Orgazm – co to jest? Jak wygląda? Wszystko o orgazmie
Orgazm, inaczej szczytowanie, to kulminacyjna faza podniecenia seksualnego, która wiąże się z odczuwaniem silnej rozkoszy. Jak wygląda orgazm? U każdego nieco inaczej, ale jest kilka podobnych objawów, które można zaobserwować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Sprawdź, jak rozpoznać orgazm i w jaki sposób można osiągnąć szczyt przyjemności.
Spis treści
- Co to jest orgazm?
- Jak wygląda orgazm u kobiet?
- Jak wygląda orgazm u mężczyzn?
- Jak osiągnąć orgazm?
- Rodzaje orgazmu
- Przyczyny braku orgazmu
Orgazm niektórzy porównują do wszechogarniającej fali rozkoszy, inni do seksualnej eksplozji i trzęsienia ziemi, po którym przychodzi błogie odprężenie. Jedno jest pewne – orgazm jest niesamowicie przyjemny i dążą do niego wszyscy aktywni seksualnie ludzie.
Stąd wszechobecne pytania: jak właściwie wygląda ten moment, co się dzieje, gdy kobieta lub mężczyzna „dochodzi”, jak osiągnąć orgazm, jak go wywołać i co robić, gdy mimo starań orgazm się nie pojawia? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o orgazmie.
Co to jest orgazm?
Z punktu widzenia biologii orgazm to stan najwyższej ekstazy trwający od kilku do kilkudziesięciu sekund, któremu towarzyszy szereg reakcji fizjologicznych – niektóre z nich wspólne są kobietom i mężczyznom, inne u obu płci wyglądają inaczej.
W czasie orgazmu ustaje oddech, serce wyrywa się z piersi, na chwilę przestajemy widzieć, słyszeć, reagować na zapachy. Zanim z ciała nie odpłynie ogromna fala ciepła, na chwilę tracimy kontakt z rzeczywistością.
Objawy orgazmu występujące u mężczyzn i kobiet to:
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- przyspieszony oddech,
- zaróżowienie ciała,
- mimowolne skurcze mięśni (np. pochwy),
- wydawanie ekstatycznych westchnień lub okrzyków (nie u każdego).
Odczucia związane z przeżywaniem orgazmu to skutek uboczny pobudzania receptorów nerwowych znajdujących się w najbardziej erogennych strefach ciała: przede wszystkim w okolicach genitaliów i piersi. Istnieją jednak przypadki, w których bezpośrednia stymulacja nie jest konieczna do osiągnięcia orgazmu – mogą go wywołać też erotyczne sny i fantazje, choć zdarza się to raczej rzadko.
Po orgazmie zarówno mężczyźni, jak i kobiety odczuwają błogi spokój, rozluźnienie, niekiedy senność. Reakcja ta ma związek z wyrzutem hormonów podczas szczytowania: oksytocyny, prolaktyny, a także endorfin, których wpływ na organizm przypomina działanie morfiny (stąd ich nazwa potoczna: „endogenne morfiny”).
Czytaj też: O czym świadczą polucje nocne?
Jak wygląda orgazm u kobiet?
Gdy pobudzone zostaną szczególnie wrażliwe miejsca na ciele kobiety, nabrzmiewają jej piersi, powiększa się i wilgotnieje łechtaczka. To znak, że kobieta zbliża się do pierwszej fazy orgazmu – podniecenie osiąga pewien stały poziom. Pod wpływem stymulacji narządów płciowych łechtaczka nadal nabrzmiewa, w pochwie wydziela się więcej śluzu, na ciele może pojawić się tzw. rumieniec seksualny. Za chwilę mięśnie pochwy skurczą się gwałtownie, łechtaczka osiągnie wzwód, a macica uniesie się do góry.
Jeśli podniecenie nie minie i pieszczoty nie ustaną, kobieta będzie szczytowała. W jej ciele zajdą charakterystyczne fizjologiczne zmiany: mięśnie pochwy i odbytnicy zaczną rytmicznie pulsować, sutki się naprężą i powiększą, a otoczki piersi ściemnieją i staną się bardziej wyraziste.
Sprawdź też: Jak pieścić piersi, by kobieta przeżyła orgazm sutkowy?
U kobiet orgazm jest zjawiskiem wyuczonym i najczęściej rozwija się po dwóch latach od rozpoczęcia współżycia. W przeciwieństwie do mężczyzn kobiety muszą więc same nauczyć się, jak odczuwać rozkosz. Nie dla wszystkich jest łatwe i wiele kobiet przez długie lata nie potrafi w pełni cieszyć się seksem.
Warto jednak podkreślić, że każda zdrowa kobieta jest zdolna osiągać orgazmy – kluczem jest poznanie swojego ciała oraz wyzbycie się zakorzenionych głęboko uprzedzeń względem seksu. Często stanowią one przykry skutek rygorystycznego wychowania i nabytego w dzieciństwie przeświadczenia, że sfera seksualna jest czymś brudnym, grzesznym.
Jak wygląda orgazm u mężczyzn?
W przypadku 90% mężczyzn wyzwolenie orgazmu jest fizjologiczną reakcją na pobudzenie członka. Oznacza to, że orgazm u panów jest, jak to określają seksuolodzy, fenomenem wrodzonym. Niemniej unikanie rutyny w życiu seksualnym sprzyja osiąganiu coraz intensywniejszych doznań fizycznych i psychicznych.
Mężczyznę pobudza sam widok ciała partnerki lub jej dotyk. Penis sztywnieje, unosi się nad kość łonową, napletek odsłania żołądź, która powiększa się i ciemnieje. Następuje erekcja. W zależności od pobudzania może utrzymywać się długo na tym samym poziomie lub zmniejszać się i zwiększać.
Na klatce piersiowej i w dole brzucha zwykle pojawia się rumieniec, który stopniowo obejmuje szyję i twarz. Dochodzi do wytrysku. Wypływ spermy sprawia, że cewka moczowa i zwieracze odbytu kurczą się rytmicznie. Po szczytowaniu członek wiotczeje, mężczyznę ogarnia senność. Niebawem jednak może być gotów do kolejnego aktu, choć wydarzenia rzadko mają tak idealny przebieg.
Sprawdź 5 sposobów na udany seks w związku
Jak osiągnąć orgazm?
Orgazm można osiągnąć nie tylko na drodze tradycyjnego stosunku seksualnego. Istnieje wiele rodzajów stymulacji, które prowadzą do intensywnego odczuwania przyjemności.
Orgazm może być wywołany poprzez:
- stosunek genitalny,
- seks analny,
- seks oralny,
- seks hiszpański,
- masturbację (onanizm),
- pieszczoty sutków,
- pieszczoty genitaliów dłońmi, a nawet stopami.
I wiele innych technik seksualnych.
Polecany artykuł:
Rodzaje orgazmu
Kobiecy orgazm to zjawisko nieco bardziej złożone niż orgazm u mężczyzn. Stąd wyróżnia się co najmniej kilkanaście rodzajów szczytowania u kobiet. Wśród nich najważniejsze to: orgazm pochwowy i orgazm łechtaczkowy.
Orgazm łechtaczkowy
Traktowany jest jako „gorszy” i mniej dojrzały niż orgazm pochwowy – oczywiście niesłusznie. Wynika to z faktu, że kobiecie łatwiej go osiągnąć, a orgazm pochwowy wymaga lepszego poznania swojego ciała.
Ten rodzaj orgazmu uzyskiwany jest na drodze stymulacji łechtaczki: może to być pocieranie, masowanie, robienie kółek, rytmiczne uciskanie. Wachlarz technik jest bardzo bogaty i każda kobieta lubi pieszczoty w innym tempie i o innym poziomie intensywności.
Sprawdź: Jak pieścić łechtaczkę, by doprowadzić kobietę do orgazmu?
Ważne jednak, by nie pieścić łechtaczki zbyt mocno, bo jest to narząd bardzo unerwiony i zbyt silne bodźce, zamiast wywoływać przyjemność, mogą powodować ból.
Orgazm pochwowy
Można go osiągnąć poprzez stymulację pochwy. Przychodzi łatwiej kobietom, które umieją pracować mięśniami dna miednicy (inaczej Kegla) – poprzez ich rytmiczne zaciskanie w czasie penetracji ścianki pochwy są mocniej drażnione i szybciej można dojść do orgazmu.
Pomocne w wywołaniu tego rodzaju orgazmu może być też znalezienie punktu G, czyli szczególnie wrażliwego na pieszczoty odcinka pochwy.
Czytaj też: 9 rodzajów orgazmu - czy znasz je wszystkie?
Wśród narodów bliskich nam kulturowo orgazm jest samym w sobie celem każdego zbliżenia. Jednak narody Wschodu uważają, że szczytowanie to tylko jeden z elementów podniecenia. Akt miłosny ma się koncentrować na jak najdłuższym przeżywaniu przyjemności wynikającej z podniecenia. Powinno ono narastać stopniowo, brać we władanie kolejne fragmenty ciała i duszy.
Im dłużej trwają pieszczoty, tym większa radość ze zbliżenia. Dlatego ważne jest wzajemne poznanie sfer erogennych partnera, u każdego innych. Odkrycie miejsc wrażliwych na dotyk jest istotne, bo właściwe ich pobudzenie prowadzi do seksualnego podniecenia, które dla wielu osób jest ważniejsze niż sam stosunek, a nawet orgazm. Zresztą ten można przeżyć głęboko, ograniczając się do pieszczot.
Przyczyny braku orgazmu
Mężczyźni rzadko skarżą się na brak orgazmu. Jeśli taki problem się pojawia, zwykle jest skutkiem poważnej choroby ogólnoustrojowej lub wad budowy narządów płciowych.
W przypadku kobiet lista powodów nieosiągania orgazmu jest długa. W niektórych dniach cyklu seks może kobiet w ogóle nie interesować, stąd problemy z zaspokojeniem. Podobny brak zainteresowania seksem mogą okazywać panie w okresie menopauzy, kiedy spada poziom żeńskich hormonów, czyli estrogenów i progestagenu.
Powodem braku orgazmu bywają też niedostatki hormonalne spowodowane schorzeniami, jak np. nadczynność czy niedoczynność tarczycy. Kolejną przyczyną jest ból odczuwany w czasie zbliżenia spowodowany suchością pochwy, wadami budowy, przebytymi operacjami. Wtedy pomocy należy szukać u ginekologa.
Sprawdź też: Ból podczas stosunku - przyczyny
Ogromny wpływ na przeżywanie zbliżenia mają zażywane leki. W tej grupie znajdują się środki psychotropowe czy uspokajające psychikę oraz nasenne (także te sprzedawane bez recepty). Kolejną są preparaty przyjmowane przy schorzeniach onkologicznych, nadciśnieniu czy innych formach zaburzeń układu krążenia.
Wśród chorób, które nie pozwalają osiągać satysfakcji ze współżycia, wymienia się cukrzycę, nieleczone nadciśnienie tętnicze, stwardnienie rozsiane, wszystkie postacie depresji, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, schorzenia obarczone bólami oraz stany zapalne.
Porady eksperta