WKŁADKA DOMACICZNA (IUD, spirala): metoda antykoncepcji dla zapominalskich
Wkładka domaciczna (IUD) ma tę zaletę, że nie trzeba o niej codziennie pamiętać jak w przypadku pigułki hormonalnej. Spirala (tak potocznie nazywana jest wkładka wewnątrzmaciczna) zakładana jest raz na kilka lat. Sprawdź, jakie są wady i zalety wkładki domacicznej i czy ta metoda antykoncepcji jest dla ciebie.
Spis treści
- Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?
- Zalety spirali
- Wady wkładki domacicznej
- Antykoncepcja: mechaniczne metody antykoncepcji [wideo]
[AKCJA PARTNERSKA: ZAKOCHAJ SIĘ BEZPIECZNIE]
Wkładka domaciczna to popularna i skuteczna metoda antykoncepcji. Wkładka kształtem przypomina literę T. Spiralę zakłada i wyjmuje lekarz w czasie menstruacji. Jest to prawie bezbolesny zabieg. Ewentualne dolegliwości bólowe zwykle nie są większe niż przy normalnej menstruacji, ustępują po zażyciu tabletek przeciwbólowych.
Spirala wykonana jest z plastiku z dodatkiem miedzi lub srebra, niekiedy również hormonów. Spirala polecana jest paniom, które już rodziły i nie planują szybko dzieci, oraz tym, które nie mogą stosować antykoncepcji doustnej.
IUD stosowana jako antykoncepcja awaryjna po części zapobiega implantacji zarodka
Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?
IUD działa na wielu płaszczyznach:
- powoduje zmianę konsystencji śluzu, co spowalnia ruch plemników;
Indeks Pearla waha się od 1 do 4, a w przypadku spiral hormonalnych 0,2 do 1 (przez trzy lata stosowania).
- jony miedzi działają plemnikobójczo;
- obecność wkładki utrudnia przemieszczanie się plemników i jaja;
- wywołuje niewielki stan zapalny w macicy (jałowy, bez obecności bakterii), co zmniejsza możliwość prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu jaja
Natomiast wkładki hormonalne wyposażone są dodatkowo w pojemniczek z progestagenem, który stopniowo uwalnia się do macicy. Śluz gęstnieje, plemniki nie mogą się poruszać.
Zalety spirali
Wkładka z hormonem hamuje rozrost błony śluzowej macicy, dzięki czemu miesiączki są mniej obfite i krótsze nawet o 2 dni.
W zależności od rodzaju za wkładkę płacimy 80–850 zł, ale koszt rozkłada się przecież na wiele lat.
Ten rodzaj spirali może być też stosowany jako lek przy bardzo obfitych okresach. Ponadto chroni przed rozwojem mięśniaków i polipów. Wszystkie rodzaje spiral mogą być używane przez panie karmiące piersią. Wkładkę można wyjąć po okresie stosowania przewidzianym przez producenta lub wtedy, gdy kobieta chce zajść w ciążę. Można założyć ją bezpośrednio po połogu (6 tygodni po porodzie lub 8 po cesarskim cięciu). Nie ma żadnych dowodów na to, że po usunięciu wkładki częściej występują poronienia.
Wady wkładki domacicznej
Przez pierwsze miesiące po założeniu tradycyjnej wkładki krwawienia mogą być intensywniejsze, w przypadku wkładki hormonalnej ten problem nie występuje. Tradycyjne spirale, czyli bez hormonów, mogą zwiększać ryzyko infekcji narządów rodnych. Z wkładki nie mogą korzystać kobiety:
- z ostrymi stanami zapalnymi narządu rodnego,
- z niewyleczonym przewlekłym nawracającym zapaleniem przydatków,
- ze schorzeniami, które mogą się zaostrzyć w czasie stanów zapalnych (np. zapaleniem wsierdzia lub chorobą zastawek serca),
- ze schorzeniami, przy których obniża się naturalna odporność organizmu (AIDS, cukrzyca)
- ze zmianami w macicy (m.in. mięśniakami), ponieważ wkładka mogłaby okazać się mniej skuteczna i zintensyfikować krwawienie.
Antykoncepcja: mechaniczne metody antykoncepcji [wideo]
Porady eksperta