Wagina, czyli kobieca pochwa – jak wygląda? Typy budowy waginy

2019-03-28 10:51

Wagina to inaczej kobieca pochwa. Jak wygląda i gdzie się znajduje? Wagina stanowi końcowy odcinek dróg rodnych kobiety. Jej wygląd oraz rozmiary u każdej kobiety mogą być różne. Te drobne różnice są zupełnie naturalne. Sprawdź, jakie funkcje pełni kobieca pochwa, jak wygląda, jak o nią dbać i gdzie są strefy erogenne waginy.

Wagina, czyli kobieca pochwa – jak wygląda? Typy budowy waginy
Autor: Getty Images Wagina, czyli kobieca pochwa – jak wygląda? Typy budowy waginy

Spis treści

  1. Co to jest wagina? Budowa waginy
  2. Po co jest wagina? Funkcje waginy
  3. Jak wygląda wagina?
  4. Jaki kolor ma wagina?
  5. Jaki zapach ma wagina?
  6. Wagina po porodzie – jak zmienia się jej wygląd?
  7. Jak dbać o waginę?
  8. Strefy erogenne waginy
Jak zwiększyć libido?

Wagina, inaczej pochwa, to najintymniejsza sfera kobiecego ciała. Sprawdź, jak wygląda wagina oraz poznaj 4 typy jej budowy.

Co to jest wagina? Budowa waginy

Wagina to inaczej pochwa, czyli końcowy odcinek układu rozrodczego u kobiet. Wagina ma zwykle długość ok. 6-8 cm oraz szerokość 2-3 cm. Zbudowana jest rozciągliwych, elastycznych włókien. Waginę wyścieła błona śluzowa, która w czasie cyklu produkuje białawą wydzielinę, natomiast na skutek podniecenia wytwarza przeźroczysty śluz mający ułatwiać stosunek.

Wagina (pochwa) stanowi przedłużenie macicy i to przez nią wydostaje się złuszczony nabłonek endometrium w postaci krwi miesięcznej. Wejście do pochwy od zewnątrz otaczają wargi sromowe mniejsze (wewnętrzne) oraz większe (zewnętrzne). Nad nimi umiejscowiona jest łechtaczka, a jeszcze wyżej – wzgórek łonowy. U dziewic dolny odcinek pochwy zamknięty jest przez błonę dziewiczą, która najczęściej przybiera kształt księżycowaty. Błona pęka podczas pierwszego stosunku.

Po co jest wagina? Funkcje waginy

Pochwa pełni kilka kluczowych funkcji, przede wszystkim związanych z rozrodem:

  • to do niej wprowadzany jest członek podczas stosunku oraz następuje w niej wytrysk nasienia;
  • wagina produkuje śluz ułatwiający zapłodnienie;
  • jest to końcowy odcinek dróg rodnych, przez które wydostaje się dziecko podczas porodu;
  • jest bogato unerwiona i ukrwiona, przez co jej penetracja dostarcza kobiecie przyjemności.

Sprawdź też: Sztuczna pochwa - nie tylko gadżet erotyczny

Jak wygląda wagina?

W fachowej terminologii mianem waginy określa się tylko pochwę, czyli tę część kobiecych genitaliów, których nie widać. Jednak większość osób mówiąc „wagina” ma na myśli także srom, czyli zewnętrzną część narządów płciowych kobiety. Składają się na nią m.in. wargi sromowe mniejsze, większe, ujście cewki moczowej, łechtaczka, wzgórek łonowy. Ich wygląd u każdej z kobiet jest inny, stąd powstał nieformalny podział na typy budowy waginy.

Typ 1. Małe wargi sromowe większe i małe wargi sromowe mniejsze

Niekiedy ten typ waginy nazywa się szparką albo „Barbie” – bo genitalia mało rzucają się w oczy, jak u lalki. Wargi sromowe są nieduże, mniejsze ukrywają się pod dużymi i nic nie wystaje.

Typ 2. Małe wargi sromowe większe i duże wargi sromowe mniejsze

To inaczej tzw. motylek. U wielu kobiet, wbrew nazewnictwu, ukryte głębiej fałdy skóry nieco wystają przez co tak naprawdę wydają się większych rozmiarów niż wargi sromowe zewnętrzne. Najczęściej nie ma to żadnego znaczenia dla zdrowia czy komfortu kobiety, ale czasem rozmiary warg sromowych są tak duże, że ich ocieranie się o bieliznę albo podczas stosunku sprawia ból. Dla niektórych kobiet stanowi to też defekt estetyczny i jest przyczyną ich dyskomfortu psychicznego. Wówczas można zdecydować się na operację zmniejszenia wystających warg sromowych.

Czytaj też: Co oznacza ból warg sromowych?

Typ 3. Duże wargi sromowe większe, małe wargi sromowe mniejsze

Potocznie o tym typie waginy mówi się „bułeczka”. Przy takiej budowie wargi sromowe zewnętrzne są duże i mięsiste, natomiast wargi sromowe mniejsze są ukryte wewnątrz i zupełnie niewidoczne.

Typ 4. Asymetryczne wargi sromowe

Niektórzy wyróżniają też typ, w którym wargi sromowe mniejsze asymetryczne – jedna może np. być zupełnie schowana i niewidoczna, a druga być nieco dłuższa i wystawać. Mimo różnic w długości warg, ten typ budowy jest dość często spotykany wśród kobiet.

