Direktoskopia (wziernikowanie) krtani – na czym polega?
Direktoskopia, inaczej mikrolaryngologia bezpośrednia lub wziernikowanie krtani, to zabieg diagnostyczny, podczas którego można dokładnie obejrzeć krtań. Direktoskopia umożliwia dostęp do trudno dostępnych okolic, które dodatkowo można obejrzeć w powiększeniu. Ponadto direktoskopia jest zabiegiem leczniczym, podczas którego można usunąć zmiany chorobowe z okolic krtani. Na czym polega direktoskopia? Jakie są wskazania do jej wykonania?
Spis treści
- Direktoskopia - wskazania
- Direktoskopia – jak się przygotować?
- Direktoskopia – na czym polega?
- Direktoskopia – po zabiegu
- Direktoskopia – powikłania
Direktoskopia, inaczej mikrolaryngologia bezpośrednia lub wziernikowanie krtani, to zabieg, który polega na oglądaniu krtani przy użyciu laryngoskopu, który jest wyposażony w światło oraz szerokokątne soczewki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie obrazu z trudno dostępnych okolic krtani w powiększeniu. Dodatkowo na końcu wziernika znajduje się kamera, dzięki której obraz krtani jest widoczny na monitorze komputera.
Direktoskopia - wskazania
Direktoskopia ma zarówno cel diagnostyczny, jak i leczniczy. Dzięki niej można zbadać stan krtani (okolicę nadgłośniową, głośnię i podgłośniową), górnego odcinka tchawicy oraz gardła dolnego - ocenić barwę błony śluzowej, wszelkie nierówności, owrzodzenia, wyniosłości itp., ruchomość strun głosowych i kształt gardła dolnego. Co równie ważne – przy podejrzeniu guza można pobrać wycinek zmiany do badania histologicznego. Poza tym dzięki direktoskopii można wykonać niektóre zabiegi lecznicze, np. usunięcie zmian z fałdów głosowych lub z innych okolic krtani, np. polipów czy torbieli.
W związku z tym wskazaniami do direktoskopii będą:
- ocena krtani u osób, u których badanie bez znieczulenia nie jest możliwe a objawy sugerują, że w krtani toczy się proces chorobowy
- ciało obce w krtani
- wewnątrzkrtaniowe podanie leku
CZYTAJ TEŻ >> Czy CHRYPKA to objaw choroby? PRZYCZYNY przewlekłej chrypki
- przewlekłe przerostowe zapalenie krtani
- polipy, guzki śpiewacze, torbiele
- obrzęk Reinkego (choroba fałdów głosowych)
- stany przedrakowe - leukoplakia, pachydermia
- brodawczaki krtani
Przeciwwskazaniem do direktoskopii jest ciąża.
Direktoskopia – jak się przygotować?
Co najmniej 6 godzin przed badaniemnie zaleca się jeść ani pić. Ci, którzy noszą sztuczną szczękę, powinni wyjąć ją na czas wziernikowania krtani.
Direktoskopia – na czym polega?
Pacjent kładzie się na plecach. Następnie podaje mu się znieczulenie ogólne (uśpienie intubacyjne lub dożylne, bez intubacji). Następnie do krtani zostaje wprowadzona rurka z kamerką, dzięki której można ocenić okolicę krtani. Jeśli istnieje taka potrzeba, lekarz usuwa zmiany chorobowe za pomocą narzędzi mikrochirurgicznych lub pobiera wycinek do badania histopatologicznego.
Direktoskopia – po zabiegu
Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu 1-2 dni. Jeść i pić można zacząć kilka godzin od zakończenia zabiegu. Pierwsza kontrola odbywa się po 7 dniach od direktoskopii. Poza tym pacjent powinien oszczędzać głos.
Direktoskopia – powikłania
Po zabiegu mogą się pojawić powikłania, takie jak: zmiana barwy głosu, chrypka, ból gardła, obrzęk w gardle, kaszel, skaleczenie błony śluzowej gardła lub krtani, krwawienie z gardła, odma podskórna, skaleczenie wargi, ułamanie zęba, obrzęk krtani tuż po usunięciu rurki intubacyjnej lub w kilka godzin po zabiegu.
SPRAWDŹ >> BÓL GARDŁA: co oznacza ból gardła i jak go złagodzić?
W rzadkich przypadkach może dojść do obrzęku krtani, co wymaga tracheotomii (czyli przecięcia tchawicy i wprowadzenia do niej rurki zapewniającej dopływ powietrza do płuc), zwichnięcia chrząstki nalewkowatej krtani, odmy śródpiersia, a nawet perforacji (przedziurawienia) gardła dolnego.
Porady eksperta