Polucje nocne (zmazy nocne): czym są i jak często się pojawiają? Polucje nocne u dorosłych
Polucje nocne to mimowolne wytryski nasienia, które pojawiają się u chłopców w wieku dojrzewania i mogą występować aż do starości. Przeczytaj, czy polucjom nocnym można zapobiegać, jak często się pojawiają i dowiedz się, co właściwie jest przyczyną męskich zmaz nocnych.
Spis treści
- Polucje nocne: dlaczego się pojawiają?
- Polucje nocne: kiedy występują?
- Polucje nocne i poranne erekcje
- Polucje nocne u dorosłych i u nastolatków
- Polucje nocne – jak często występują?
Polucje nocne pojawiają się niezależnie od woli mężczyzny – w końcu zdarzają się panom podczas snu, więc trudno, by mieli nad nimi kontrolę. Zazwyczaj zmazy nocne stanowią niemały powód zawstydzenia i dyskomfortu – obudzenie się z mokrą bielizną nie należy do miłych doświadczeń. Polucjami nocnymi szczególnie zaniepokojeni są chłopcy w wieku dojrzewania – wtedy też pojawiają się one po raz pierwszy. Warto jednak zaznaczyć, że zmazy nocne u mężczyzn w każdym wieku są naturalnym zjawiskiem i nie powinny budzić obaw o stan zdrowia. Nie zawsze jednak tak uważano. W starożytnej Grecji twierdzono, że polucje mogą prowadzić do wyniszczenia organizmu, później próbowano dowieść powiązań między "mokrymi snami" a neurastenią.
Polucje nocne: dlaczego się pojawiają?
Polucje nocne można nazwać naturalną reakcją organizmu na napięcie seksualne, sposobem jego rozładowania. W okresie dojrzewania (którego początek u chłopców przypada na 13.-14. rok życia) – dotychczas nieprodukujące plemników gruczoły płciowe przystępują do wzmożonej pracy. Wszystko przez rozpoczęcie produkcji hormonów, które te gruczoły aktywują – ta aktywność u mężczyzn nigdy się nie kończy, mogą produkować plemniki nawet jako leciwi panowie. Przeciętny dorosły mężczyzna wytwarza więc bez końca zarówno spermę, jak i same plemniki - tych ostatnich w ciągu sekundy powstaje aż 3000. Jeśli jednak dana osoba nie uprawia seksu zbyt często i nie masturbuje się, wytworzone nasienie musi znaleźć inną drogę wyjścia – stąd właśnie polucje nocne. Występują one również, choć w mniejszym natężeniu, u mężczyzn często uprawiających seks lub masturbujących się.
Polucje nocne: kiedy występują?
Polucje nocne występują podczas snu, a konkretniej w fazie REM - mózg jest wtedy wyjątkowo aktywny, pojawiają się marzenia senne, dochodzi do orgazmu i ejakulacji. Warto dodać, że te marzenia senne mogą też mieć charakter erotyczny, jednak tego typu sny nie są warunkiem koniecznym wystąpienia ejakulacji. Zdarza się również, że do niekontrolowanego wytrysku dochodzi na jawie - tuż po obudzeniu, gdy mężczyzna budzi się na jego skutek.
Polucje nocne i poranne erekcje
Mężczyźni doświadczają nie tylko polucji nocnych, ale i często budzą się z poranną erekcją. To również stan naturalny, właściwy przedstawicielom płci męskiej. Istnieje kilka teorii, wyjaśniających przyczyny porannych erekcji, najczęściej wymienia się obniżony poziom noradrenaliny w fazie snu REM, parcie na pęcherz i uwalnianie się tlenku azotu, powodującego erekcję.
Z wiekiem poranne erekcje nie tracą na częstotliwości, są za to mniej silne i krótsze.
Polucje nocne u dorosłych i u nastolatków
Kolejnym często zadawanym przez panów pytaniem dotyczących polucji nocnych jest to o wiek, w którym się one pojawiają: nastolatków martwi sam fakt ich występowania, a dorosłych mężczyzn to, że jeszcze mają z nimi do czynienia.
Alfred Kinsey, "ojciec rewolucji seksualnej" i jeden z najbardziej znanych naukowców zajmujących się seksualnością człowieka, twórca raportu "Zachowanie seksualne mężczyzny"1 z 1948 roku część swojej pracy poświęcił polucjom nocnym. Z jego badań wynikało, że aż 83% amerykańskich mężczyzn doświadczyło w ciągu swojego życia zmaz nocnych, okazało się też, że sprawa z "mokrymi snami" różni się pod względem tego... skąd dany mężczyzna pochodzi – np. w Indonezji polucji nocnych doświadczyło aż 97% młodych dorosłych – osób do 24. roku życia.
Polucje nocne – jak często występują?
Częstotliwość występowania nocnych polucji jest uzależniona m. in. od wieku mężczyzny. Ze wspomnianego wyżej raportu Kinseya możemy wyczytać informację, że polucje nocne pojawiały się dwa razy częściej u 15-latków (0,36 razy na tydzień) niż u 40-latków (0,18 razy na tydzień). Drugim czynnikiem wpływającym na częstotliwość pojawiania się polucji nocnych jest aktywność seksualna mężczyzny. U chłopców zmazy nocne występują częściej, ponieważ młodzi nastolatkowie zazwyczaj nie uprawiają jeszcze seksu, za to w przypadku mężów liczba "mokrych snów" jest mniejsza. Kinsey w swoim raporcie przedstawił dane dotyczące 19-letnich żonatych mężczyzn, u których współczynnik polucji nocnych wynosił 0,23 razy dziennie, a u żonatych 50-latków – 0,15 razy dziennie. Podobna zasada odnosi się do masturbacji – mężczyzna w ten sposób "pozbywa się" części ejakulatu, więc rzadziej ma do czynienia z polucjami nocnymi. Na ilość zmaz wpływają też geny i dieta.
Nie istnieje żadna zasada dotycząca tego, w jakiej ilości powinny pojawiać się polucje. Niektórzy mężczyźni mogą ich doświadczać jedynie 1-2 razy w miesiącu lub nawet wcale, inni nawet 2 razy w tygodniu. Jedynym powodem do niepokoju może być częstsze niż wspomniane 2 razy w tygodniu występowanie polucji nocnych u dorosłych mężczyzn, zwłaszcza jeśli odczuwają również nudności, bóle głowy, wymiotują. W takim przypadku warto skontaktować się z urologiem, ponieważ może to wskazywać na problemy z produkcją plemników i poziomem hormonów. Taka częstotliwość u nastolatka nie powinna jednak niepokoić.
Orgazmy nocne u kobiet
Kwestia nocnych orgazmów u kobiet również została zbadana przez Kinseya w raporcie "Zachowanie seksualne kobiety" z 1953 roku. 40% jego rozmówczyń przyznało, że doświadczyło kilku nocnych orgazmów w ciągu roku. Zazwyczaj dotyczyło to osób pomiędzy 13. a 21. rokiem życia. Z kolei Barbara L. Wells z Brown University opublikowała w "Journal of Sex Research" artykuł2, z którego wynikało, że 85% przebadanych przez nią kobiet również doświadczyło orgazmu podczas snu.
Porady eksperta
Polecany artykuł: