Krwawienie po stosunku: przyczyny. Czy krwawienie po seksie jest groźne?
Krwawienie po stosunku nie jest niczym zadziwiającym w przypadku kobiet, które uprawiały seks po raz pierwszy. U pozostałych pań objaw ten budzi jednak niepokój, a przede wszystkim – dyskomfort. Poznaj przyczyny krwawienia po stosunku i przeczytaj, czy krwawienie po seksie jest groźne dla zdrowia!
Spis treści
- Krwawienie po stosunku: przyczyny fizjologiczne
- Krwawienie po stosunku: na jakie choroby wskazuje?
- Leczenie krwawienia po stosunku
Krwawienie po stosunku, zwłaszcza jeśli nie znamy jego przyczyny, może nie tylko odbierać radość z seksu, ale i stanowić źródło niemałego stresu dla kobiety. Krwawienie po stosunku nie budzi zakłopotania w jednej wyjątkowej sytuacji - gdy dochodzi do niego na skutek przerwania ukrwionej i unerwionej błony dziewiczej podczas pierwszego razu. Krwawienie może się też pojawić po kilku kolejnych zbliżeniach, jeśli błona nie została całkowicie przerwana wcześniej. Co jednak, gdy ten objaw występuje u kobiety regularnie podejmującej współżycie? Etiologia krwawienia po stosunku może być różna: od zupełnie niegroźnej po poważne stany chorobowe.
Krwawienie po stosunku: przyczyny fizjologiczne
Do tych mniej groźnych przyczyn krwawienia po stosunku zaliczamy przede wszystkim otarcia mechaniczne, które mogą się pojawić nawet u pań, które od dawna są aktywne seksualnie. Powoduje je najczęściej zbyt głęboka lub zbyt szybka penetracja.
Otarcia mogą jednak być także spowodowane dokuczającą wielu kobietom suchością pochwy. Wiąże się ona z poziomem estrogenów w organizmie, który jest szczególnie niski przed okresem, u kobiet w okresie menopauzy, a także u przyszłych i młodych mam. Suchość pochwy może również powodować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Czasem też suchość pochwy jest wynikiem braku podniecenia u partnerki – w takich przypadkach warto wydłużyć grę wstępną, skorzystać z lubrykantów.
Krwawienie po stosunku: na jakie choroby wskazuje?
Bywa jednak, że krwawienie po stosunku świadczy o chorobie. Wśród nich znajdują się:
- Nadżerka – powstaje na skutek nieleczonych stanów zapalnych sromu i pochwy, jej rozwój powodują również poronienia, liczne porody, duża ilość partnerów seksualnych – im więcej ma ich kobieta, tym większe ryzyko infekcji.
- Endometrioza (tylko jeśli zmiany są w obrębie szyjki macicy i pochwy) – przewlekła choroba spowodowana wędrówką komórek błony śluzowej macicy w głąb organizmu, zamiast na zewnątrz.
- Choroby przenoszone drogą płciową również mogą powodować krwawienie po stosunku. To jeden z objawów rzeżączki, kiły, kłykcin kończystych, opryszczki warg sromowych, chlamydiozy, grzybicy pochwy.
- Zapalenie szyjki macicy – powodowane najczęściej chorobami wenerycznymi, objawia się również ropnymi upławami i bolesnymi stosunkami.
- Zapalenie błony śluzowej macicy – pojawia się po zabiegach czy np. po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej.
- Zapalenie pochwy – powodowane zaburzeniem naturalnej flory bakteryjnej pochwy.
- Zapalenie przydatków – powodowane najczęściej nieleczonymi infekcjami intymnymi.
- Atrofia błony śluzowej pochwy – łagodna zmiana chorobowa pojawiająca się u kobiet po menopauzie, objawia się również suchością pochwy i bolesnymi, ze względu na zmniejszoną ilość śluzu pochwowego, stosunkami.
- Polipy szyjki macicy i mięśniaki podśluzówkowe macicy – łagodne rozrosty nowotworowe, powstające najczęściej na skutek zaburzeń hormonalnych, przede wszystkim nadmiaru estrogenów. Powodują również krwawienia między miesiączkami i przedłużające się miesiączki.
- Nowotwory złośliwe – w najgroźniejszych przypadkach krwawienie po stosunku może wskazywać na chorobę nowotworową lub stan przednowotworowy: raka szyjki macicy, raka pochwy, raka sromu.
Leczenie krwawienia po stosunku
Aby określić przyczynę krwawienia, oprócz badania ginekologicznego, wykonuje się badanie cytologiczne oraz USG narządów płciowych. Jeśli lekarz stwierdzi, że zaistniała taka potrzeba, wykonywane są również badania mikrobiologiczne i wirusologiczne, kolposkopia, badanie histopatologiczne pobranych wycinków. Do badań diagnostycznych należą także: biocenoza pochwy, badanie w kierunku chlamydii, badanie w kierunku kiły oraz badanie w kierunku rzeżączki.
Bardzo często krwawienie po stosunku nie oznacza groźnej choroby, zawsze jednak należy udać się z tym objawem do ginekologa.
Polecany artykuł:
Krwawienie po pettingu i seksie analnym
Krwawienie po seksie pojawia się nie tylko w przypadku stosunku waginalnego, ale również na skutek pettingu. Wywołują je pęknięcia śluzówki przedsionka pochwy lub błony śluzowej pochwy.
Krwawienie po stosunku analnym powodowane jest podrażnieniem śluzówki odbytu, urazami i otarciami lub hemoroidami.
Krwawienie podczas stosunku
Krwawienie może występować nie tylko po stosunku, ale również już w jego trakcie. Przyczyny krwawienia podczas stosunku są takie same, jak tego występującego po akcie seksualnym.
Porady eksperta
Polecany artykuł: