Badanie kału na pasożyty - wyniki. Kiedy i jak wykonać badanie?

Badanie kału na pasożyty pozwala stwierdzić obecność pasożytów występujących w przewodzie pokarmowym, takich jak tasiemiec, glista ludzka itd. Jak prawidłowo pobrać próbkę do badania? Ile razy trzeba wykonać badanie? Ile się czeka na wyniki i jak je interpretować?

Badanie kału na pasożyty
Autor: Thinkstockphotos.com Badanie kału na pasożyty

Spis treści

  1. Badanie kału na pasożyty - wskazania do badania
  2. Badanie kału na pasożyty - jak prawidłowo oddać kał do badania?
  3. Badanie kału na pasożyty - ile się czeka na wyniki? Jak je interpretować?

Badanie kału na pasożyty pozwala stwierdzić obecność pasożytów występujących w przewodzie pokarmowym, takich jak tasiemiec, glista ludzka itd. W kale poszukiwać można zarówno jaj, jak i postaci dorosłych czy fragmentów pasożytów. Badanie kału pozwala na ustalenie rodzaju pasożyta, a co za tym idzie - wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Badanie kału na pasożyty - wskazania do badania

Badanie kału na pasożyty jest wskazane w przypadku pojawienia się objawów sugerujących obecność tasiemca, glisty ludzkiej i innego pasożyta przewodu pokarmowego. Są to dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak zaburzenia trawienne, brak apetytu lub – przeciwnie wilczy głód, nudności, odbijania, chudnięcie. Mogą się pojawić także objawy sugerujące alergię, takie jak pokrzywka, świąd skóry, obrzęki twarzy i rąk, zapalenie spojówki, łzawienie, suchy kaszel, a także objawy ze strony układu nerwowego, takie jak bezsenność/ niespokojny sen, nadmierna pobudliwość nerwowa. Podkrążone oczy, wyraźna bladość powłok skórnych, silna chęć na słodycze, przedłużający się kaszel, nawrotowe zapalenia krtani i anginy również mogą oznaczać zakażenie pasożytnicze.

Badanie kału na pasożyty - jak prawidłowo oddać kał do badania?

1) Przygotuj pojemnik zwany "kałówką" (można go kupić w aptece). Oddaj kał na czysty papier toaletowy lub do czystego, uprzednio wyparzonego wrzątkiem i wysuszonego naczynia (np. basen, nocnik).

Należy przeprowadzić badania kału 3-krotnie (jeśli w poprzednich wynikach nie wykryto pasożytów). Drugą próbkę należy pobrać po upływie 2-3 dni od pierwszego badania. Trzecią próbkę kału pobieramy po upływie 2-3 od drugiego badania.

2) Weź szpatułkę, która jest dołączona do pojemnika, i przenieść do niego część kału. Próbka powinna być pobrana z kilku różnych miejsc oddanego kału i nie powinna przekraczać wielkości orzecha włoskiego. Jeżeli kał jest płynny, wielkość próbki powinna wynosić 2-3 ml. Jeśli w stolcu są widoczne pasożyt lub jego fragmenty, należy je pobrać i umieścić w osobnym pojemniku z niewielką ilością wody.

3) Opakowanie opisz imieniem i nazwiskiem oraz datą i godziną pobrania kału. Następnie włóż do torebki foliowej (ale takiej, przez którą widać opis na pojemniku).

4) Najlepiej przekazać próbkę do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie od momentu pobrania. Jeśli jednak nie można dostarczyć w ciągu 2 godzin od pobrania, należy ją umieścić w chłodnym miejscu (zwykle jest to lodówka). W takich warunkach nie można jej trzymać dłużej niż 2 dni.

Ważne

Nie pobieraj kału do badania z muszli klozetowej

Kał, przeznaczony do pobrania materiału, należy oddać do czystego i suchego naczynia lub na czysty papier. Nie powinno się oddawać kału do muszli klozetowej, gdyż woda i mocz mogą spowodować zniszczenie obecnych w kale pasożytów, a tym samym zafałszować wynik badania

Badanie kału na pasożyty - ile się czeka na wyniki? Jak je interpretować?

Wyniki badania otrzymuje się do 7 dni roboczych.

Obecność jaj, fragmentów lub dojrzałych postaci pasożyta, potwierdza inwazję pasożytniczą.

Ujemny wynik badania nie wyklucza zarażenia pasożytem. Konieczne mogą być kolejne badania. Na przykład, przy podejrzeniu giardiozy badanie należy wykonać nawet 6-krotnie w okresie 14 dni.

Ważne

Badanie kału na pasożyty - wynik może być fałszywie ujemny

Oznacza to, że w organizmie człowieka mogą znajdować się pasożyty, ale nie zostały wykryte. Dzieje się tak, ponieważ robaki składają jaja co jakiś czas, i można trafić z próbką akurat na okres przed złożeniem jaj. Poza tym może się zdarzyć, że pasożyty są niedojrzałe lub za stare, by złożyć jaja. Dlatego jeśli wynik jest ujemny, ale objawy wskazują, że inwazja pasożytnicza jest wysoce prawdopodobna, podaje się leki.

Może się również zdarzyć, ze niedoświadczony laborant opisuje jaja glisty, podczas gdy w kale są obecne tylko pyłki roślinne, mogące wyglądać pod mikroskopem podobnie do jaj glisty. Wówczas wynik jest fałszywie dodatni.