DUŻA ŁECHTACZKA. Czy niepokoją cię wymiary łechtaczki?
Duża łechtaczka dla jednych jest skarbem, dla innych źródłem niepokoju. Czy jest norma jaką wielkość powinna mieć? Czy łechtaczka może być za duża?
Spis treści
- Jakie wymiary ma duża łechtaczka?
- Duża łechtaczka - klitoromegalia
- Duża łechtaczka czy tylko dobrze widoczna
- Duża łechtaczka u chirurga
Co to znaczy duża łechtaczka? Wszystko zależy od naszego punktu widzenia. Jedne kobiety (oraz ich partnerzy) mogą nie mieć w ogóle problemów z nieco większymi rozmiarami łechtaczki, a wręcz doceniać jej wielkość, inne - niepokoić się wielkością tego organu. Łechtaczka może wydawać się duża w momencie, gdy okalające ją wargi sromowe są małe - dużo zależy więc od ogólnej budowy anatomicznej krocza.
Sprawdź: Wagina (pochwa) - jak wygląda? Typy budowy waginy
Jakie wymiary ma duża łechtaczka?
Łechtaczka, średnio, ma około 2 cm długości oraz żołądź (czyli krągłe zakończenie) o wymiarach 3,4 mm na 5,1 mm. Jest to jednak tylko widoczna część łechtaczki - tak naprawdę jej większa częśc ukryta jest wewnątrz ciała! Łącznie, razem z "odnogami" sięgającymi w głąb miednicy, łechtaczka ma ok. 12-15 cm.
Czytaj też: Łechtaczka - budowa. Jak pieścić łechtaczkę?
Ale łechtaczki różnią się między sobą, podobnie jak męskie penisy i nie ma ustalonej normy jaką wielkość powinny mieć. Czy istnieje za duża łechtaczka? Lekarskie doniesienia mówią, że pod wpływem męskich hormonów łechtaczka może przybrać naprawdę duże rozmiary: np. 6 cm długości i ok. 2 cm średnicy (mowa o widocznej części łechtaczki). Przypomina wtedy mały penis i na tyle się wyróżnia, że może stanowić problem. Łechtaczka, której wymiary tylko nieco odbiegają od średniej - nie powinna niepokoić.
Duża łechtaczka - klitoromegalia
Przerost łechtaczki nosi nazwę klitoromegalii. Taka przypadłość może zdiagnozować tylko lekarz, więc w razie wątpliwości najlepiej udać się do ginekologa. Lekarze posługują się specjalną skalą (Skala Pradera) wyglądu narządów płciowych i według niej oceniają każdy przypadek. Przerost łechtaczki najczęściej jest wrodzony, spowodowany np. przerostem nadnerczy czy zespołem Edwardsa. Może również być wynikiem wysokiego poziomu androgenów (np. w zespole jajników policystycznych) lub działania guzów hormonalnych.
Duża łechtaczka czy tylko dobrze widoczna
Kobiety bardzo różnią się budową zewnętrznych narządów płciowych. Niektóre mają bardzo małe wargi sromowe, inne - duże. Są kobiety, u których wewnętrzne wargi sromowe mniejsze są znacznie większe od zewnętrznych. Są wargi sromowe mięsiste i rozchylone, są też stulone jak pączek kwiatu. Budowa warg sromowych ma wpływ także na ekspozycję łechtaczki, która jest umiejscowiona tuż przy złączeniu warg sromowych mniejszych. Mogą ją szczelnie okrywać i nawet jeśli jest spora lub średnich rozmiarów, nie widać jej, a nawet trudno ją wyczuć, jeśli nie jest akurat wypełniona krwią (w zwodzie). Ale zdarzają się także łechtaczki odsłonięte i te mogą wydawać się większe. Dlatego najlepsze co można zrobić, to zaakceptować swoją łechtaczkę taką, jaka jest. Sytuacji, w których potrzebna jest interwencja lekarza zdarza się naprawdę niewiele.
Duża łechtaczka u chirurga
Operacje plastyczne narządów płciowych nie są dziś rzadkością. Najczęściej wykonuje się plastykę warg sromowych. Ale możliwa jest też klitoroplastyka czyli operacja łechtaczki. Istnieje możliwość zmniejszenia łechtaczki, ale także powiększenie lub wydobycia jej spod skóry, jeśli jest zbyt mocno ukryta. Powinien to jednak robić doświadczony chirurg, najlepiej będący jednocześnie ginekologiem. Wszelkie manipulacje skalpelem przy narządzie tak unerwionym jak łechtaczka są bowiem ryzykowne. Można uszkodzić drogi nerwowe i odebrać sobie możliwość przeżywania orgazmu.
Porady eksperta