Tabletki antykoncepcyjne DWUFAZOWE - jak działają?
Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe to skuteczna, ale rzadko stosowana metoda antykoncepcji. Decydując się na pigułki dwufazowe, należy bowiem ściśle przestrzegać kolejności ich brania. Jednak tabletki hormonalne dwufazowe mają także zalety - naśladują one naturalny cykl hormonalny. Jak dokładnie działają tabletki dwufazowe? Dla kogo są wskazane? Jak je stosować? Kiedy zacząć je brać?
Spis treści
- Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - jak działają?
- Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - wskazania
- Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - kiedy zacząć brać?
- Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - jak stosować?
Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe to tabletki, które mają taką samą dawkę syntetycznego estrogenu, ale różną zawartość syntetycznego progestagenu - to inaczej niż tabletki jednofazowe, które mają takie samo stężenie obu hormonów.
Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - jak działają?
W opakowaniu znajduje się 21 tabletek - 11 tabletek białych i 10 różowych. Są to pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, czyli takie, które zawierają syntetyczne odpowiedniki dwóch hormonów - estrogenu (etynyloestradiol) i progestagenu (lewonorgestrel). Wszystkie 21 pigułek zawierają taką samą dawkę etynyloestradiolu, ale różne dawki lewonorgestrelu. Pierwsze 11 białych tabletek zawiera niewielkie stężenie syntetycznego progesteronu (przyjmuje się je w pierwszej fazie cyklu), a kolejnych 10 różowych pigułek większe jego ilości (zażywa się je w drugiej fazie cyklu). Taki podział odzwierciedla naturalny cykl wydzielania się hormonów i zmiany ich stężeń.
Pigułki dwufazowe hamują owulację, przyczyniają się do zagęszczenia śluzu w szyjce macicy, dzięki czemu staje się nieprzepuszczalna dla plemników, oraz powodują zmiany w błonie śluzowej macicy, które skutkują tym, że nie przyjmuje ona zapłodnionej komórki jajowej.
Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - wskazania
Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe są najbardziej wskazane dla kobiet, które mają nieregularne, obfite i bolesne miesiączki i/lub zmagają się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, gdyż przyczyniają się do zmniejszenia krwawienia i bólu, a także dolegliwości związanych z PMS.
CZYTAJ TEŻ >> Antykoncepcja korzystnie wpływa na zdrowie kobiety
Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - kiedy zacząć brać?
Pierwszą tabletkę należy zażyć pierwszego dnia cyklu, tzn. pierwszego dnia miesiączki. Opakowanie można rozpocząć także między 2. a 5. dniem cyklu, jednak wtedy należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek (w pierwszym cyklu).
SPRAWDŹ >> Tabletki antykoncepcyjne: sposoby na skutki uboczne
Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe - jak stosować?
Pigułki antykoncepcyjne dwufazowe należy przyjmować codziennie, o tej samej porze, przez 21 dni. Należy kolejno brać tabletki najpierw pierwszej serii, a następnie drugiej. Przy każdej tabletce znajduje się symbol dnia tygodnia, w którym należy ją przyjąć.
Kolejność przyjmowania poszczególnych tabletek antykoncepcyjnych dwufazowych jest bardzo ważna. Pomyłki mogą skutkować wywołaniem owulacji, a co za tym idzie - ciążą.
Po 21 dniach należy zrobić 7-dniową przerwę w ich przyjmowaniu, w trakcie której powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Efekt antykoncepcyjny trwa także w czasie tej tygodniowej przerwy.
Pierwszą tabletkę następnego opakowania należy przyjąć 8. dnia nawet, jeżeli krwawienie jeszcze trwa.
WARTO WIEDZIEĆ >> Antykoncepcja po. Co robić, gdy zapomnisz zażyć tabletkę antykoncepcyjną?