Czy pierwszy raz boli? Jakie objawy są normalne, a jakie nie po pierwszym seksie?
Pierwszy raz w wielu dziewczynach budzi niepokój. Przed pierwszym stosunkiem pojawia się wiele pytań. Czy pierwszy stosunek boli? Czy przebicie błony dziewiczej zawsze powoduje krwawienie? Jak długo krwawi się z powodu utraty dziewictwa? I co powinno skłonić cię do wizyty u ginekologa?
Pierwszy raz obrósł wieloma mitami. Ból i obfite krwawienie, który mają towarzyszyć utracie dziewictwa krążą legendy. Jak to jest naprawdę? I czego jeszcze możesz się spodziewać, uprawiając seks po raz pierwszy?
Pierwszy raz: błona dziewicza
Błona dziewicza to niewielki fałd śluzówki, oddzielający przedsionek pochwy od jej wnętrza. Błona dziewicza może być półksiężycowata, brzeżna, sitkowata, perforowana. Większość kobiet ma półksiężycowatą (tak naprawdę bardziej przypomina kształtem okrąg).
Pierwszy raz: ból związany z przebiciem błony dziewiczej
Przerwanie błony jest związane z wielkim bólem i krwawieniem - to mit chyba najczęściej przekazywany z pokolenia na pokolenie. Prawda jest taka, że częściej niż silny ból i krwawienie zdarza się sytuacja - ból jest minimalny a do krwawienia w ogóle nie dochodzi. Większość kobiet ma przecież błonę półksiężycowatą - dziewica z taką błoną podczas pierwszego stosunku prawie nie odczuwa bólu ani nie krwawi, bo śluzówka pęka bez trudu i zwykle jest mało ukrwiona.Ból mogą odczuwać te dziewczyny, które mają błony sitkowate, prawie całkowicie zamykające wejście do pochwy, lu błony perforowane, mające 2 lub trzy otwory poprzedzielane śluzówką. Taka budowa błony może utrudniać odbycie pierwszego stosunku i sprawić, że będzie on bolesny.Również długie pieszczoty poprzedzające stosunek powodują przekrwienie pochwy, co zwiększa wrażliwość na ból i możliwość krwawienia.
Pierwszy raz: błona zawsze pęka?
Faktycznie, zazwyczaj tak jest, ale... jeżeli błona dziewicza jest naprawdę gruba i mocna lub rozciągliwa, może pozostać nienaruszona nawet po wielokrotnych zbliżeniach. Zwłaszcza gdy stosunki płciowe są tzw. przedsionkowe, czyli partner nie wprowadza penisa do pochwy zbyt głęboko, ponieważ albo ma taką technikę uprawiania seksu, albo jego członek nie jest okazałych rozmiarów.
Pierwszy raz: nie zawsze obfite krwawienie
Błona dziewicza jest dobrze unaczyniona, dlatego też w trakcie kontaktu może pojawić się krwawienie o różnej intensywności. Jeśli krwawienie się pojawi, to zazwyczaj w krótkim czasie ustępuje. Jeśli jednak krwawienie utrzymuje się ponad dwie godziny, jest bardzo obfite, towarzyszy mu ból, nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa.
Pierwszy raz: nie krwawiłaś - nie jesteś dziewicą?
Brak krwawienia nie oznacza, że kobieta nie jest dziewicą. Po pierwsze, może mieć taką budowę błony, że przy pierwszym stosunku nie dochodzi do krwawienia. Po drugie, błonę dziewiczą można stracić na różne sposoby, np. podczas głębokiej masturbacji czy pettingu albo niewłaściwego stosowania tamponów higienicznych (m.in. dla dziewic przeznaczone są te w rozmiarze mini) czy wykonywania irygacji pochwy lub na skutek bardzo silnego rozciągania mięśni krocza przy wyczynowym uprawianiu niektórych sportów, np. wyścigów na skuterach wodnych.
Porady eksperta