o datę ostatniej miesiączki i czy nie masz uczulenia na środek cieniujący
Histerosalpingografia: przeciwwskazania
Badanie HSG można przeprowadzić do 10. dnia cyklu miesiączkowego, ale po zakończeniu krwawienia. Nie wolno wykonywać tego badania, jeśli występuje choćby najmniejsze krwawienie z pochwy. Nie robi się go również, gdy kobieta jest w ciąży lub ma uczulenie na środek cieniujący.
Histerosalpingografia: przebieg badania
Badanie HSG trwa kilkanaście minut. Może wymagać znieczulenia ogólnego. Pacjentce, która jest w pozycji jak przy badaniu ginekologicznym zakłada się wzierniki, a potem, za pomocą aparatu Schultza do jamy macicy wprowadza się środek kontrastujący. Zdjęcia wykonuje się, gdy kontrast wypełni jamę macicy, kolejne w momencie, kiedy wypełni jajowody i zacznie wydostawać się do jamy brzusznej. Trzecie zdjęcie może być wykonane w celu uwidocznienia kontrastu w jamie brzusznej, a także dla zobrazowania zrostów okołojajowodowych. Ilość wykonywanych w trakcie badania zdjęć zależy od rodzaju występującego schorzenia.
Czy histerosalpingografia boli?
Jest to badanie w zasadzie bezbolesne, choć nieprzyjemne. Zdarza się, szczególnie, gdy występują zrosty powodujące niedrożność jajowodów, że pacjentka odczuwa ból w trakcie wprowadzania kontrastu. Jeśli będziesz odczuwać jakikolwiek dyskomfort, od razu informuj lekarza.
Możliwe powikłania
Istnieje znikome ryzyko wystąpienia zapalenia przydatków i zapalenia otrzewnej po badaniu.
Histerosalpingografia może przywrócić płodność niektórym kobietom
Tak twierdzą naukowcy z Australii. Okazało się, że w ubiegłym wieku częstość ciąż wśród niepłodnych kobiet wzrastała po przemyciu ich jajowodów opartym na wodzie lub oleju kontrastem dla badań RTG. Do teraz nie było wiadomo, czy to rodzaj roztworu wpływał na zmianę płodności. Badacze sprawdzili dwa rodzaje środków - jeden oparty na oleju z maku lekarskiego, o nazwie Lipiodol Ultra-Fluid oraz kontrast wodny (Telebrix Hystero). Okazało się, że prawie 40 proc. niepłodnych kobiet zaszła w ciążę po zastosowaniu roztworu olejowego i 29 proc. po terapii roztworem wodnym. Jak dotąd nie wiadomo jednak, dlaczego metoda działa. Naukowcy na razie spekulują, że wprowadzany płyn usuwa zanieczyszczenia utrudniające zapłodnienie.
Porady eksperta