Problemy z seksem po menopauzie

2007-10-19 9:27

W okresie menopauzy zmienia się nie tylko nasze życie, ale i my się zmieniamy, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Seks po menopauzie mogą zakłócić: suchość pochwy, nietrzymanie moczu, zmiany zanikowe w obrębie pochwy. Jak sobie radzić z tymi problemami?

Problemy z seksem po menopauzie
Autor: thinkstockphotos.com

Zmiany, jakie zachodzą w okresie menopauzy w układzie moczowo-płciowym, są spowodowane niedoborem estrogenów. Zmiany zanikowe (inaczej atroficzne) dotyczą macicy, pochwy, jajowodów oraz cewki moczowej, pęcherza i piersi. Mogą one wpłynąć na libido i jakość seksu.

Menopauza: jak się zmieniają narządy płciowe

Błona śluzowa pochwy i jej przedsionka staje się cienka, blada i mało elastyczna. Przedsionek pochwy zwęża się. Zmniejsza się też wydzielanie śluzu szyjkowego, co powoduje uczucie suchości. Jednocześnie zahamowaniu ulega proces wytwarzania kwasu mlekowego, odpowiedzialnego za normalny, kwaśny odczyn pochwy. Zaburzenia rownowagi flory bakteryjnej sprzyjają rozwojowi tzw. zanikowego zapalenia, które objawia się upławami, przykrym swędzeniem, bólem przy współżyciu, a czasami również nieprawidłowym krwawieniem. Podobnie dzieje się w obrębie pęcherza i cewki moczowej, przez co dochodzi do infekcji dróg moczowych. Może też pojawić się bolesność przy oddawaniu moczu. Przebyte porody, często też ciężka praca fizyczna oraz niedobór estrogenów osłabiają mięśnie dna miednicy. Pierwszymi objawami jest odczuwanie ucisku czy ciężaru w dole brzucha. Konsekwencją może być obniżenie się lub wypadnięcie macicy.

Co możesz zrobić

Zmiany zanikowe narastają stopniowo, ale nie można liczyć, że ustąpią lub pozostaną niezauważalne. Jeśli nic nie będziesz robić, będą się nasilać. Dlatego natychmiast należy szukać pomocy u ginekologa lub urologa. Sama również możesz wiele zrobić. Rozpocznij od wykonywania ćwiczeń Kegla, które polegają na jak najczęstszym napinaniu mięśni dna miednicy, np. poprzez przerywanie strumienia moczu, najlepiej kilkakrotnie podczas jednego pobytu w toalecie. Poczujesz, które mięśnie pracują i nauczysz się je napinać. Przed infekcjami ochroni codzienna higiena z użyciem płynów do podmywania (ale nie w nadmiarze) i kremów nawilżających okolice intymne.

Problem

Dojrzała antykoncepcja

Wiele pań zbliżających się do menopauzy wciąż obawia się ciąży i stosuje dostępne bez recepty preparaty dopochwowe lub prezerwatywy. Jest jeszcze jedna możliwość – antykoncepcja doustna z niską dawką hormonów, głównie estrogenów. Stosując ją, kobieta osiąga dwie korzyści – chroni się przed niepożądaną ciążą i skutecznie usuwa dokuczliwe objawy wypadowe. Jeśli więc chcesz nadal beztrosko cieszyć się seksem, poproś lekarza o odpowiednie środki.

Menopauza: nietrzymanie moczu

Jest związane z procesami zanikowymi w narządach moczowo-płciowych. Nietrzymanie moczu zmusza do noszenia podpasek higienicznych. Dolegliwość tę ma ok. 25 proc. kobiet po menopauzie, ale tylko nieliczne zgłaszają się do lekarza.

Co możesz zrobić

Przede wszystkim powiedz o swoim kłopocie ginekologowi. To schorzenie jak każde inne, nie ma się czego wstydzić. Jeżeli odpowiednio wcześnie zgłosisz się do lekarza (np. w okresie premenopauzalnym), zaproponuje hormanalną terapię zastępczą (HTZ). Po jej zastosowaniu natychmiast odczujesz poprawę. Skuteczne jest też używanie preparatów dopochwowych z estriolem. Po 2–3 tygodniach następuje poprawa. Jeśli leczenie będzie mało skuteczne, można zastosować elektrostymulację, ćwiczenia z obciążeniem. Jeżeli i to zawiedzie, lekarz proponuje operacyjną korektę położenia pęcherza moczowego.

Menopauza a seks

Bywa, że w okresie menopauzy maleje zainteresowanie seksem. Z powodu zmian fizjologicznych, stanów depresyjnych, poczucia mniejszej atrakcyjności – sypialnia to ostatnie miejsce, do którego kobieta chce trafić. U podstaw takiego zachowania leży ból lub suchość pochwy. Tymczasem seks może być bardzo atrakcyjny, bo pozbawiony lęku przed niechcianą ciążą. Sprzyja zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

Co możesz zrobić

Zmień pory przyjmowania leków, które zmniejszają zainteresowanie seksem. Powiedz partnerowi, że potrzebujesz więcej pieszczot, by na dobre się rozkręcić.

miesięcznik "Zdrowie"