Badanie urodynamiczne - jak wygląda? Jak się przygotować?

Badanie urodynamiczne wykonuje się przy zaburzeniach oddawania moczu, w celu oceny pracy pęcherza moczowego i cewki moczowej. Wskazaniem do jego wykonania są m.in. częstomocz i nietrzymanie moczu. Jak przebiega badanie urodynamiczne i jak się do niego przygotować?

Badanie urodynamiczne - jak wygląda? Jak się przygotować?
Autor: Thinkstockphotos.com Badanie urodynamiczne - jak wygląda? Jak się przygotować?

Spis treści

  1. Badanie urodynamiczne – wskazania do badania
  2. Badanie urodynamiczne – jak przygotować się do badania?
  3. Badanie urodynamiczne – jak przebiega?
  4. Badanie urodynamiczne - powikłania

Badanie urodynamiczne wykonuje się przy zaburzeniach oddawania moczu, w celu oceny pracy pęcherza moczowego i cewki moczowej. Badanie urodynamiczne powinno być końcowym elementem diagnostyki zaburzeń oddawania moczu - wcześniej powinny zostać wykonane inne badania, np. cystografia mikcyjna czy USG układu moczowego, gdyż ułatwiają one prawidłowo odczytać wyniki badania urodynamicznego.

Badanie urodynamiczne – wskazania do badania

Warunkiem dopuszczenia do badania jest wykonanie wcześniej badania moczu, którego wynik musi być ujemny, tzn. mocz musi być jałowy.

  • moczenie nocne i dzienne (w przypadku dzieci)
  • wydłużenie czasu oddawania moczu
  • rzadkie oddawanie moczu
  • częstomocz
  • parcie naglące
  • oddawanie moczu porcjami,
  • wspomaganie mikcji uciskaniem okolicy pęcherza
  • zaleganie moczu po mikcji

    Przeciwwskazaniami do badania są obecna infekcja układu moczowego i miesiączka.

      Pod pojęciem "badanie urodynamiczne" kryje się kilka różnych badań. Mierzą one ilość oddawanego moczu, czas oddawania tego moczu, ciśnienie wewnątrz pęcherza i odbytnicy oraz napięcie mięśni, które zatrzymują mocz (zwieraczy).

      Badanie urodynamiczne – jak przygotować się do badania?

      Na tydzień przed badaniem proszę nie przyjmować leków działających na pęcherz moczowy. Dzień przed badaniem należy jeść lekkostrawne posiłki i pić płyny niegazowane. Wieczorem, przed badaniem, włożyć czopek glicerynowy do odbytu, a gdy brak efektu wykonać lewatywę (do kupienia w aptece gotowe wlewki) w celu opróżnienia kiszki stolcowej. Rano należy oddać mocz i stolec, wypić ok. 0,5 litra płynów i zjeść lekkostrawne śniadanie. Do chwili badania nie należy oddawać moczu - powinno być ono przeprowadzone przy pełnym pęcherzu. Należy przynieść ze sobą skierowanie na badanie oraz wynik badania moczu.

      Badanie urodynamiczne – jak przygotować się do badania?Dzień przed badaniem należy jeść lekkostrawne posiłki i pić płyny niegazowane. Wieczorem, przed badaniem, włożyć czopek glicerynowy do odbytu gdy brak efektu wykonać lewatywę (do kupienia w aptece gotowe wlewki) w celu opróżnienia kiszki stolcowej.  Rano należy oddać mocz i stolec, wypić ok. 0,5 litra płynów i zjeść lekkostrawne śniadanie. Do chwili badania nie należy oddawać moczu - powinno być ono przeprowadzone przy pełnym pęcherzu.

      Badanie urodynamiczne – jak przebiega?

      Pacjent rozbiera się do połowy (dolną część) i kładzie się na fotelu urologiczno-ginekologicznym na wznak, z lekko rozchylonymi nogami.

      Okolice cewki moczowej i odbytu zostają znieczulone żelem. Następnie lekarz wprowadza specjalne cewniki – jeden do cewki moczowej i dalej do pęcherza, a drugi przez odbyt. Z kolei do mięśni zwieraczy wprowadza się elektrody igłowe.

      Potem prosi się badanego o oddanie moczu do specjalnego urządzenia (uroflowmetru), mierzącego ilość oddanego moczu, a także szybkość jego oddawania. Rejestrowane są także ciśnienia w pęcherzu i w jamie brzusznej - wszystko dzięki podłączonym do cewników przetwornikom. Sprawdzana jest także praca zwieraczy.

      Pod pojęciem "badanie urodynamiczne" kryje się kilka różnych badań, takich jak: cystometria (ocena pęcherza podczas wypełniania i mikcji), uroflowmetria (ocena mikcji), profilometria (ocena profilu ciśnieniowego cewki) wraz z badaniami elektromiograficznymi, uzupełnione o ocenę zalegania moczu w pęcherzu po mikcji.

      Czy badanie urodynamiczne boli? Sam moment wprowadzania cewników jest nieprzyjemny i może powodować uczucie dyskomfortu, jednak ono mija.

      Badanie urodynamiczne - powikłania

      Najczęściej pojawia się przejściowe uczucie pieczenia i dyskomfortu przy oddawaniu moczu. Niekiedy może wystąpić infekcja dolnych dróg moczowych.

      Warto wiedzieć

      Badanie urodynamiczne jest refundowane dla osób posiadających ubezpieczenie w Narodowym  Funduszu Zdrowia.  W przypadku braku ubezpieczenia, koszt takiego badania to wydatek rzędu  300-350  zł.