Problemy z erekcją po operacji prostaty
Dla większości mężczyzn sprawność seksualna jest warunkiem dobrego samopoczucia i wysokiej samooceny. Już sama myśl, że ich męskość może być zagrożona prowadzi do stanów depresyjnych. Dlatego, gdy okazuje się, że mężczyzna ma raka prostaty i konieczna jest operacja, pojawia się lęk przed problemami z erekcją. Czy słusznie?
Spis treści
- Po operacji prostaty: pokonać problem
- Po operacji prostaty: liczy się bliskość
- Sprawdź jak objawia się rak prostaty [WIDEO]
Powszechnie uważa się, że operacja prostaty oznacza dla mężczyzny kres życia intymnego. Dlatego panowie dotknięci rakiem prostaty czują, jakby ziemia usuwała się im spod nóg. Wielu sądzi, że usunięcie stercza pozbawi ich męskości. Nie jest to prawda, mężczyzna wcale nie traci zdolności do erekcji i odbycia stosunku. Jedyna różnica polega na tym, że nie dochodzi do wytrysku (m.in. dlatego, że to gruczoł krokowy produkuje większość płynu nasiennego).
Po operacji prostaty: pokonać problem
W początkowym okresie po operacji seks nie jest najważniejszy. Jednak w miarę postępowania procesu zdrowienia zaczyna się liczyć jakość życia, którego integralną część stanowi życie płciowe. Właściwie wykonany zabieg gwarantuje, że mocz jest utrzymywany, a nowoczesne sposoby terapii pomagają zachować funkcje seksualne. Zaburzenia erekcji występujące po leczeniu raka prostaty można bowiem zlikwidować metodami wykorzystywanymi przy leczeniu impotencji powstałej z innych przyczyn. Zastosowanie znajdują:
- farmakologia doustna lekami typu viagra;
- iniekcje do ciał jamistych;
- metoda MUSE, polegającą na aplikowaniu małego czopka bezpośrednio do cewki moczowej;
- protezowanie członka (gdy zawiodą inne metody).
Warto również przyjmować preparaty witaminowo-mineralne. Zdrowy styl życia, czułość ze strony bliskich, zróżnicowana dieta, dbałość o sprawność fizyczną oraz optymistyczne spojrzenie na świat pomagają w walce z chorobą i jej następstwami.
Po operacji prostaty: liczy się bliskość
Zaburzenia erekcji związane z chorobą nowotworową są problemem dwojga ludzi. Nie ma lepszego lekarstwa, niż wyrozumiała partnerka. Sprawdzianem jakości związku jest to, czy partnerom zależy bardziej na seksie, czy na miłości. Mężczyzna i kobieta umieją uprawiać seks, jednak na dobrą, otwartą rozmowę rzadko się zdobywają. Brak komunikacji prowadzi z kolei do tego, że partnerzy zaczynają się unikać – stąd tak ważne jest budowanie harmonijnej relacji między nimi. W przypadku choroby wzajemna bliskość nabiera szczególnego znaczenia. Warto więc razem chodzić do lekarza oraz wspólnie poszukiwać sposobów na osiągnięcie satysfakcji w sypialni. Nie należy rezygnować z kontaktów intymnych, nawet gdy nie dochodzi do stosunku. Jakość seksu nie wyraża się bowiem w liczbie orgazmów, lecz w poczuciu bliskości i wzajemnej akceptacji.
Sprawdź jak objawia się rak prostaty [WIDEO]
Porady eksperta