Badanie GBS ważne w ciąży. Na czym polega badanie GSB?

2017-05-25 8:58

Badanie GBS to badanie wykrywające paciorkowce z grupy GBS w pochwie, które powinno się wykonać u każdej kobiety w ciąży. Paciorkowce z grupy GBS mogą się przenieść z matki na dziecko w czasie porodu, a potem doprowadzić do zapalenia płuc lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u noworodka, a nawet zagrażającej jego życiu sepsy. Sprawdź, jak wygląda badanie GBS.

Badanie GBS ważne w ciąży. Na czym polega badanie GSB?
Autor: thinkstockphotos.com Badanie GBS to badanie wykrywające paciorkowce z grupy GBS w pochwie, które powinno się wykonać u każdej kobiety w ciąży .

Spis treści

  1. Paciorkowce z grupy GBS - dlaczego są niebezpieczne dla zdrowia dziecka?
  2. Badanie GBS - wskazania
  3. Badanie GBS – na czym polega?
  4. Badanie GBS – wyniki
  5. Badanie GBS - antybiotykoterapia okołoporodowaa
  6. Badania w ciąży
  7. Jakie badania powinnaś wykonać w trzecim trymestrze ciąży? [wideo]

Badanie GBS to badanie wykrywające paciorkowce z grupy GBS w pochwie, które - według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego - powinno być wykonane u wszystkich kobiet między 35. a 37. tygodniem ciąży. Istnieje ryzyko, że kobieta, która jest nosicielką bakterii, przeniesie je na dziecko w czasie porodu, co może mieć groźne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Znając wyniki badania GBS, lekarz można wdrożyć odpowiednie leczenie i zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Paciorkowce z grupy GBS - dlaczego są niebezpieczne dla zdrowia dziecka?

Paciorkowce z grupy GBS (Streptococcus agalactie, group B streptococcus) naturalnie bytują w przewodzie pokarmowym. W związku z tym, że jego końcowy odcinek oraz drogi rodne i układ moczowy znajdują się w bliskim sąsiedztwie, paciorkowce czasami przechodzą do pochwy i/lub cewki moczowej. Obecność GBS stwierdza się u 10-30 proc. zdrowych kobiet, które często o tym nie wiedzą, ponieważ nie pojawiają się u nich objawy stanu zapalnego. Jednak dla nich bakteria nie jest niebezpieczna. Zagrożenie stanowi w czasie ciąży, gdyż stan ten sprzyja szybkiemu namnażaniu się paciorkowca w pochwie. Jeśli dojdzie do masowej kolonizacji dróg rodnych przez patogeny, istnieje ryzyko, że w czasie porodu bakterie przeniosą się na dziecko i potem doprowadzą do rozwoju zapalenia płuc i innych chorób układu oddechowego, zapalenia opon mózgowych, a nawet posocznicy u noworodka.

Badanie GBS - wskazania

Badanie GBS powinno być wykonane u wszystkich ciężarnych, a zwłaszcza u tych, które:

  • mogą urodzić przed terminem
  • są chore na cukrzycę
  • urodziły już zakażone dziecko

gdyż u nich ryzyko przeniesienia bakterii na dziecko jest bardzo wysokie.

Badanie GBS – na czym polega?

Lekarz pobiera jeden wymaz z przedsionka pochwy, a drugi z okolicy odbytu. Następnie umieszcza tzw. wymazówki (aplikatory z pobraną próbką) na podłożu transportowym.

Na wyniki badania czeka się około 5 dni.

Badanie GBS – wyniki

GBS ujemny oznacza, że w pochwie kobiety nie znajdują się paciorkowce z grupy GBS. GBS dodatki oznacza obecność tych bakterii w pochwie.

Badanie GBS - antybiotykoterapia okołoporodowaa

U kobiet w ciąży z dodatnim wynikiem testu, by zapobiec zakażenia u noworodka, stosuje się atybiotykoterapię okołoporodową. Pacjentce podaje się dożylnie antybiotyki (penicylinę G).

Ważne

Z leczeniem ciężarnej z dodatnim wynikiem GBS czeka się do początku porodu. Podawanie antybiotyków przed porodem nie ma sensu, ponieważ Streptococcus agalactie powraca po odstawieniu leków w bardzo szybkim tempie.

Profilaktyka okołoporodowa jest wskazana także u kobiet, u których:

  • wynik badania GBS jest ujemny, ale u któregoś z poprzednio urodzonych dzieci wystąpiło zakażenie Streptococcus agalactie
  • wynik badania GBS jest ujemny, ale stwierdzono obecność paciorkowców w moczu na którymkolwiek etapie obecnej ciąży
  • wyniki badań GBS nie są znane, a od momentu pęknięcia błon płodowych do chwili zgłoszenia się do szpitala ciężarnej upłynęło ≥18 godzin
  • wyniki badań GBS nie są znane, ale temperatura ciała ciężarnej wynosi ≥38 st. C
  • poród rozpoczął się przed wykonaniem badań na nosicielstwo Streptococcus agalactiae
  • wynik badania GBS jest ujemny, ale istnieją inne wskazania do zastosowania atybiotykoterapii okołoporodowej

Badania w ciąży

Jakie badania są obowiązkowe w ciąży?
Ważne

Nie wszystkie kobiety w ciąży są nosicielkami Streptococcus agalactiae. Występują one w pochwie i/lub odbycie około 10-30 proc. (w Polsce średnio 20 proc.) ciężarnych.

Obecność GBS w pochwie kobiety w czasie porodu nie oznacza, że dziecko będzie zakażone. Matka może (ale nie musi) przenieść bakterie na swoje dziecko. Ryzyko przeniesienia drobnoustroju na noworodka wynosi 70 proc.

Zakażenie dziecka nie jest równoznaczne z rozwojem ww. chorób. Tylko u kilku procent zainfekowanych dzieci rozwijają się objawy choroby. Częstość zachorowań wynosi 2-4 na 1000 żywo urodzonych dzieci.

Nie wszyscy lekarze zlecają badanie GBS (Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, ale nie nakazuje lekarzom wykonywania tych badań), dlatego pamiętaj, aby poprosić swojego ginekologa o skierowanie.

Jakie badania powinnaś wykonać w trzecim trymestrze ciąży? [wideo]

Badania w ciąży - trymestr trzeci