O czym świadczy spadek libido? To może być objaw choroby
Mało kto mógłby powiedzieć o sobie, że jest zawsze i wszędzie osobą chętną na seks. Okresowe wahania libido są naturalne i mogą być dyktowane samopoczuciem, nastrojem, relacjami między partnerami. Jednak utrzymujący się wyraźny spadek libido może być też sygnałem, który wysyła organizm, gdy zdrowie szwankuje. Jakie choroby powodują spadek libido?
Brak chęci na seks - co oznacza?
Jesteśmy tylko (i aż!) ludźmi i to naturalne, że czasem nasze myśli i pragnienia się zmieniają. Miewamy dni, gdy jesteśmy aktywni i dni, gdy jesteśmy senni. Dni, gdy chętnie trenujemy i takie, które spędzamy w łóżku.
CZYTAJ TEŻ: Jak pobudzić swoje libido i zwiększyć ochotę na seks
Nie inaczej jest z seksem, na który czasem ma się wielki apetyt, a niekiedy w ogóle nie mamy ochoty. Jeśli jednak spadek libido utrzymuje się przez dłuższy czas, a my nie znajdujemy dla tego stanu uzasadnienia, warto odwiedzić lekarza, ponieważ może być to objaw choroby. O jakich problemach psychicznych i somatycznych może świadczyć spadek libido?
Spadek libido - przyczyny
Seks to czasem wyraz bliskości emocjonalnej między partnerami a czasem efekt czysto fizycznego pociągu. Czasem jest planowany, innym razem zupełnie spontaniczny. Jeśli okresowo pojawia się brak chęci na seks, nie ma w tym nic złego.
Gorsze byłoby zmuszanie się do czegoś, na co nie ma się ochoty. Jednak utrzymujący się spadek libido może być jednym z symptomów szeregu chorób. Dlatego nie należy go lekceważyć, ale wykorzystać sytuację, aby odwiedzić lekarza i zrobić stosowny „przegląd”.
CZYTAJ TEŻ: Im starsza, tym mniej seksu. Oto, dlaczego dojrzałe kobiety nie chcą się kochać
Choroby powodujące spadek libido
Schorzenia i sytuacje, które mogą sprzyjać spadkom libido, to:
- okres andropauzy oraz okres menopauzy, powodowane wiekiem przemiany hormonalne
- ciąża z uwagi na zmiany hormonalne, napięcia emocjonalne, poczucie dyskomfortu przy współżyciu (chociaż zdarza się, że w czasie ciąży też libido wzrasta)
- choroby serca i układu krążenia, które mogą przekładać się na zdolność erekcji (lub jej brak)
- cukrzyca typu 2
- niektóre leki stosowane na nadciśnienie
- niewłaściwa dieta, „śmieciowe” jedzenie, zbyt tłuste posiłki
- palenie tytoniu
- picie alkoholu
- stres, stany napięcia nerwowego, stany obniżonego nastroju, przemęczenie, depresja
- niektóre leki stosowane w leczeniu depresji, stanów lękowych, bezsenności
- reumatoidalne zapalenie stawów RZS – nawet 3/4 osób cierpiących na RZS nie ma ochoty na seks, z uwagi na dolegliwości towarzyszące chorobie, jak bóle czy ograniczenia ruchomości stawów
CZYTAJ TEŻ: Wiecznie nienasyceni czy stateczni partnerzy. Na jakim poziomie jest twoje libido? [TEST]