Sprawdź koniecznie: Co wygląd twoich narządów intymnych mówi o twoim temperamencie seksualnym?

Jaki kolor ma wagina?

Zewnętrzna część waginy może mieć kolor różowy, fioletowy, brązowy – jest to zupełnie normalne. Niepokojące może być jedynie, kiedy wargi sromowe stają się czerwone i obolałe – takie objawy są częstym sygnałem stanu zapalnego albo podrażnienia, np. wskutek ucisku. Wtedy najlepiej przez kilka dni, do ustąpienia objawów, nosić spódnice lub bardzo luźne spodnie w kroku i nie uprawiać sportów typu jazda na rowerze. Jeśli jednak podrażnienie nie ustępuje, trzeba wybrać się do lekarza.

Zobacz też: Wybielanie odbytu i warg sromowych - metody i ceny

Jaki zapach ma wagina?

Pochwa nieustannie produkuje wydzielinę, która składa się ze śluzu szyjkowego, komórek złuszczonego nabłonka pochwy i dobrych bakterii, np. Lactobacillus. Znajdują się w niej pałeczki kwasu mlekowego, które decydują o kwaśnym pH pochwy (optymalnie powinno wynosić 4,5) i chronią tym samym przed wnikaniem drobnoustrojów.

Cechy te decydują także o specyficznym zapachu wydzieliny – jest lekko kwaśny, ale nie nieprzyjemny. Trzeba jednak pamiętać, że na skórze warg sromowych jest rozlokowanych dużo gruczołów potowych, dlatego noszenie obcisłych, sztucznych ubrań sprzyja powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w tych okolicach. Najzdrowsze jest noszenie luźnych, przewiewnych spodni lub sukienek z naturalnych materiałów.

Warto wiedzieć

Wagina po porodzie – jak zmienia się jej wygląd?

Pochwa jest bardzo rozciągliwa, co umożliwia przyjście dziecka na świat. Jednak nie kurczy się od razu po porodzie – na to, by powróciła do stanu sprzed ciąży potrzeba co najmniej 6-8 tygodni. W tym czasie lepiej powstrzymywać się od współżycia, aby tkanki w pełni się zagoiły. Żeby przyspieszyć proces obkurczania się waginy po porodzie, warto wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla.

Jak dbać o waginę?

Higiena

Do tego, aby okolice intymne były zdrowe, nie trzeba specjalnych zabiegów – wystarczy się podmywać. Do tego celu nie nadają się jednak mydła zapachowe, żele pod prysznic ani mocno perfumowane płyny do higieny intymnej. Zwykle ginekolodzy polecają zwykłe naturalne mydła o jak najkrótszym składzie, które nie uczulają i są delikatne dla skóry.

Podczas miesiączki należy podmywać się częściej. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto nosić ze sobą nawilżane chusteczki do higieny intymnej.

Choć producenci płynów do higieny intymnej przekonują, że tylko ich produkty wzbogacone np. o kwas mlekowy nadają się do mycia stref intymnych, nie warto ulegać reklamie. Kwas mlekowy istotnie wpływa na obecność dobroczynnych bakterii w pochwie, ale podmywając się nie myjemy przecież pochwy wewnątrz. Wagina sama z powodzeniem się oczyszcza i wprowadzanie do środka jakichkolwiek środków myjących, nawet o niskim pH, zaburza jej naturalne funkcjonowanie. Wystrzegaj się też irygacji pochwy – zabieg ten unicestwia pałeczki kwasu mlekowego naturalnie występujące w wydzielinie błon śluzowych, co naraża na częstsze infekcje intymne.

Zabiegi estetyczne

Depilacja włosów łonowych nie ma znaczenia higienicznego – wprost przeciwnie, włoski zatrzymują drobnoustroje i chronią przed obtarciami.

Większość kobiet depiluje okolice bikini, ponieważ owłosienie jest dla nich nieestetyczne. Można skracać włosy łonowe, usuwać je maszynką bądź woskiem częściowo (depilacja francuska) lub w całości (tzw. depilacja brazylijska). Wybór metody zależy od preferencji i progu bólowego. Ważne jednak, aby zadbać o higienę – depilację przeprowadzamy tylko na świeżo umytej skórze oraz zdezynfekowanymi narzędziami.

Strefy erogenne waginy

Pochwa na całej swojej długości jest mocno unerwiona, dlatego stosunek sprawia kobiecie dużo przyjemności. Niektórzy sądzą jednak, że istnieje specjalny punkt znajdujący się na przedniej ścianie pochwy – tzw. punkt G – który jest wyjątkowo wrażliwy i może być źródłem bardzo intensywnego orgazmu. Najlepiej odszukać go palcami – można go rozpoznać po lekko zgrubiałej strukturze. Stymulacji punktu G sprzyjają pozycje od tyłu: na pieska i na łyżeczkę, kiedy penis obija się o przednią ścianę pochwy.

Większość kobiet uzyskuje jednak orgazm na drodze stymulacji nie pochwy, lecz narządów zewnętrznych, zwłaszcza łechtaczki. Jest to najbardziej erogenna strefa na mapie kobiecego ciała, najłatwiejsza do pobudzenia. Wielu kobietom przyjemność sprawia też pobudzanie tzw. punktu U, czyli ujścia cewki moczowej.