Grubi nie zasługują na seks? Zdradzamy, z czym mierzą się chorzy na otyłość

2024-04-15 11:25

Teoretycznie żyjemy w czasach ciałopozytywności. W praktyce żyjemy w czasach, gdzie hejt – m.in. za sprawą internetu – leje się szerokim strumieniem. Osoby z otyłością są stale na celowniku hejterów – gdy jedzą, gdy ćwiczą, gdy są w związkach. A kiedy chcą uprawiać seks? Niekiedy potrzebują wsparcia – mentalnego i medycznego. I nie mogą na to liczyć liczyć. Seksualność osób z otyłością to jeden z tematów, które niepotrzebnie stanowią tabu.

Grubi nie zasługują na seks? Zdradzamy, z czym mierzą się chorzy na otyłość
Autor: GettyImages Grubi nie zasługują na seks? Zdradzamy, z czym mierzą się chorzy na otyłość

Fatshaming w sieci, fatshaming w gabinecie

Czy mógłbyś być z grubą osobą? Wyobrażasz sobie seks z grubą? Nie pytam o tolerowanie grubych, ale czy można sobie wyobrazić związek z taką osobą? Grubi mnie odpychają. Brzydzę się grubymi, nie pociągają mnie seksualnie. Jak patrzę na czyjś tłuszcz, libido spada do zera. Mogę się zaprzyjaźnić, ale nie wyobrażam sobie związku z grubą osobą. Lubię grube dziewczyny, bo mam kompleksy i przy nich one znikają. Ładna i szczupła mnie by nie chciała. Grube ciała nie są ładne, rozstępy, cellulit, wałki tłuszczu. W bieliźnie wyglądają koszmarnie. Z grubymi zawsze będą ci gorsi, bo przystojni mają kogoś lepszego. 

To tylko krótka wizyta w sieci - komentarze i pytania zadawane na popularnych forach. Nie trzeba brnąć dalej, żeby wiedzieć, że nawet w czasach body positive, bycie osobą z otyłością, nie jest proste, łatwe i przyjemne. To, że w sieci jest hejt i że ma się świetnie także skinny shaming (oraz momshaming, ageshaming...) to oczywiste.

Ale osoby z dodatkowymi kilogramami są szczególnie narażone na niefajne komentarze - czasem nawet ze strony środowisk, które w teorii powinny być wspierające, jak środowisko medyczne. Fatshaming ze strony personelu medycznego zgłasza 31 proc. osób z otyłością. 

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 7, Otyłość

W sieci wciąż można znaleźć screen postu, jaki niegdyś popełniła neurolożka Agnieszka Klimowicz, publikująca wówczas na facebookowym funpage'u jako Doktor Agnieszka. „Będąc na wycieczce statkiem, wśród ludzi w strojach kąpielowych, poczyniłam pewne obserwacje. Jako lekarz tak już mam – zboczenie zawodowe. Otóż było tam sporo par i rzuciła mi się w oczy pewna dysproporcja. O ile faceci wyglądali niczego sobie, o tyle ich partnerki były po prostu grube" [pisownia oryg.].

"A mówi się, że to kobiety bardziej dbają o wygląd. I tak się zastanawiam, czy oni takie lubią? Czy im to zwisa? A może boją się zwrócić uwagę, że coś poszło nie tak?” - pisała lekarka. Post usunięto, ale niesmak pozostał. Zgodnie z relacjami osób z otyłością tego typu komentarze są powszechne. To utrudnia to, co i tak jest trudne - codzienne funkcjonowanie i życie z otyłością. I szukanie pomocy.

Życie z otyłością, związki osób z otyłością

Choć wiele mówi się o otyłości jako chorobie, wciąż panuje przekonanie, że to "wybór" - skutek nadmiernego jedzenia, który jakoby łatwo zniwelować dietami "MŻ" lub "ŻP" - pod którym to skrótem kryją się słowa "mniej żryj" albo "żryj połowę". Oczywiście pada wulgarne "żryj", bo w mniemaniu niektórych, osoby z otyłością nie mogą po prostu "jeść".

Osoby z otyłością w miejscach publicznych doświadczają zaglądania w ich talerze. Jeśli odważą się sięgnąć po coś kalorycznego, mogą być pewne krzywych spojrzeń i złośliwych komentarzy. Osoby z otyłością są oceniane przez pryzmat wyglądu. Osoby w związkach z osobami otyłymi są oceniane: że pewnie mają dziwny fetysz, że to związek dla pieniędzy lub innych korzyści.

