Jak mieć dobrą erekcję? Lekarz zdradza 5 niezawodnych zasad
Od czasu pojawienia się na rynku pierwszej niebieskiej tabletki z sildenafilem, kwestie erekcji nie spędzają już snu z powiek milionów mężczyzn. A jednak fajnie mieć dobry wzwód naturalnie i generalnie udane życie seksualne. Ewentualne problemy często serwujemy sobie sami: lekceważąc kwestie zdrowotne czy ulegając mechanizmowi błędnego koła. O tym wszystkim przypomina lek. rodzinny Michał Domaszewski.
To nieprawda, że zaburzenia erekcji to głównie problem starszych panów, ewentualnie przejściowy kłopot nastolatków. Aż 10 proc. mężczyzn między 20. a 39. rokiem życia doświadcza regularnych problemów. Już od czterdziestych urodzin problem systematycznie narasta. Gdy nieudany jest co czwarty stosunek, sprawę naprawdę warto wyjaśnić u lekarza, bo przyczyny często wymagają szybkiego leczenia, niekoniecznie u seksuologa.
1. Dobra erekcja to efekt zdrowego stylu życia
Michał Domaszewski przypomina, że zdecydowana większość mężczyzn samodzielnie pracuje na zaburzenia erekcji. Panowie nie lubią o tym słuchać, nie chcą się tym przejmować, a jednak są niepodważalne dowody, że kłopoty ze wzwodem to skutek diety obfitującej w tłuszcz, nadmiaru alkoholu i palenia papierosów.
Taki styl życia prowadzi bowiem do wielu chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości, cukrzycy, miażdżycy i nadciśnienia, a te objawiają się między innymi zaburzeniami erekcji.
2. Zaburzenia erekcji? Kontroluj swoje hormony
Problemy hormonalne to nie jest sprawa kobieca, przypomina lekarz. Zbyt niski poziom testosteronu, zbyt wysoki poziom prolaktyny, choroby tarczycy - to mogą być pierwotne przyczyny kłopotów w sypialni.
3. Problemy ze wzwodem? Zadbaj o zdrowie psychiczne
Stany lękowe i depresja nie sprzyjają udanemu życiu seksualnemu, przypomina lekarz. Wyjaśnia także, na czym polega paraliżujący mechanizm błędnego koła. Wystarczy, że wrażliwemu mężczyźnie coś pójdzie nie tak w sypialni, a ten z powodu niewiedzy, braku akceptacji ze strony partnerki czy skłonności do stanów lękowych, za bardzo się tym przejmie.
To może być początek prawdziwych problemów. Mężczyzna tak bardzo boi się powtórki sytuacji, ze tym strachem do niej doprowadza. Po kilku powtórzeniach zdarzają się trudne do usunięcia, utrwalone zaburzenia erekcji, które wymagają solidnej terapii.
4. Zaburzenia erekcji? To się wam może nie spodobać
Źródłem problemów w sypialni bywają oczywiście konflikty w samym związku, a nawet wychowanie, światopogląd, hamowanie nieuświadomionych potrzeb seksualnych, choćby z przyczyn religijnych. Michał Domaszewski w swoim filmiku na YouTube przyznaje, że ma świadomość niezgody na ten pogląd wielu osób. Tymczasem wyniki wiarygodnych badań są jednoznaczne.
5. Rozmawiaj z lekarzem o dobrej erekcji
Problemy w seksie bywają paradoksalnie skutkiem leczenia chorób, które mogą się do nich przyczyniać. Czasem są skutkiem zaburzeń neurologicznych, urazu, ale też niewydolności nerek czy wątroby.
Naprawdę trudno wymienić wszystkie przyczyny łóżkowych niepowodzeń. Rzecz w tym, że problemu nie załatwi sama niebieska tabletka i jej nowsze odpowiedniki. Trzeba szukać przyczyny i do niej dobrać odpowiednie leczenie. W ten sposób można uratować zdrowie i życie, ale przede wszystkim poprawić jego jakość.
Czytaj także: Seks oralny, higiena i HPV. Zadbaj o zdrowie penisa