"Nie musisz w pośpiechu się szufladkować". Jak odkryć swoją tożsamość seksualną?

2025-04-11 13:14

"Istnieją sposoby przeżywania seksualności, które wychodzą poza etykietki „homo” i „hetero”. Jeśli nie masz pewności co do swojej orientacji, nie martw się – nie musisz w pośpiechu się szufladkować. Niedobrze jest ślepo przestrzegać zasad narzuconych przez innych" - pisze Chusita Fashion Fever, autorka książki "SEX EDU".

Nie musisz w pośpiechu się szufladkować. Jak odkryć swoją tożsamość seksualną?
Autor: Getty Images "Nie musisz w pośpiechu się szufladkować". Jak odkryć swoją tożsamość seksualną?

Fragment książki "SEX EDU" Chusity Fashion Fever [tłum. z j. ang. Vic Kostrzewski].

Poza etykietkami

Istnieją sposoby przeżywania seksualności, które wychodzą poza etykietki „homo” i „hetero”. Jeśli nie masz pewności co do swojej orientacji, nie martw się – nie musisz w pośpiechu się szufladkować. Niedobrze jest ślepo przestrzegać zasad narzuconych przez innych. Uwolnij się od stereotypów i uprzedzeń, a co najważniejsze, ŻYJ W ZGODZIE ZE SOBĄ. Wsłuchaj się w swoje uczucia i pragnienia, poznaj i zaakceptuj siebie, szczęśliwie podążaj za swoją seksualnością.

Bez względu na to, jak się określasz, znajomość różnych tożsamości seksualnych może ci pomóc poczuć się komfortowo z tym, kim jesteś.

Osoby biseksualne i panseksualne

Osoby, które czują pociąg zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn, to osoby biseksualne. Większość z nich odkrywa swoją tożsamość stopniowo, przechodząc przez różne fazy. Na przykład: ktoś początkowo określa się jako hetero lub homo, a z biegiem czasu zdaje sobie sprawę z tego, że pociąga go więcej niż jedna płeć.

Poza tym istnieją osoby panseksualne – to określenie oznacza, że nie pociąga cię konkretna płeć, ale konkretne osoby, bez względu na ich płeć czy tożsamość.

Osoby transseksualne i transpłciowe

Płeć biologiczna to jedno, ale oprócz tego mamy również swoją TOŻSAMOŚĆ PŁCIOWĄ (GENDER). Istnieją osoby, które czują, że nie pasują do ciał, w których przyszły na świat. To osoby transseksualne – jeśli wyrażą taką wolę, mogą przejść operację korekty płci.

Istnieją również osoby transpłciowe – utożsamiają się z odmienną płcią, ale nie chcą przechodzić operacji korekty płci, ponieważ czują się komfortowo w swoim obecnym ciele. W obu przypadkach, i dla osób transseksualnych, i transpłciowych, orientacja seksualna może być różna – mogą one odczuwać pociąg wobec osób tej samej bądź odmiennej płci biologicznej.

Sonda edukacja seksualna

Osoby androgyniczne i agenderowe

Istnieją osoby, które nie określają się jako kobiety czy mężczyźni. Zamiast tego WOLĄ POZOSTAĆ NIEJEDNOZNACZNE, pomiędzy kobietą a mężczyzną. Możliwe, że czasami czują się bardziej jak kobiety, a czasami bardziej jak mężczyźni. Pamiętaj, że nie masz obowiązku się określać.

Osoby aseksualne i demiseksualne

Niektóre osoby NIE OKAZUJĄ ZAINTERESOWANIA SEKSEM. Nie znaczy to, że nigdy nie będą randkować – osoby te czują przywiązanie emocjonalne i intelektualne.

Demiseksualne osoby z kolei to takie, które nie odczuwają pociągu seksualnego do nikogo, z kim nie zbudują z kimś SILNEJ WIĘZI.

MITY I NIEPOROZUMIENIA. CHUSITA mówi, jak jest

„Dziewczyny muszą siedzieć i czekać, aż pojawi się książę z bajki”. Od razu ci powiem: ON NIE ISTNIEJE. To prawda, że niektóre dziewczyny chcą czekać, zamiast same go znaleźć, i myślą, że wszystko samo się ułoży tak, jak w bajkach… Ale tak naprawdę on raczejnigdy nie przybędzie!

„Musisz zaczekać przynajmniej sześć miesięcy, zanim zaczniecie to robić z partnerem/partnerką”. NIE MA TAKIEJ ZASADY! Niektóre pary czekają dłużej, dwa lata albo jeszcze więcej. I przeciwnie: są pary, które uprawiają seks, choć ledwie się znają.

„Kiedy zrywasz z partnerem/partnerką, możecie pozostać najlepszymi przyjaciółmi/przyjaciółkami”. OSTROOOŻNIE! Przede wszystkim, bądźmy szczerzy: jeśli dwie osoby były w związku, a jedna z nich postanawia zerwać, ta druga osoba nadal może mieć nadzieję, że zejdą się ponownie. Lepiej dać sobie czas, a potem zdecydować – albo o przyjaźni, albo o tym, by zupełnie zamknąć ten rozdział.

„Kiedy znajdziesz swoją drugą połówkę, poczujesz się spełniony/spełniona”. NA PEWNO? Idea „drugiej połówki” to jeden z tych stereotypów, które mogą naprawdę zniszczyć związek! Każdy powinien móc czuć się w zupełności sobą, żeby móc kochać, kogo chce, doświadczać nowych rzeczy, z kim chce. Tylko my sami możemy się dopełnić.

SeX Edu
Autor: materiały prasowe SeX Edu

Edukacja seksualna bez wstydliwego spuszczania wzroku i enigmatycznego mówienia o „tych sprawach”? Właśnie tak! SEX EDU to kompleksowy przewodnik po pierwszych relacjach i wszystkim, co związane z seksualnością.

Od poznawania i obserwowania zmieniającego się ciała, przez samodzielne rozpoznawanie własnych pragnień, aż po wchodzenie w pierwsze relacje – zarówno te romantyczne, jak i seksualne. SEX EDU bez tabu odpowiada na piętrzące wraz z nowymi doświadczeniami pytania, nie zapominając, że bezpieczny seks to także ten, w którym potrafisz zadbać o swój komfort emocjonalny.

Autorka traktuje swoich czytelników tak, jak sama chciałaby zostać potraktowana jako nastolatka: mówi bez ogródek, udziela konkretnych odpowiedzi, a tam gdzie trzeba, wykazuje się subtelnością i empatią. Czasem oferuje konkretne rozwiązania, czasem narzędzia, by samodzielnie odkrywać swoje potrzeby. Nie znajdziecie lepszego punktu wyjścia do budowania zdrowego, niosącego przyjemność podejścia do własnej seksualności.

Czy możesz być osobą aseksualną?
Pytanie 1 z 10
Nie lubię się masturbować
Poradnik Zdrowie Google News