Waginoplastyka. Na czym polega plastyka pochwy?
Plastyka pochwy czyli waginoplastyka to skorygowanie szerokości pochwy. Najczęściej decydują się na nią kobiety, u których w wyniku porodu doszło do pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy i krocza. Celem plastyki pochwy jest poprawa jakości życia seksualnego. A plastyka pochwy pozwala kobiecie silniej odczuwać przyjemność płynącą z seksu. Jak przebiega waginoplastyka?
Plastyka pochwy czyli waginoplastyka przez niektórych bywa nazywana uelastycznieniem, bo polega na poprawieniu napięcia mięśni pochwy. Ze względu na to, że aż 90 procent kobiet, które rodzą naturalnie doznaje mniejszych lub większych urazów pochwy i ma nacinane krocze, jest to zabieg zyskujący na popularności. Dzięki waginoplastyce kobieta nawet po kilku porodach ma szansę na udany seks. Ważne jest to, by plastykę pochwy wykonywał ginekolog, bo to on ma wiedzę i odpowiednie przygotowanie do wykonywania takich zabiegów. Uwaga: plastyka pochwy nie jest przeciwwskazaniem do kolejnej ciąży.
Waginoplastyka: przeciwwskazania
- potwierdzona lub w najbliższym czasie planowana ciąża
- nowotwór
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- zły stan zdrowia i świadczące o tym wyniki badań
Plastyka pochwy: badania przed zabiegiem
Ponieważ plastykę pochwy wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, to konieczne jest wykonanie następujących badań:
- grupa krwi
- morfologia z rozmazem, OB.
- mocz badanie ogólne
- koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
- glikemia na czczo
- elektrolity (K, Na)
- jonogram, mocznik, kreatynina
- antygen HBS, HIV, HCV
- EKG z opisem
- RTG klatki piersiowej
Waginoplastyka: przebieg zabiegu
Plastyka pochwy trwa od 40 do 90 minut, wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Lekarz nacina tylną ścianę pochwy, usuwa nadmiar tkanek, po czym nićmi rozpuszczalnymi zszywa mięśnie i śluzówkę pochwy. Pacjentka po zabiegu pozostaje przez co najmniej 24 godziny w klinice.
Plastyka pochwy: rekonwalescencja
Pełna rekonwalescencja po plastyce pochwy trwa około dwa miesiące - po tym czasie można powrócić do normalnej aktywności seksualnej. Po siedmiu dniach od zabiegu ma miejsce wizyta kontrolna. Przez około dwa tygodnie może utrzymywać się obrzęk, zasinienie krocza, ból oraz podwyższona temperatura ciała. W celu złagodzenia dolegliwości można przyjmować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Należy szczególnie dbać o właściwą higienę krocza.
Polecany artykuł:
Porady eksperta