Ferrytyna: norma, badanie. Co oznacza niski poziom ferrytyny?

Szacuje się, że 1 gram ferrytyny odpowiada 140 µg żelaza zapasowego na każdy kilogram naszego ciała. O czym świadczy niski poziom ferrytyny i co należy zrobić w takim przypadku?

Niski poziom ferrytyny  - co oznacza i w jaki sposób się objawia?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ferrytyna: co to jest?
  2. Ferrytyna: badanie
  3. Ferrytyna: normy
  4. Niski poziom ferrytyny
  5. Jakie są objawy niskiego poziomu ferrytyny?
  6. Co robić w przypadku niskiego poziomu ferrytyny?

Ferrytyna: co to jest?

Ferrytyna jest białkiem magazynującym jony żelaza Fe3+ wewnątrz naszych komórek. W dużych ilościach ferrytyna znajduje się w wątrobie i makrofagach, ale także w śledzionie i szpiku kostnym.

Warto wiedzieć, że ferrytyna jest również białkiem tzw. ostrej fazy, co oznacza, że w trakcie stanu zapalnego, zakażeń, w chorobach wątroby (np. marskość wątroby) lub nowotworach jej poziom wzrasta. W takich sytuacjach ferrytyna nie powinna być stosowana jako marker niedoboru żelaza. 

Ferrytyna: badanie

Poziom ferrytyny można zbadać praktycznie w każdym laboratorium z krwi pobranej ze zgięcia łokciowego. Przed badaniem powinniśmy być na czczo, gdyż ma to wpływ na wiarygodność uzyskanego wyniku badania. 

Ferrytyna: normy

Prawidłowy poziom ferrytyny we krwi powinien wynosić:

  • dla kobiet 10-200 µg/l
  • dla mężczyzn: 15-400 µg/l
Jak przygotować się do badania krwi?

Ferrytyna a żelazo

Poziom ferrytyny we krwi bardzo szybko spada w trakcie niedoboru żelaza, dlatego jest ona wykorzystywana jako marker zapasów żelaza w organizmie.

Niski poziom ferrytyny

Niski poziom ferrytyny poniżej 10 µg/l jest wczesnym objawem wyczerpania zapasów żelaza w ustroju. Badanie ferrytyny wykonuje się zwykle z innymi badaniami laboratoryjnymi oceniającymi zasoby żelaza w organizmie.

Jeśli niski poziom ferrytyny współistnieje z obniżonym poziomem hemoglobiny i wskaźnikiem MCV (mikrocytoza) wskazuje to na niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Jakie są objawy niskiego poziomu ferrytyny?

Objawami niskiego poziomu ferrytyny są:

Co robić w przypadku niskiego poziomu ferrytyny?

Niski poziom ferrytyny może wskazywać na niedobór żelaza i/lub niedokrwistość. W takiej sytuacji powinniśmy zgłośnić się do lekarza pierwszego kontaktu, który podejmie decyzje o dalszym postępowaniu. Nie przyjmujmy na własną rękę preparatów żelaza, gdyż w nieodpowiednich dawkach mogą być one szkodliwe dla naszego zdrowia.

Czytaj także:

Karolina Karabin, diagnosta molekularny
dr n. med. Karolina Karabin, biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, Cambridge Diagnostics Polska
Z wykształcenia biolog ze specjalizacją mikrobiologia i diagnosta laboratoryjny z ponad 10-letnim stażem w pracy laboratoryjnej. Absolwentka Studium Medycyny Molekularnej oraz członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.Kierownik grantów naukowych realizowanych w Pracowni Diagnostyki Molekularnej przy Klinice Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM. Tytuł doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej obroniła na I Wydziale Lekarskim WUM. Autorka wielu prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, biologii molekularnej i żywienia. Na co dzień jako specjalista w zakresie diagnostyki laboratoryjnej prowadzi dział merytoryczny w Cambridge Diagnostics Polska oraz współpracuje z zespołem dietetyków w Poradni Dietetycznej CD. Ze specjalistami dzieli się praktyczną wiedzą dotyczącą diagnostyki i dietoterapii chorób na konferencjach, szkoleniach oraz na łamach czasopism i portali internetowych. Szczególnie zainteresowana wpływem współczesnego stylu życia na procesy molekularne w organizmie.

Czy wiesz, jakie to badanie?

Pytanie 1 z 10
densytometria
jakie to badanie