Niskodawkowe tabletki antykoncepcyjne polecane dla młodych kobiet

2014-06-24 9:22

Młodym kobietom i nastolatkom, które chcą rozpocząć współżycie i zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę polecana jest antykoncepcja hormonalna niskodawkowa. Tabletki antykoncepcyjne niskodawkowe zawierają minimalną ilość hormonów niezbędną do zapewnienia pełnej skuteczności antykoncepcyjnej.

Niskodawkowe tabletki antykoncepcyjne polecane dla młodych kobiet
Autor: Thinkstockphotos.com Tabletki niskodawkowe nie powodują skutków ubocznych.

Spis treści

  1. Niskodawkowe tabletki antykoncepcyjne: zalety
  2. Antykoncepcja hormonalna: rak jajnika i endometrium mniej groźny
  3. Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia? [wideo]

Tabletki antykoncepcyjne niskodawkowe zawierają 20 mikrogramów hormonu. Minimalna ilość estrogenu sprawia, że przyjmowanie tabletek hormonalnych nie powoduje działań ubocznych. Wręcz przeciwnie – taka tabletka z reguły korzystnie wpływa na samopoczucie kobiety. Antykoncepcja niskodawkowa nie ogranicza się wyłącznie do zapobiegania ciąży. Niskie dawki hormonów mają korzystny wpływ na cały organizm.

Niskodawkowe tabletki antykoncepcyjne: zalety

Antykoncepcja polegająca na przyjmowaniu hormonów w postaci pigułki niskodawkowej ma wiele zalet:

  • pomaga regulować cykl miesiączkowy,
  • zmniejsza obfitość krwawienia,
  • redukuje obrzęk piersi, bolesne miesiączki, plamienia,
  • likwiduje bóle podbrzusza w trakcie owulacji,
  • korzystnie wpływa na cerę, bo znika łojotok, zmniejsza się trądzik,
  • nie obniża libido, czyli chęci do współżycia.
6 faktów na temat antykoncepcji

Niskodawkowa antykoncepcja nie powoduje przybierania na wadze, czego obawiają się młode kobiety. Taką cechę miały tabletki antykoncepcyjne starego typu, których obecnie już się nie poleca. Skład nowoczesnych pigułek antykoncepcyjnych opiera się na połączeniu niskiej dawki hormonów syntetycznych: etynyloestradiolu i dezogestrelu lub drospirenonu. Takie połączenie nie wpływa na podwyższenie w organizmie poziomu leptyny, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za przyrost masy ciała. Kobieta stosująca niskodawkową antykoncepcję hormonalną może zachować zgrabną sylwetkę.

Antykoncepcja hormonalna: rak jajnika i endometrium mniej groźny

I jeszcze jedna ważna informacja. Badania dowodzą, że długotrwałe przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika i endometrium, niektórych łagodnych chorób sutka oraz stanów zapalnych w obrębie miednicy mniejszej. Trzeba pamiętać, że z chwilą rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej należy co pół roku odwiedzać ginekologa, aby wykonać rutynowe badanie, raz w roku robić cytologię i zgodnie z zaleceniem lekarza badania piersi – USG lub mammografię.

Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia? [wideo]

Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia
miesięcznik "Zdrowie"