Biopsja endometrium - wskazania i przebieg zabiegu, powikłania
Biopsja endometrium (błony śluzowej macicy) pozwala wykryć choroby, które rozwijają się w obrębie śluzówki jamy macicy, np. raka endometrium. Jakie są wskazania do biopsji endometrium? Jak się do niej przygotować? Na czym polega? Czy biopsja endometrium boli?
Spis treści
- Biopsja endometrium - wskazania
- Jak się przygotować do badania?
- Jak przebiega biopsja endometrium?
- Biopsja endometrium - po zabiegu
- Biopsja endometrium - powikłania
Biopsja endometrium polega na pobraniu fragmentu błony śluzowej jamy macicy (endometrium) w celu obejrzenia go - po odpowiednim przygotowaniu - pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). Biopsja endometrium pozwala na wykrycie chorób, które rozwijają się w obrębie śluzówki jamy macicy.
Biopsję endometrium można wykonać na dwa sposoby:
- pobierając dowolny fragment błony śluzowej jamy macicy - to biopsja rysowa macicy
- poprzez wyłyżeczkowanie jamy macicy, czyli poprzez pobranie całej zawartości jamy macicy
Wyłyżeczkowanie jamy macicy może zastąpić biopsję rysową endometrium, ale biopsja rysowa endometrium, np. w przypadku podejrzenia raka endometrium, nie może zastąpić wyłyżeczkowania całej jamy macicy. Podczas biopsji rysowej endometrium materiał pobiera się "na ślepo", przez co mniejsze zmiany chorobowe mogą zostać przeoczone.
Biopsja endometrium - wskazania
- nieprawidłowe krwawienia - u kobiet po 40. roku życia; u młodszych pacjentek obciążonych czynnikami ryzyka rozwoju raka endometrium, a także u kobiet, u których plamienia/krwawienia z dróg rodnych nie ustępują pomimo zastosowanego leczenia farmakologicznego
- rzadkie występowanie miesiączek (co sugeruje, że cykle są bezowulacyjne)
- problemy z zajściem w ciążę - biopsja endometrium pozwala sprawdzić, czy za tego typu problemy mogą odpowiadać zmian w obrębie jamy macicy
- podejrzenie ciąży pozamacicznej (po ujemnym wyniku nakłucia jamy Douglasa)
Jak się przygotować do badania?
Przed biopsją endometrium należy wykonać badanie ginekologiczne i ewentualne inne badania (w zależności od stanu pacjentki i wskazań lekarza).
Jednym z ważniejszych badań jest to, które potwierdzi lub wykluczy ciążę (biopsja endometrium może doprowadzić do poronienia). Poza tym przed zabiegiem nie powinno się używać żadnych środków dopochwowych oraz tamponów.
Jak przebiega biopsja endometrium?
Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym (na plecach z ugiętymi nogami). Następnie lekarz zakłada pacjentce wziernik do pochwy i chwyta specjalnym narzędziem, tzw. kulociągiem, część pochwową szyjki macicy.
Wtedy dochodzi do rozszerzenia kanału szyjki macicy. Potem lekarz wprowadza do dróg rodnych specjalne narzędzie, które pozwala mu wyciąć dowolny fragment endometrium. Kolejnym etapem zabiegu jest sondowanie jamy macicy specjalną sondą i pobranie fragmentu śluzówki jamy macicy, które są przekazane do badania histopatologicznego.
U kobiet, które rodziły drogą pochwową, wykonanie biopsji endometrium jest zwykle proste. Trudniej jest pobrać materiał u kobiet, które nie rodziły, lub u których wykonano cesarskie cięcie i u których przeprowadzono uprzednio zabiegi chirurgiczne w obrębie szyjki macicy, np. konizację.
Biopsja endometrium - po zabiegu
Od kilku do kilkunastu godzin po zabiegu pacjentka pozostaje pod obserwacją lekarską. Przez kilka dni od zabiegu może się utrzymywać plamienie.
Lekarz może zlecić przyjmowanie przez kilka dni antybiotyku, aby zapobiec wystąpieniu infekcji. Podjęcie współżycia seksualnego możliwe jest po upływie dwóch tygodni.
Biopsja endometrium - powikłania
Osłabienie, mdłości, delikatny ból brzucha, skurcze macicy to możliwe powikłania po biopsji endometrium. W trakcie zabiegu może dojść do przebicia ściany macicy, ale zdarza się to rzadko.
Porady eksperta