Pigułka antykoncepcyjna: tabletki hormonalne bezpieczne czy nie?
Czy pigułka antykoncepcyjna rzeczywiście jest bezpieczna dla naszego zdrowia? O aspekt zdrowotny tabletek hormonalnych zapytaliśmy dr. n. med. Grzegorza Południewskiego, ginekologa, autora wielu książek o antykoncepcji.
Spis treści
- Metody antykoncepcji - zaskakujące fakty
- Czy to prawda, że tabletki hormonalne powodują bezpłodność?
- Czy tabletki hormonalne są szkodliwe?
- Czy to znaczy, że tabletki hormonalne można polecić każdej bez wyjątku kobiecie?
- Jednak są lekarze i stowarzyszenia zniechęcające kobiety do tabletek hormonalnych
Metody antykoncepcji - zaskakujące fakty
Czy to prawda, że tabletki hormonalne powodują bezpłodność?
Badania przeprowadzane na ogromnych grupach pań biorących tabletki hormonalne w żadnym wypadku tego nie potwierdziły. A przecież codziennie łyka je około 200 milionów! Lekarze uważają nawet, że pigułka chroni przyszłą płodność kobiety. Ta, która używa tej metody antykoncepcji, nie ma owulacji. W konsekwencji nie traci komórek jajowych, których ma przecież ograniczoną liczbę. A ponieważ kobiety rzadko rodzą dzisiaj w wieku 20 lat, częściej dziesięć lat później, te oszczędzone komórki jajowe mogą im się przydać.
Czy tabletki hormonalne są szkodliwe?
Współczesna pigułka antykoncepcyjna zawierają około jednej dziesiątej dawki hormonów swojego pierwowzoru z lat sześćdziesiątych. W całym rozwiniętym świecie traktuje się ją obecnie jako preparat całkowicie bezpieczny.
Czy to znaczy, że tabletki hormonalne można polecić każdej bez wyjątku kobiecie?
Nie. Niektórym kobietom nie wolno jej stosować. I lekarz musi dobrać pigułkę dla konkretnej kobiety i jej hormonalnych potrzeb. Nie jest to takie proste, czasem robi się to na zasadzie prób i błędów.
Jednak są lekarze i stowarzyszenia zniechęcające kobiety do tabletek hormonalnych
Europejskie Stowarzyszenie ds. Planowania Rodziny (IPPF), którego członkiem jest także Towarzystwo Rozwoju Rodziny, robi wszystko, co możliwe, by edukacja seksualna oraz bezpieczne i skuteczne metody antykoncepcji były jak najszerzej dostępne. A tam, gdzie antykoncepcja hormonalna jest dostępna i poparta solidną edukacją seksualną w szkołach, np. w Danii, Holandii, jest najmniej niechcianych ciąż i aborcji. Gdybym jako lekarz polecał pacjentkom nieskuteczne metody antykoncepcyjne, czułbym się odpowiedzialny za ich niechciane ciążę, ich nielegalne aborcje, ich niechciane dzieci. Nie wezmę tego grzechu na swoje sumienie.