Ból przy próbie podjęcia stosunku. Dlaczego odczuwasz ból przy stosunku?
Ból przy próbie podjęcia stosunku (dyspareunia) może skutecznie zniechęcić do seksu. Ból przy stosunku odczuwają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć ci drudzy zdecydowanie rzadziej. Dyspareunia prawie zawsze spowodowana jest schorzeniem związanym z zakażeniem lub stanem zapalnym. Jakie mogą być przyczyny dyspareunii, czyli bólu przy stosunku?
Spis treści
- Ból przy stosunku: suchość pochwy
- Ból przy stosunku: alergia
- Ból przy stosunku, czyli dyspareunia
- Ból przy stosunku: infekcje intymne
- Ból przy stosunku: endometrioza i stany zapalne
- Ból przy stosunku: ból przy głębokiej penetracji
- Ból przy stosunku: pochwica
Ból przy podjęciu stosunku (dyspareunia) może wynikać z wielu przyczyn. Jeśli ból pojawi się w trakcie stosunku, nie należy tego ukrywać przed partnerem. Ważne jest też, by zdiagnozować przyczyny, bo ból podczas seksu może obrzydzić tę sferę życia, a nawet doprowadzić do poważnych kłopotów w związku. Jakie mogą być przyczyny bólu podczas seksu?
Ból przy stosunku: suchość pochwy
Dyspareunia może być spowodowana suchością pochwy. Najczęstszą przyczyną niedostatecznego nawilżenia pochwy jest niedostateczne podniecenie wynikające z braku lub niewłaściwej gry wstępnej. Suchość pochwy pojawić się może również przy dużym zmęczeniu czy stresie. Jeśli jesteś podniecona, wypoczęta i niezestresowana, a mimo to czujesz, że pochwa jest zbyt sucha, przyczyną może być:
- wiek – w okresie okołomenopauzalnym wiele kobiet uskarża się na suchość pochwy;
- nadmierny wysiłek – ten problem pojawia się u niektórych kobiet uprawiających sport zawodowo;
- leki przyjmowane stale czy chemioterapia – suchość pochwy może być jednym ze skutków ubocznych tej formy leczenia;
- zaburzeniami hormonalnymi.
Ból przy stosunku: alergia
Alergia również może powodować dyspareunię, a przede wszystkim pieczenie przy stosunku. Reakcja alergiczna może być wywołana proszkiem do prania, mydłem, płynem do higieny intymnej czy irygacji pochwy, a także lateksem, z którego zrobione są prezerwatywy.
Czytaj też: Alergia na nasienie partnera - jakie są przyczyny uczulenia na spermę?
Ból przy stosunku, czyli dyspareunia
Dyspareunia to fachowe pojęcie używane już w starożytnej Grecji określające ból przy stosunku - najczęściej w trakcie seksu, może się jednak też pojawić krótko przed i po nim. Wbrew powszechnemu przekonaniu, dyspareunia nie dotyczy wyłącznie kobiet, choć wśród pań zdarza się zdecydowanie częściej. Mianem dyspareunii nie nazywa się delikatnych i pojawiających się sporadycznie dolegliwości w trakcie stosunku, ale ból, który uniemożliwia jego komfortowe przeżycie.
Leczenie dyspareunii zazwyczaj kończy się sukcesem: najważniejsze jest bowiem poznanie przyczyny bólu przy stosunku. Wdraża się leczenie suchości pochwy, infekcji intymnych, zaleca stosowanie środków nawilżających podczas seksu. W przypadku dyspareunii konieczna jest konsultacja z ginekologiem, a w niektórych przypadkach z seksuologiem-psychologiem.
Ból przy stosunku: infekcje intymne
Infekcje grzybicze, bakteryjne czy wirusowe mogą być przyczyną dyspareunii przede wszystkim u kobiet (mężczyźni są najczęściej nosicielami, bez odczuwanych objawów). Najczęstszymi przyczynami bólu podczas stosunku są:
- drożdżyca – powoduje niezbyt obfite, gęste, serowate upławy, bez charakterystycznego zapachu, świąd i przekrwienie pochwy;
- chlamydioza – to zakażenie bakteryjne wywołuje swędzenie, bóle brzucha, gęste upławy, a także krwawienia międzymiesiączkowe;
- rzęsistkowica- powoduje nieprzyjemny zapach, szare, żółtozielone, pieniste upławy, świąd, ból przy oddawaniu moczu;
- opryszczka narządów płciowych – wywołuje pojawienie się na narządach płciowych swędzących pęcherzyków.
Ból przy stosunku: endometrioza i stany zapalne
Dyspareunia może być także wynikiem stanów zapalnych w obrębie narządów rozrodczych, takich jak:
- zapalenie łechtaczki - może być wywołane jej zbyt silnym pobudzaniem albo gromadzeniem się woskowej wydzieliny w fałdzie skóry
- zapalenie przedsionka pochwy - objawia się zmianami podobnymi do brodawek, które powstają w okolicy wejścia do pochwy
- endometrioza - rozprzestrzeniające się endometrium, podczas penetracji może wywoływać ból i dyskomfort u kobiety, nasilający się zwykle w konkretnych pozycjach
Ból przy stosunku: ból przy głębokiej penetracji
Ból przy głębokiej penetracji może być spowodowany zapaleniem przydatków, które wymaga niezwłocznego leczenia. U kobiet z tyłozgięciem macicy przyczyną bólu przy głębokiej penetracji może być zatwardzenie - częsty problem kobiet z tyłozgięciem macicy, którym dno macicy utrudnia wypróżnienie.
Ból przy stosunku: pochwica
Pochwica to schorzenie powstające w psychice - mięśnie otaczające wejście do pochwy kurczą się tak mocno, że mężczyzna nie może wprowadzić członka. Pochwica dotyka przede wszystkim kobiety mające złe doświadczenia seksualne (np. gwałt, molestowanie) lub wychowane w atmosferze potępienia seksu. Pochwica ustępuje prawie w stu procentach, ale konieczna jest psychoterapia i trening - zaczyna się go od nauki głębokiego rozluźnienia mięśni.
Polecany artykuł:
Porady eksperta