Wahania kobiecego libido - jak stały związek wpływa na ochotę na seks

2007-10-10 13:03

Mężczyźni wciąż narzekają na monogamię, ale to kobiety powinny wyrzec się jej raz na zawsze. Panie będące w stałych związkach mają bowiem zdecydowanie mniejszą ochotę na seks niż te, które co kilka lat zmieniają partnera. Skąd bierze się ten spadek libido?

Wahania kobiecego libido - jak stały związek wpływa na ochotę na seks
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Dowiedz się jak zwiększyć libido [WIDEO]

Wystarczą cztery lata pożycia partnerskiego, żeby kobiece libido zmniejszyło się o ponad połowę. Z każdym następnym rokiem jest coraz gorzej. Po dwudziestu latach bycia z jednym mężczyzną, zaledwie 15-20 proc. kobiet odczuwa jeszcze jakikolwiek popęd seksualny. Tak zaskakujące wnioski nasuwają się po badaniach przeprowadzonych przez uczonych ze szpitala niemieckiego Uniwersytetu Hamburg-Eppendorf. Co ciekawe, stały związek obniża popęd seksualny jedynie u kobiet. Męska ochota na seks pozostaje zazwyczaj niewzruszona nawet po 25 latach związku. Niekiedy tylko przenosi się na inną przedstawicielkę płci pięknej.

Libido kobiet i mężczyzn

W przypadku kobiet, w początkowym okresie bycia z partnerem aż 60 proc. z nich ma regularnie ochotę na seks, ale po czterech latach odsetek ten spada do mniej niż 50 proc., a po 20 latach – tylko do 20 proc. Początkowo kobiety wykorzystują swoje libido do stworzenia mocnej więzi z partnerem. Kiedy już wydaje im się, że więź jest dostatecznie mocna,  dopada je nuda i rutyna, a libido leci na łeb, na szyję. Dowodem na taki stan rzeczy mają być wywiady przeprowadzone przez niemieckich badaczy w grupie 530 kobiet i mężczyzn. – Okazało się, że podczas gdy kobietom stały związek służy tylko w pierwszym etapie, później raczej im nie służy, tak mężczyznom jest w zasadzie wszystko jedno – wyjaśnia dr Dietrich Klusmann, psycholog prowadzący badania. – Bez względu na długość trwania związku poziom libido był mniej więcej taki sam.

Dowiedz się jak zwiększyć libido [WIDEO]

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność
Ważne

Libido, popęd seksualny czy po prostu namiętność i żądza. Teoretycznie ma jedynie zaspokoić potrzebę zbliżenia, cielesności, kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem. W praktyce jest siłą, która potrafi zdziałać równie dobrego co złego. Dla Zygmunta Freuda, libido było formą energii rządzącej podstawowymi funkcjami organizmu. Jednym słowem od seksu wszystko się zaczęło i na seksie miało się skończyć.

Libido u kobiet: winna ewolucja?

Doktor Klusmann uważa, że różnice związane z libido u obu płci w dużej mierze wynikają z różnic w ewolucji. Stały i niczym niewzruszony poziom libido u mężczyzn ma zabezpieczyć ich przed ewentualnymi rywalami. Z kolei obniżające się libido u pań może być również celowym zagraniem mającym na celu większe staranie się partnera. Poza tym obie płci oczekują czego innego w związku. Podczas gdy większości kobiet zależy na czułości i poczuciu bezpieczeństwa, mężczyźni stawiają czułość daleko w tyle za cielesnością i oddaniem. Na kobiece libido poza długością związku wpływa także wiek. W okresie przekwitania większość kobiet albo na seks nie ma kompletnie ochoty albo wręcz przeciwnie, odczuwa przemożny głód seksualny. Spadek lub wzrost libido to cecha jak najbardziej indywidualna, przede wszystkim związana z gospodarką hormonalna, ale także z ogólnym podejściem kobiety do seksu i własnego ciała.

Libido - ratunek w kofeinie?

Naukowcy od lat poszukują jednak cudownego eliksiru, który miałby utrzymać libido na stałym poziomie. Przed kilkoma laty, grupa badaczy pod kierunkiem prof. Faya Guarraciego z Uniwersytetu Southwestern ogłosili, że popęd seksualny podnosi i to znacząco kilka filiżanek kawy. A dokładnie związki zawarte w kofeinie. Prof. Guarraci zaobserwował, że podawanie kofeiny samicom szczurów zdecydowanie podwyższa ich libido. Warto podkreślić, że badano wpływ kofeiny o różnym stężeniu, czyli takiej, jaka znajduje się w mocnym espresso oraz delikatnej cafe latte. Jednak bez względu na dawkę i moc, szczury wyjątkowo ochoczo przystępowały do współżycia. Jednak, jak podkreśla prof. Guarraci, nie należy spodziewać się identycznych rezultatów u kobiet. Myszy, na których testowano kofeinę nigdy nie miały z nią nic do czynienia, nic więc dziwnego, że ich organizmy zareagowały gwałtownie. Jakiekolwiek efekty byłyby możliwe jedynie w przypadku kobiet, które nigdy nie piły kawy, albo pozwalały sobie na nią niezmiernie rzadko.

Libido - wahania testosteronu

Najnowsze badania niemieckich badaczy potwierdzają także Brytyjczycy. Z ich badań wynika, że mężatki mają znacznie większe problemy seksualne niż singielki czy wdowy. Dr Catherine Mercer z University College London przeprowadziła ankiety wśród 11 tysięcy brytyjskich kobiet i mężczyzn między 16 a 44 rokiem życia. Okazało się, że problemy z libido oraz współżyciem znacznie częściej występowały wśród mężatek. Kobiety pozostające w stałym związku rzadziej odczuwały potrzebę zbliżeń i częściej przyznawały, że z mężem łączą je inne sprawy, a seks praktycznie nie istnieje. Jeśli chodzi o mężczyzn, to według brytyjskich naukowców Northumbria University stały związek też wpływa niekorzystnie. Hormon męski, czyli testosteron, odpowiedzialny za czar i męskość, ale też za agresję i chamstwo u kawalerów jest zdecydowanie wyższy niż u żonatych.  Co ciekawe, z chwilą rozwodu, poziom testosteronu zaczyna stopniowo się podnosić! Totalną katastrofą dla męskości, przynajmniej  w aspekcie hormonalnym jest dziecko. Psycholog ewolucyjny, dr Nick Neave twierdzi, że samotnym po prostu bardziej zależy na tym, żeby się podobać kobietom, podczas gdy tym, którzy są już w stałych związkach - nie.