Chlamydioza - możesz się nią zarazić podczas kontaktów seksualnych

2008-06-06 12:38

Sprawcą chlamydiozy jest bakteria Chlamydia trachomatis. Do zakażenia chlamydiozą dochodzi podczas stosunku (również analnego lub oralnego). Jeśli zauważysz u siebie objawy tej choroby, zgłoś się do lekarza, bowiem nieleczona chlamydioza może doprowadzić do groźnych powikłań.

Chlamydioza - możesz się nią zarazić podczas kontaktów seksualnych
Autor: thinkstockphotos.com

Objawy chlamydiozy

Mogą wystąpić po 2–5 tygodniach od czasu zakażenia. U mężczyzn najpierw pojawia się śluzowo-ropna wydzielina z cewki moczowej i niewielki ból przy oddawaniu moczu. U kobiet chlamydioza objawia się upławami, pieczeniem przy oddawaniu moczu, bólami podbrzusza.

Jak wykryć chlamydiozę?

Aby wykryć tę chorobę przenoszoną drogą płciową, robi się wymaz z cewki moczowej lub pochwy i bada próbkę wydzieliny pod mikroskopem. Lekarz może też zlecić analizę moczu. Najbardziej wiarygodną metodą jest jednak wykonanie posiewu, czyli wyhodowanie bakterii z pobranego wymazu.

Leczenie chlamydiozy

Zwykle od 7 do 14 dni trzeba zażywać antybiotyk. Po tym czasie należy poddać się badaniu kontrolnemu, by się upewnić, że lek skutecznie poradził sobie z bakteriami. Nieleczona chlamydioza może u mężczyzn prowadzić do zapalenia najądrzy i prostaty, u kobiet zaś – do zapalenia szyjki macicy, jajników i jajowodów. Jeśli w wyniku stanu zapalnego w jajowodach powstaną zrosty – może to stanowić przyczynę niepłodności.

Uwaga! Zakażenie chlamydiami w czasie ciąży może zakończyć się zapaleniem spojówek u dziecka.

Gdzie szukać pomocy

Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową jest bezpłatne. Wystarczy się zgłosić do poradni skórno-wenerologicznej. Nie trzeba korzystać z przychodni rejonowej.

Telefon zaufania “W”: (022) 629 79 77 (działa codziennie od 16 do 21) 
Telefon zaufania AIDS: (022) 622 50 01 (całą dobę) 
Telefon zaufania dla osób żyjących z HIV/AIDS: (022) 628 32 85 (pon.–pt., w godz. 9–15)

miesięcznik "Zdrowie"