Znana z Instagrama Alicia McCarvell nie należy do szczupłych, podczas gdy jej mąż jest bardzo wyrzeźbiony. Para stale spotyka się z hejtem i niewybrednymi komentarzami. Według niektórych "taka" kobieta "nie zasługuje" na dobrze zbudowanego, muskularnego mężczyznę.

Podobne opinie można znaleźć na gruncie rodzimego poletka, w odniesieniu do aktorki Dominiki Gwit. Inni podejrzewają, że jeśli kogoś interesuje osoba z większą masą ciała, to zapewne jest tzw. wypasaczem, feedersem, traktującym partnerkę jako obiekt do tuczenia (i jednoczesnej manipulacji i nadkontroli). Bo w mniemaniu wielu osób, "grubi nie zasługują na miłość". Na związek. Na seks. 

Seks osób z otyłością

Seks osób z otyłością to temat tabu. Potrzeby seksualne osób z otyłością są lekceważone. W końcu ich jedynym słusznym celem winno być odchudzanie! A jednak, osoby z otyłością to ludzie jak inni - z krwi, kości i pożądania, niezależnie od ilości tkanki tłuszczowej. Chcą kochać i być kochani, także fizycznie. Co może okazać się pewnym wyzwaniem – z wielu przyczyn.

Waga nie musi być wyznacznikiem stanu zdrowia. Jednak faktem jest, że dodatkowe kilogramy przekładają się na zwiększone ryzyko chorób serca i układu krążenia. A w przypadku mężczyzn to układ krążenia odpowiada za erekcję.

Nie bez powodu wielu seksuologów przyznaje, że diagnostykę impotencji u mężczyzn, zaczynają od wręczenia pacjentom skierowania na wizytę u kardiologa. To istotne informacje w kontekście seksualności osób z otyłością, ponieważ, jak ustalono w badaniach:

  • ryzyko zaburzeń wzwodu u osób z otyłością rośnie o ponad 30 proc.,
  • wzrost częstości zaburzeń erekcji u osób z otyłością może wynieść nawet 90 proc. w ciągu 14 lat.

Potencja a układ sercowo-naczyniowy

Współcześnie zdobycze rynku farmaceutycznego niekiedy pozwalają – przynajmniej przez jakiś czas – omijać gabinet specjalisty. Leki na potencję reklamowane są niemal o każdej porze dnia i nocy, co może potwierdzać, że cieszą się zainteresowaniem i że znacząca jest skala problemu.

Warto pamiętać, że popularne leki na potencję działają rozszerzająco na naczynia krwionośne. Ale skutki uboczne też mogą dotyczyć serca i układu krążenia: pacjenci mogą doświadczyć zawału serca, udaru, innych problemów sercowo-naczyniowych.

Tajemnicą poliszynela stało się zasłabniecie uczestnika orgietki, do której doszło na plebanii w Dąbrowie Górniczej, co według doniesień medialnych nastąpiło po przedawkowaniu leków na potencję. 

Otyłość a seksualność - trening pozycji i pewności siebie

Trudności w sferze seksualnej mogą doświadczać też kobiety z otyłością, m.in. obserwowano spadek libido, zaburzenia miesiączkowania, zmniejszenie płodności. Przy czym faktem jest też, że bliźnięta statystycznie częściej rodzą kobiety z nadwagą.

Otyłość to również możliwe źródło obniżonej samooceny. To czynnik subiektywny, ale jakże istotny – w relacjach romantycznych i czysto fizycznych. 

- Sfera intymna jest nierozerwalnie połączona ze zdrowiem psychicznym każdego. Na dysfunkcję seksualną mają wpływ negatywne stany emocjonalne człowieka, takie jak m.in. depresja, lęk, stres czy niska samoocena, która dotyczy również wyglądu ciała. Dysfunkcja seksualna jest blisko powiązana z otyłością, ponieważ bardzo często pacjenci przejawiają symptomy owych stanów psychicznych – wyjaśnia Adrianna Sobol, autorka dotyczących otyłości podcastów „Zdrowie zaczyna się w głowie”.

Otyłość to nie tylko problem świadomości. To również kwestia fizyczności, w której ruch jest utrudniony. A to już w ogóle temat, który mało kto porusza w rozmowie ze specjalistami. Bo jak tu powiedzieć: „chcę uprawiać seks, ale nie wiem, jak”.

Więc nawet będąc w związkach osoby z otyłością w sferze seksualnej, czują się niepewnie: unikają współżycia, bliskości fizycznej, w najlepszym wypadku robią to rzadko i przy przysłowiowym zgaszonym świetle.

Psychoterapeutka, seksuolożka Agata Stola zauważa: - W przypadku pacjentów z otyłością III stopnia w kontaktach seksualnych dochodzi często kwestia sprawności fizycznej, która może stanowić pewną przeszkodę w zbliżeniach intymnych z partnerem lub partnerką. O ile badania wskazują na wpływ otyłości na obniżenie poziomu libido u obu płci, to nie oznacza to jego całkowitej utraty.

A ponieważ temat seksualności osób z otyłością właściwie nie istnieje, osoby w tej sytuacji nie wiedzą, że mogą istnieć ułatwienia i rozwiązania tych trudności.

- Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieją odpowiednie treningi, pozycje seksualne lub innego rodzaju rozwiązania, które wspierają rozładowanie napięcia seksualnego. Niezbędnym elementem do zastosowania tych ćwiczeń jest komunikacja pomiędzy partnerami. Jeśli jest to trudne, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy – podpowiada Agata Stola.

Waga w dół, penis w górę – jak redukcja masy ciała wpływa na erekcję

Potrzeby seksualne to naturalne potrzeby każdej osoby. Niezależnie od jednostek chorobowych czy niepełnosprawności, pacjenci mają chęć i chcą mieć możliwość fizycznych zbliżeń. Edukacja w zakresie seksualności osób z otyłością powinna dotyczyć zarówno pacjentów, jak i medyków. A tak niestety nie jest.

- Bardzo często sfera seksualności chorych z otyłością jest pomijana przez lekarzy w procesie terapeutycznym i schodzi na drugi plan – podkreśla psychoterapeutka seksuolożka Agata Stola.- Podczas pracy z pacjentami chorującymi na otyłość zauważam, że otoczenie z góry zakłada ich aseksualność. Bardzo często to wstyd i lęk przed oceną powodują, że pacjenci, mimo że mają potrzebę poruszenia tej kwestii podczas wizyty, nie robią tego.

Agata Stola w podcaście „Zdrowie zaczyna się w głowie” zauważa: - Mam poczucie, że jeżeli mówi się o chorobie otyłościowej, to mało się o mówi o trudnościach, z jakimi zmagają się pacjenci. Jeśli chodzi o temat seksu, to już w ogóle się o tym nie mówi, z czym się zmagają pacjenci z chorobą otyłościową właśnie w tym obszarze.

I dodaje: - Wiele osób nie ma świadomości, że otyłość to choroba, z którą można sobie poradzić.

Problemem jest relacja pacjent – lekarz i sposób zwracania uwagi pacjentom na otyłość jako chorobę. Lekarze nie wiedzą, jak rozmawiać, a pacjenci – których samoocena już i tak poszybowała w dół – odbierają takie rozmowy jako fatshaming czy atak, nawet w przypadku dobrych intencji medyka. A szerzenie wiedzy o chorobie otyłościowej i jej leczeniu nie stoi w sprzeczności do ciałopozytywności. Jest wyrazem świadomości i pozytywnego dbania o to ciało właśnie.

Wiedza i wspólne zaangażowanie partnerów w zbliżenia z właściwymi pozycjami seksualnymi mogą być pomocne w rozwiązywaniu trudności związanych z seksualnością osób otyłych. Jednak istotnym kluczem do sukcesu w relacjach seksualnych jest przede wszystkim praca nad redukcją masy ciała. To również droga do poprawy stanu zdrowia w ogóle. Jak zmniejszenie masy ciała wpływa na libido, płodność i potencję?

  • u mężczyzn zmniejszają się zaburzenia erekcji
  • mężczyźni postrzegają siebie oraz są postrzegani przez otoczenie jako bardziej atrakcyjni seksualnie
  • u kobiet zwiększa się odczuwanie podniecenia
  • kobiety łatwiej i częściej osiągają orgazm
  • poprawia się płodność u obu płci, u kobiet maleje prawdopodobieństwo straty ciąży