Kobiece problemy z seksem: pochwica, oziębłość, brak orgazmu
Najczęściej występujące kobiece problemy seksualne to brak orgazmu (anorgazmia), oziębłość seksualna (niskie libido), a także pochwica. Gdy masz kłopoty z seksem, kładą się one cieniem na twoim samopoczuciu fizycznym i psychicznym. Dlatego warto próbować je rozwiązać - samodzielnie lub z pomocą seksuologa.
Kobiece problemy z seksem: pochwica
Pochwica to niezależny od woli skurcz mięśni otaczających pochwę, który powoduje, że wprowadzenie członka jest niemożliwe lub bolesne. Problem pojawia się u kobiet po traumatycznych przeżyciach, np. po zgwałceniu, z negatywną postawą wobec mężczyzn czy niedojrzałą osobowością. Ale winna może być też mocna błona dziewicza i zmiany w zewnętrznych narządach płciowych.
Co robić? Potrzebna jest terapia seksuologiczna połączona z psychologiczną oraz cierpliwość i wyrozumiałość partnera. Stosuje się również leki przeciwbólowe i przeciwlękowe.
Kobiece problemy z seksem: kłopoty z osiągnięciem orgazmu
U mężczyzn orgazm jest fizjologiczny, u kobiet w większym stopniu zależy od biegłości partnera w sztuce miłosnej, więzi emocjonalnej między kochankami, akceptacji siebie jako kobiety. Różne są też drogi prowadzące do orgazmu, np. stymulacja łechtaczki, pochwy, piersi.
Co robić? Doskonalić sztukę miłosną! Przede wszystkim poświęcić na seks więcej czasu, wydłużać grę wstępną i urozmaicać pieszczoty.
Kobiece problemy z seksem: oziębłość seksualna
Wynika z braku lub utraty pożądania seksualnego. Może być czasowa (dotyczy sporej grupy kobiet) lub trwała (występuje bardzo rzadko). Podobnie jak w anorgazmii, winne bywają zaburzenia hormonalne, uzależnienia, ale też przewlekłe zmęczenie, rutyna w sztuce miłosnej, zbyt krótka gra wstępna, nieporozumienia w związku, depresja.
Co robić? Trzeba poznać przyczyny (organiczne i psychologiczne) i je wyeliminować. Ułatwi to rozmowa z seksuologiem, który może też zlecić badania, np. poziomu hormonów. W leczeniu oziębłości ważne jest urozmaicanie sztuki miłosnej (np. oglądanie filmów erotycznych). Istnieją też ziołowe preparaty wzmacniające (np. DHEA, Ginseng) oraz leki pobudzające seksualnie (wyłącznie pod kontrolą lekarza!).
Więcej: Seks z przeszkodami
Hormony ważne dla orgazmu
Aby kobieta mogła przeżywać orgazm, musi być dobre ukrwienie pochwy, warg sromowych i łechtaczki oraz prawidłowe odbieranie bodźców nerwowych w obrębie małej miednicy. Duży wpływ mają na to – a także na odpowiednie nawilżenie pochwy – hormony żeńskie, estrogeny. „Męski” testosteron zaś reguluje poziom pożądania. Jego ilość wzrasta na kilka dni przed owulacją, dlatego właśnie wtedy panie mają największy apetyt na seks.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta