Badanie RBC (liczby erytrocytów) - norma, wyniki

Badanie RBC to badanie, którego celem jest obliczenie liczby czerwonych krwinek, czyli właśnie RBC (ang. Red Blood Cells). Ocena liczby RBC jest jednym z podstawowych parametrów w morfologii krwi obwodowej. Liczba RBC powinna się znajdować w odpowiednim przedziale referencyjnym, dlatego zarówno za wysoka liczba RBC, jak i za niska będą wskazywały na patologię. Oprócz liczby RBC w laboratorium ocenia się także kształt, wielkość i barwliwość krwinek.

Badanie RBC (liczby erytrocytów) - norma, wyniki
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Badanie RBC - wskazania
  2. Badanie RBC - jak się do niego przygotować?
  3. Badanie RBC - na czym polega?
  4. Badanie RBC - normy
  5. Badanie RBC - wyniki. Obniżony poziom RBC
  6. Badanie RBC - wyniki. Podwyższone RBC
  7. RBC w moczu
Zdaniem eksperta: Morfologia krwi z rozmazem

Badanie RBC to badanie, którego celem jest obliczenie liczby czerwonych krwinek (w skrócie RBC, ang. Red Blood Cells). Liczba RBC jest jednym z podstawowych parametrów w badaniu morfologii krwi obwodowej.

Wartość RBC powinna być zawsze interpretowana razem z:

Wymienione wskaźniki razem z RBC są nazywane parametrami czerwonokrwinkowymi. 

Badanie RBC - wskazania

Badanie liczby RBC przysługuje co najmniej raz w roku każdej osobie, która posiada ubezpieczenie zdrowotne i jest zlecane w przypadku:

Badanie RBC - jak się do niego przygotować?

Osoba badana powinna być na czczo, czyli 12-16 godzin od ostatniego posiłku.

Badanie RBC - na czym polega?

Do wykonania badania potrzebna jest krew żylna pobrana ze zgięcia łokciowego na podstawowy antykoagulant, czyli wersenian dwusodowy (EDTA). Badanie powinno być wykonane rano, najlepiej pomiędzy godziną 6:30 a 9:00. 

Badanie liczby RBC wykonuje się najczęściej za pomocą automatycznych analizatorów hematologicznych, które w ciągu kilku minut analizują skład komórkowy krwi, podając dokładną liczbę RBC i innych parametrów czerwonokrwinkowych.

Ważne

Badanie RBC - normy

Normy laboratoryjne dla RBC są zależne od wieku i płci. Dla kobiet liczba RBC powinna zawierać się w przedziale 3 500 000 – 5 200 000/μl (3,5 – 5,2 T/l), a dla mężczyzn w przedziale 4 200 000 – 5 400 000/μl (3,2 – 5,4 T/l).

Liczba RBC u noworodków jest fizjologicznie podwyższona osiadając nawet wartość 6 500 000/μl (6,5 T/l). U kobiet w ciąży liczba RBC może być obniżona z powodu zwiększonej objętości krążącej krwi.

Wartości podawane przez różne laboratoria mogą różnić się nieznacznie od siebie, dlatego wynik zawsze trzeba odnosić do tego podawanego przez laboratorium wykonujące badanie.

CZYTAJ TEŻ:

Badanie RBC - wyniki. Obniżony poziom RBC

Stan, w którym liczba RBC jest poniżej normy, nazywamy erytrocytopenią. Natomiast jeżeli liczba RBC jest powyżej normy mówimy o erytrocytozie.

Zmniejszona liczba RBC występuje w:

Badanie RBC - wyniki. Podwyższone RBC

Zwiększona liczba RBC występuje w:

Zwiększona liczba RBC nie zawsze musi oznaczać patologię i w niektórych sytuacjach może wynikać z przewlekłego zwiększenia zapotrzebowania organizmu na tlen w wyniku:

  • ciężkiej pracy fizycznej
  • przebywania w warunkach wysokogórskich (powyżej 2500 m. n.p.m)
  • uprawiania intensywnego sportu
  • palenia papierosów

RBC w moczu

Obecność RBC w moczu może być stwierdzona podczas badania ogólnego moczu. Fizjologicznie RBC nie powinny znajdować się w moczu, gdyż zapobiega temu szczelna bariera w kłębuszkach nerkowych.
Norma laboratoryjna dopuszcza 3 do 4 RBC w polu widzenia. Jednak kiedy ich liczba jest większa może to świadczyć o krwawieniu do dróg moczowych z powodu uszkodzenia nerek, kamicy nerkowej, zakażeń układu moczowego lub nowotworów.
Warto wiedzieć

Czerwone krwinki, inaczej erytrocyty (RBC, ang. red blood cell) są najliczniejszymi komórkami krwi, które powstają w szpiku kostnym w procesie erytropoezy. Szacuje się, że w ciągu jednej sekundy w szpiku powstaje ponad 2 miliony RBC.

Krwinki mają kształt dwuwklęsłego dysku o średnicy 7,5 μm. Wytwarzanie RBC jest stymulowane przez erytropoetynę, której głównym źródłem są nerki. Do prawidłowego rozwoju RBC niezbędne są mikroskładniki m. in. żelazo, miedź, witamina B12, kwas foliowy. Po upływie 120 dni „zużyte” krwinki kończą swój cykl życiowy w śledzionie.

Głównym zadaniem RBC jest transport tlenu z płuc do tkanek oraz dwutlenku węgla z tkanek do płuc. Transport ten jest możliwy dzięki zawartości w RBC hemoglobiny, która przez zawartość hemu może odwracalnie wiązać cząsteczki tlenu i dwutlenku węgla. Hem jest też barwnikiem, który nadaje RBC żywoczerwony kolor.

Ich cechą charakterystyczną jest brak jądra komórkowego, które normalnie występuje w każdej komórce organizmu. Ma to na celu zwiększenie powierzchni przyłączania tlenu oraz zminimalizowanie metabolizmu krwinki, a tym samym zmniejszenie jej zapotrzebowania na tlen.

O autorze
Karolina Karabin, diagnosta molekularny
dr n. med. Karolina Karabin, biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, Cambridge Diagnostics Polska
Z wykształcenia biolog ze specjalizacją mikrobiologia i diagnosta laboratoryjny z ponad 10-letnim stażem w pracy laboratoryjnej. Absolwentka Studium Medycyny Molekularnej oraz członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.Kierownik grantów naukowych realizowanych w Pracowni Diagnostyki Molekularnej przy Klinice Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM. Tytuł doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej obroniła na I Wydziale Lekarskim WUM. Autorka wielu prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, biologii molekularnej i żywienia. Na co dzień jako specjalista w zakresie diagnostyki laboratoryjnej prowadzi dział merytoryczny w Cambridge Diagnostics Polska oraz współpracuje z zespołem dietetyków w Poradni Dietetycznej CD. Ze specjalistami dzieli się praktyczną wiedzą dotyczącą diagnostyki i dietoterapii chorób na konferencjach, szkoleniach oraz na łamach czasopism i portali internetowych. Szczególnie zainteresowana wpływem współczesnego stylu życia na procesy molekularne w organizmie.