Tabletki antykoncepcyjne: sposoby na skutki uboczne

2017-11-17 15:32

Tabletki antykoncepcyjne wywołują skutki uboczne tylko u niektórych kobiet. Najczęściej skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych są niegroźne dla zdrowia, chociaż uciążliwe i niekiedy budzące niepokój. Pojawiają się zwykle na początku stosowania pigułek, kiedy organizm przyzwyczaja się do zmian hormonalnych. Choć najczęściej same ustępują, warto wiedzieć, jak sobie radzić ze skutkami ubocznymi tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne
Autor: thinkstockphotos.com Skutkiem ubocznym tabletek antykoncepcyjnych mogą być bóle głowy.

Spis treści

  1. Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych – przyrost masy ciała
  2. Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych - krwawienie
  3. Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych - bóle głowy i migrena
  4. Jak działa tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn? [WIDEO]
  5. Po jakim czasie pojawiają się skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?
  6. Skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych - spadek libido
  7. Poważne powikłania stosowania antykoncepcji hormonalnej
  8. Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych - zakrzepica

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych na ogół ograniczają się do łagodnych, przejściowych zmian w samopoczuciu. Nigdy jednak nie można przewidzieć, czy u kogoś nie wystąpią poważniejsze objawy - ich ryzyko wzrasta, jeśli kobieta pali, ma nadwagę lub choroby żył.

Dowiedz się, jakie są najczęściej występujące skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych – przyrost masy ciała

Tycie podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych może być spowodowane zatrzymywaniem płynów w organizmie lub przyrostem tkanki tłuszczowej. Gromadzenie płynów zależne jest od składu tabletki, zawartości w niej hormonów oraz ich rodzaju. Najczęściej przyrost masy ciała nie jest większy niż 1-2 kg i zmniejsza się po odstawieniu tabletek.

W takim przypadku najlepiej jest zgłosić się do lekarza, który zmieni preparat na inny. Ale też przyrost masy ciała może być spowodowany zwiększeniem łaknienia, szczególnie podczas pierwszych trzech cykli stosowania. Skuteczne w takim wypadku jest zwrócenie uwagi na odpowiednią dietę.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych - krwawienie

Plamienia i krwawienia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych najczęściej występują w pierwszych 2-3 cyklach oraz podczas stosowania tabletek o mniejszej zawartości hormonów. Krwawienia mogą być wywołane błędami w przyjmowaniu tabletek, nieregularnym ich stosowaniem lub przyjmowaniem tabletek z hormonami w sposób ciągły, bez robienia przerw. Czynnikami sprzyjającymi krwawieniom są choroby przebiegające z zaburzeniami wchłaniania jelitowego, niektóre leki oraz palenie papierosów. Krwawienia mogą być spowodowane również innymi, niezależnymi od tabletek czynnikami, na przykład stanem zapalnym lub polipem szyjki macicy. Z tych powodów, jeśli krwawienia nie ustępują samoistnie, należy zgłosić się na badanie do lekarza.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych - bóle głowy i migrena

Zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych estrogeny mogą nasilać ból głowy, zwłaszcza pod postacią migreny. Choroba ta jest związana z poziomem hormonów płciowych w organizmie (o czym świadczy częstsze występowanie migren u kobiet w okresie rozrodczym), dlatego dodatkowa dawka estrogenów i progestagenów w postaci dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych może zaostrzać jej objawy.

Tabletki antykoncepcyjne są  niewskazane dla kobiet, które cierpią na wyjątkowo silne migreny z aurą. Stosowanie pigułek może zwiększać u nich ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Jak działa tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn? [WIDEO]

Sprawdź, jak działa pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn
Warto wiedzieć

Po jakim czasie pojawiają się skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?

Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej mogą pojawić się już po 2-3 dniach brania tabletek. Nie należy jednak od razu się niepokoić - jeśli są łagodne i ograniczają się tylko do nieco gorszego samopoczucia, zwykle szybko same ustępują, dlatego lepiej kontynuować schemat ich brania. Ale jeżeli skutki uboczne są poważniejsze (duszności, drętwienie nóg, skoki ciśnienia), należy tabletki odstawić i skontaktować się z lekarzem.

Skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych - spadek libido

Obniżenie libido towarzyszące antykoncepcji hormonalnej może mieć różne przyczyny. Może wiązać się z suchością śluzówek pochwy, uczuciem dyskomfortu i unikaniem z tych powodów współżycia. Wpływ tabletek na libido zależny jest w pewnym stopniu od ich składu ilościowego i rodzaju zawartych hormonów. Z tych powodów korzystna jest niekiedy zmiana tabletek na inne.

Obniżenie libido może też być spowodowane zaburzeniami nastroju, czynnikami psychologicznymi i depresją. Dlatego zawsze warto zastanowić się nad ewentualną przyczyną zaburzeń i porozmawiać na ten temat z lekarzem. Rozpoznanie przyczyny umożliwia skuteczne leczenie. Niestety, nie zawsze przyczyna obniżenia libido jest znana i nawet zmiana tabletek antykoncepcyjnych nie jest skuteczna. W takich przypadkach pozostaje jedynie zmiana metody antykoncepcji. Warto zaznaczyć, że nie zawsze tak się dzieje i u wielu kobiet obserwuje się wzrost libido związany ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.

Poważne powikłania stosowania antykoncepcji hormonalnej

Poważne powikłania związane ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej zdarzają się niezwykle rzadko, jednak objawy takie jak bóle brzucha, bóle głowy, zaburzenia widzenia, ból i obrzęk jednej nogi nie powinny być lekceważone i zawsze jeśli się pojawią, wymagają konsultacji z lekarzem.

Czytaj też: Antykoncepcja bez recepty - lista preparatów, ceny, skuteczność

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych - zakrzepica

Hormonalne preparaty antykoncepcyjne sprzyjają zakrzepicy. Ich wpływ na krzepnięcie zależny jest od składu danego preparatu, ilości estrogenu oraz rodzaju stosowanego progestagenu. Ocenia się, że powikłania zakrzepowo-zatorowe występują kilka razy częściej w porównaniu z kobietami, które nie stosujących antykoncepcji hormonalnej. Czynnikami sprzyjającymi powikłaniom są: genetycznie uwarunkowana skłonność do zakrzepicy, otyłość, długie unieruchomienie oraz duże żylaki.

Ważne

Ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej wzrasta szczególnie u kobiet predysponowanych do występowania zaburzeń krzepnięcia oraz gdy obecne są inne czynniki ryzyka, z których najważniejsze to otyłość, długie unieruchomienie oraz duże żylaki.