Nieodpowiednie przechowywanie tabletek antykoncepcyjnych obniża ich skuteczność
Na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych wpływa m.in. upał i większa wilgotność powietrza. Zobacz, jakie temperatury mogą spowodować obniżenie działania antykoncepcji i jak je przechowywać, by w 100% zabezpieczyć pigułki przed utratą skuteczności.
Spis treści
- Jak przechowywanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa na ich skuteczność
- Latem skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może zostać obniżona
- Antykoncepcja - co powinnaś o niej wiedzieć?
- Co może jeszcze wpływać na pogorszenie skuteczności pigułek?
- Jak przechowywać tabletki antykoncepcyjne?
Tabletki antykoncepcyjne to lekarstwa, więc sposób ich przechowywania jest zawsze określony przez producenta, a zalecenia powinny być pilnie przestrzegane. W innym przypadku, skuteczność działania tych tabletek antykoncepcyjnych może być obniżona.
Jak przechowywanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa na ich skuteczność
W składzie pigułki antykoncepcyjnej, tak jak w przypadku innych leków, znajdują się różne związki chemiczne. Wiele z tych związków może ulegać przekształceniu pod wpływem czynników zewnętrznych, dlatego nie wolno bagatelizować zaleceń producenta, co do przechowywania leków.
Każdy producent farmaceutyków zobowiązany jest do przeprowadzenia wielu badań przed dopuszczeniem środka do sprzedaży. Wśród tych badań jest także analiza odporności lekarstwa na czynniki zewnętrzne, z którymi może się zetknąć dany produkt. Do okoliczności, które potencjalnie mogą naruszyć skład lekarstw zaliczamy m.in. nasłonecznienie, ekspozycję na promienie UV, wilgoć czy wysoką lub niską temperaturę.
Mimo że trwałość większości leków jest większa od określonej w ulotce, bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń producenta. Pod wpływem różnych czynników lek może nie tylko zmienić swój skład (może dojść do utlenienia albo hydrolizy), ale nawet nie zostać prawidłowo rozprowadzony w organizmie – substancja czynna może nie uwolnić się w przewodzie pokarmowym lub żołądku i po prostu zostać wydalona. Wówczas trudno mówić o jakiejkolwiek skuteczności antykoncepcyjnej tabletek.
Latem skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może zostać obniżona
Na skład, trwałość i sposób działania tabletek antykoncepcyjnych ma wpływ wiele czynników pogodowych. Na upały składa się nie tylko bardzo wysoka temperatura, większa niż zwykle jest też wilgotność powietrza i ekspozycja na słońce. Jednym słowem wszystko to, co może mieć wpływ na skuteczność lekarstwa.
Choć nie ma danych na temat pomiaru skuteczności pigułek antykoncepcyjnych po ekspozycji ich na te czynniki, bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń w ulotce. Zwykle producenci rekomendują, by przechowywać pigułki w temperaturze pokojowej (15-25 stopni Celsjusza). Dopuszczalnymi temperaturami jest przedział od 2 stopni Celsjusza do 30 stopni Celsjusza. W bardzo upalne dni temperatura w domu potrafi przekraczać 30 stopni, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie miejsce przechowywania leku w tym czasie. Tabletki należy trzymać więc z dala od źródeł ciepła i wilgoci.
Antykoncepcja - co powinnaś o niej wiedzieć?
Co może jeszcze wpływać na pogorszenie skuteczności pigułek?
Poza niewłaściwym przechowywaniem opakowania, na działanie tabletek antykoncepcyjnych może mieć wpływ jeszcze kilka innych okoliczności. Pogorszenie jakości pigułek może nastąpić gdy:
- upłynął termin ważności lekarstwa (dotyczy wszystkich środków medycznych). Przeterminowane pigułki antykoncepcyjne to nie tylko brak gwarancji skuteczności tych środków, ale i ryzyko powikłań czy zatrucia.
- doszło do problemów z układem pokarmowym (wymioty, biegunka) i tabletka nie zdążyła się wchłonąć. Zwykle czas wchłaniania substancji czynnej z tabletki antykoncepcyjnej to około 4 godzin. Jeśli w krótszym czasie od połknięcia pigułki występuje biegunka lub wymioty, istnieje ryzyko, że tabletka nie zadziała.
- doszło do pominięcia tabletki w cyklu. Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych jest najwyższa, gdy przestrzega się stałych pór ich przyjmowania i robi się to według narzuconego przez producenta harmonogramu. Pominięcie choćby jednej pigułki sprawia, że skuteczność antykoncepcyjna może zostać zachwiana. Wtedy przez tydzień zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej (prezerwatywy).
- dodatkowo przyjmuje się inne lekarstwa. Istnieje wiele leków, które mogą osłabiać działanie środków antykoncepcyjnych. Są to m.in. antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, a nawet witamina C (jeśli jej dawka przekracza 1000 mg na dobę, może wejść w interakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi). Nie wszyscy wiedzą, że tabletki antykoncepcyjne mogą również osłabiać zioła np. dziurawiec, który zwiększa wydajność wątroby i przyczynia się do szybszego rozkładu i usuwania leku z organizmu. Należy dokładnie czytać ulotki tabletek, by wiedzieć jakie leki obniżają ich skuteczność. Tym bardziej, że niektóre lekarstwa przyjmowane regularnie z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi mogą powodować groźne dla zdrowia powikłania.
Jak przechowywać tabletki antykoncepcyjne?
Tabletki antykoncepcyjne należy przechowywać tak, jak zaleca w ulotce producent leku – m.in. w określonej temperaturze, zwykle maksymalnie do 30 stopni. W innym przypadku, gdy np. temperatura jest wyższa, warto włożyć opakowanie do lodówki – na półkę do przechowywania warzyw (czyli tam, gdzie w lodówce jest najcieplej).
Problematyczny może być wakacyjny wyjazd do ciepłych krajów czy transport w upale. Warto wtedy odpowiednio zabezpieczyć tabletki, tzn. włożyć ich opakowanie do saszetki lub specjalnego pudełeczka na leki. Jeśli czeka nas długa droga w upale, można zaopatrzyć się w mały pojemnik z wkładem chłodzącym i tam włożyć opakowanie tabletek. Należy unikać noszenia tabletek stale przy sobie, jeśli jest bardzo gorąco.
Jeśli istnieje konieczność przyjęcia tabletki poza domem, można wziąć ze sobą do torebki jedną pigułkę, a resztę opakowania zostawić w chłodnym pomieszczeniu. Tabletki trzeba również przechowywać z dala od słońca i wilgoci, dlatego najlepiej trzymać opakowanie leku w szufladzie czy szafce lub schować do kosmetyczki.
Nie powinno się przechowywać tabletek antykoncepcyjnych w samochodzie, bo jego wnętrze w lecie szybko się nagrzewa. Niestosownym miejscem dla tych lekarstw jest również łazienka, bo wówczas pigułki narażone są na działanie wilgoci.
To, o czym bezwzględnie trzeba pamiętać, to data ważności tabletek. Warto wyrobić w sobie nawyk sprawdzania tych dat na opakowaniach, zwłaszcza że antykoncepcję kupuje się zwykle z kilkumiesięcznym zapasem. Tabletki, którym czas przydatności upłynął, powinny być bezwzględnie wyrzucone.
Polecany artykuł:
Porady eksperta