Zsunięcie i nasunięcie napletka - konsekwencje takich problemów [Porada eksperta]
Mój chłopak ma problemy z naciągnięciem napletka, jeśli zejdzie podczas zbliżenia. W czasie wzwodu nie schodzi sam, nie wiem, czy tak powinno być? Jeśli ściągnie go albo dojdzie do tego w wyniku tarcia, to zauważyłam, że żołądź jest przekrwiony. Później zazwyczaj męczy się z nałożeniem napletka. Dowiedziałam się, że nigdy wcześniej go nie ściągał, nawet podczas mycia, a mamy jesteśmy po 20. Tym bardziej mnie to martwi, ostatnio doszło u mnie do infekcji, którą teraz leczę. Podejrzewam, że powinien udać się do lekarza, ale trochę brak mi argumentów do rozpoczęcia rozmowy. Proszę o wyjaśnienie, jak naturalnie powinno wyglądać schodzenie i nakładanie napletka. Czy powinien sam znajdować się w odpowiedniej pozycji, czy normalne jest, że się wspomaga to ręką? Chciałabym przekonać chłopaka do wizyty u lekarza (seksuologa, urologa czy chirurga?).
Pani podejrzenia są jak najbardziej słuszne. Opisane objawy wskazują w dużym stopniu na stulejkę. Może ona pojawić u mężczyzny w każdym wieku. Polega na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia lub utrudnia jego zsunięcie w dół penisa we wzwodzie i często również w stanie spoczynku. Normalnie mężczyzna ma możliwość zsunięcia napletka z penisa zarówno w spoczynku, jak i podczas erekcji. To samo dotyczy naciągnięcia napletka z powrotem.
Kontakty seksualne chorego ze stulejką są niebezpieczne dla partnerek, bo grożą im nawracające stany zapalne dróg moczowych, a także wewnętrznych narządów płciowych. Podejrzewa się też, że może to sprzyjać nowotworom szyjki macicy.
Powstające pod napletkiem stany zapalne, które są wywołane nie tylko zalegającym i rozkładającym się moczem, złuszczającym się nabłonkiem, łojem i nasieniem, ale także bakteriami, powodują nawracające zakażenia dróg moczowych, których najcięższym następstwem może być uszkodzenie nerek, aż do całkowitej niewydolności. Wtedy ratunkiem są już tylko dializy lub przeszczep nerki. Stany zapalne mogą też wywoływać infekcję nasienia, a to może prowadzić do niepłodności. Zmiany pod napletkiem są też przyczyną stanów przedrakowych, a nawet raka prącia.
Problem stulejki wymaga wizyty u lekarza urologa, który przeprowadzi badanie potwierdzające lub wykluczające stulejkę. Z reguły wykonywany jest prosty zabieg, który ma na celu skrócenie napletka. Wykonuje się go u dzieci w znieczuleniu ogólnym, a u dorosłych w znieczuleniu miejscowym. Usunięcie stulejki pozwoli uniknąć ewentualnych konsekwencji zdrowotnych, jak również zwiększy komfort współżycia, ponieważ zlikwiduje problem przekrwienia czy obrzęków penisa.
- Stulejka - gdy napletek się nie zsuwa
- Załupek - odwrotność stulejki
- Niepłodność męska - przyczyny
- Rak prącia
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta